Domů » Články » Windows v roce 2021: podpora Android aplikací, změna designu a programy v cloudu

Windows v roce 2021: podpora Android aplikací, změna designu a programy v cloudu

Letošní rok nepřinesl ve světě operačního systému Windows 10 žádné převratné novinky. V Insider programu nedochází k žádným revolučním změnám, a ani velká jarní a menší podzimní aktualizace nepřinesly mnoho na první pohled viditelných novinek. To však neznamená, že inženýři Microsoftu na home office nic nedělali. Podle reportu serveru Windows Central by měl být nadcházející rok 2021 plný zajímavých změn.

windows 10 1 9

Windows 10: nový vzhled

Když Apple letos odhalil systém macOS Big Sur s výrazně přepracovaným kabátkem, mnozí si posteskli, že něco takového neumí i Microsoft. Windows 10 jsou od svého uvedení na trh jakýmsi kočkopsem desktopového a tabletového systému, u kterého všechny pokusy o sjednocení designu skončily někde na půli cesty.

Microsoft Fluent Design System

Prvky tři roky starého Fluent Designu zdaleka nenacházíme na všech místech systému, a už se začíná hovořit o dalším přepracování vzhledu, kterého se údajně dočkáme na podzim příštího roku. Žádné detaily zatím nejsou známé, cílem je učinit prostředí konzistentnější a modernější.

explorer 5

Stejně jako v minulých letech, i příští rok chtějí redmondští vypustit dvě systémové aktualizace. Tentokráte však má být jejich význam otočen – jarní update bude svým rozsahem menší (což naznačuje i skromný přísun novinek v Insider programu), ta podzimní pak má být obrovská.

Podpora Android aplikací

Kromě inovovaného vzhledu se máme dočkat i stěžejních funkcí; podle Zacka Bowdena z Windows Central si prý Microsoft pohrává s myšlenkou dostat aplikace navržené pro Android do Microsoft Store. Tento odvážný projekt údajně nese interní kódové označení Latte a má umožnit vývojářům sbalit současné aplikace pro Android bez jakýchkoliv úprav do balíčku MSIX a zaslat je do Microsoft Store.

Aplikace pro Android patrně na Windows poběží na upraveném linuxovém subsystému (WSL), který je možné do Windows doinstalovat již několik let. WSL brzy získá podporu pro linuxové aplikace s grafickým rozhraním, stejně tak i podporu akcelerované grafiky, z čehož by mohly aplikace pro Android těžit.

Je pochopitelně vyloučené, aby Android aplikace vložené do Microsoft Store obsahovaly jakákoliv propojení se službami Google Play, všechny závislosti API na služby Google budou muset být z aplikací odstraněny nebo nahrazeny API pro Windows.

Project Latte by se měl objevit již v příštím roce, součástí Windows 10 by se mohl stát už příští podzim. Pokud se tedy plány Microsoftu nezmění.

Konečně vyjdou Windows 10X

Příští rok by se také měl začít psát veřejný příběh Windows 10X. Tento odlehčený systém byl původně koncipován jako odlehčená Windows pro počítače se dvěma displeji (nebo jedním ohebným), poté Microsoft přehodil výhybku a oznámil, že jej upraví pro chod na běžných počítačích. První z nich by měly dorazit již v první polovině příštího roku, konkurovat by měly především levným Chromebookům.

windows 10x laptop 1

Windows 10X budou moderním systémem ořezaným o veškeré relikty minulosti, což se má pozitivně projevit na vyšší bezpečnosti, lepším výkonu a delší výdrži na baterii. Jedním z kompromisů bude zpočátku nepodpora tradičních desktopových x86 aplikací; uživatel si tak bude muset vystačit s obsahem v Microsoft Store a na webu.

V budoucnu by prý mohla být podpora desktopových aplikací přidána, ovšem prý se tak nestane dříve než v roce 2022. Zajímavý je i fakt, že Windows 10X by měly fungovat nejen na zařízeních s procesory Intel/AMD, ale i na ARMu.

