Windows Phone 7 Series nebudou kompatibilní se staršími aplikacemi, nepočítá se ani s upgrade pro HTC HD2

Od představení nové platformy Windows Phone 7 Series už uplynulo několik týdnů a postupně se začínají vynořovat další informace, díky kterým si pomalu můžeme poskládat ucelenější přehled o tom, co s tímhle novým systémem Microsoft zamýšlí. Všechny odpovědi bychom měli mít po konferenci MIX 2010, která se bude konat 15. až 17. března v Las Vegas. Zatím bohužel vše naznačuje tomu, že nová platforma nebude zpětně kompatibilní s aplikacemi původně napsanými pro Windows Mobile 6.x.

Tahle informace pochází od jednoho z hlavních vývojářů Windows Phone 7 Series, Charlieho Kindela, který k tomu na MSDN blogu zveřejnil podrobnější komentář. Windows Phone 7 Series je podle jeho slov naprosto odlišný systém postavený na úplně novém jádře (což už také dávno víme). Zároveň je to platforma plná změn, která bohužel nebere v potaz jakoukoliv spojitost se současnou verzí Windows Mobile (což jsme tak trochu tušili). A právě z tohoto důvodu nebude Windows Phone 7 Series kompatibilní s aplikacemi napsanými pro systém Windows Mobile (a toho jsme se přesně báli). To je hodně zásadní zpráva, protože až doposud to vypadalo, že Microsoft chce kompatibilitu nějakým způsobem zachovat. Na jednu stranu to chápu; cílem je vytvořit stabilní platformu s jasně specifikovanými hardwarovými parametry, kde nebudou mít vývojáři problémy s optimalizací na několik stovek odlišných zařízení. Bohužel tím ale „odstřelí“ několik desítek tisíc aplikací, které vznikly pro Windows Mobile 6.x a starší.

Charlie Kindel ve svém příspěvku píše, že s příchodem Windows Phone 7 Series nezmizí starší Windows Mobile 6.5.x; i tu chce totiž Microsoft v následujících několika letech podporovat a stále pro ni mohou vznikat nové aplikace. Počítá se ale s tím, že Windows Mobile 6.5.x, respektive Windows Phone 6 Starter edition, se bude používat spíše v low-endových přístrojích. A je sice hezké, že si Microsoft myslí, že pro tenhle systém vývojáři budou dál vyvíjet nové aplikace, ale podle mě tím vývoj celkem solidně „odstřelí“, protože který vývojář by chtěl vytvářet aplikace pro systém, který stejně za několik let (1-2) vytlačí platforma Windows Phone 7 Series. Navíc je tu spousta konkurenčních platforem a například Android si v poslední době získává obrovské množství sympatií.

- -

Naštěstí by měl být vývoj aplikací pro Windows Phone 7 Series pro vývojáře daleko snadnější, a to především díky integrované podpoře .NET Compact