Pokud se vám koncept moderního odlehčeného systému líbí a chtěli byste jej nasadit i na svůj počítač, musíme vás zklamat; Windows 10X budou napevno svázaná s hardwarem a samostatně je koupit nepůjde.

Aplikace v cloudu

Nemožnost spouštět x86 aplikace by nemusela uživatele Windows 10X příliš trápit, protože v Redmondu chystají ještě jednu novinku – cloudové aplikace. Má se jednat o zbrusu novou službu, která umožní na zařízeních s Windows streamovat aplikace z cloudu.

Aplikace nainstalované na tzv. „Cloud PC“ by měly být přítomné v nabídce Start mezi nativními aplikacemi, uživatel by při jejich spouštění neměl poznat rozdíl oproti lokálním aplikacím. Tato služba by mohla být užitečná na zařízeních s malou kapacitou vnitřní paměti, popř. se slabým výkonem.

Vypadá to, že se máme v příštím roce nač těšit, byť jedním dechem musíme dodat, že se jedná o Microsoft a plány se mohou kdykoliv změnit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Příšerný.

 2. Microsoft se snaží a líbí se mi, kam to směřuje. Snad to konečně dotáhnou do nějaké kloudné formy, a rád se k nim vrátím.

 3. Čekám na zlepšení

  Aktuální store považuji za bloatware a nemám z něj ani jednu aplikaci. Pokud by ho nahradili Android aplikacemi tak by to bylo super. Ocenil bych v první radě ale desktop Chrome, Gmail, a vše další

  • Problém je – co z toho budeme mít? Další emulaci na ARMových Surface? Pochybuju, že někdo touží po android aplikacích na výkonných desktopech a na Surface to akorát bude žrát baterku. Opět polovičaté řešení k ničemu.

   • nuz je divna doba. Aj Apple na nedotykove notebooky s M1 prinasa dotykove aplikacie z iOS.

   • Jenže Apple je bude spouštět nativně, bez překladu. Hádám, že vzhledem k rozdílnosti Androidu a Windows tohle asi u Windows nepůjde.
    I kdyby Apple udělal iPad s MacOS, tak ty appky prostě poběží dobře. U Windows tam, kde je to nejvíc potřeba – tedy u Win on ARM zařízení, to bude opět překládaná osina v zadku.

   • ako asi bude fungovat apka navrhnuta na dotyk na zariadeni bez dotyku?

   • Úplně stejně, jako se teď ovládá iPad myší.

 4. Na příchod Fluent design snad ještě někdo věří? 😁 Nebo vůbec na to, že MS něco dotáhne k zdárnému konci?

  • Ja odpoviem skor tak, ze pevne dufam :D Pouzivam napr. taky MS Edge (Chromium) a velmi sa mi paci, vyhovuje po vsetkych strankach.

 5. Děs… jako jestli mi něco přinutí přejít na Mac, tak to bude Microsoft :D Jak dlouho je tu Material UI? Jak dlouho jim trvalo pochopit, co obnáší kvalitní User Interface, aby to v důsledku stejně dodrbali ještě větším plejtváním místem a skrytými nabídkami? To co je tu (už po několikáté) jako náhled do Průzkumníku je prostě designové peklo. Něco, co by navrhnul v prvním pololetí student prvního ročníku střední grafické školy. Absolutní nepochopení uživatelských potřeb.

 6. Des a bida.

 7. Podle mně jde spíš funkci pro vývojáře. Konkrétně o vývoj Android aplikací pomocí .NET MAUI (nástupce Xamarinu). Nativní spouštění x86 Android aplikací v linux subsystému bude o dost rychlejší a míň náročné na paměť než v Android emulátoru.

 8. Před týdnem mě naštvali, ntb s intelem a po updatu to furt fučelo a šíleně to na baterce bylo zbržděný, podvoltovat to nešlo, tak jsem dal elementary os, sice ubuntu based, ale tak co už, a kašlu jim na wokna. Zlatej Ballmer! :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).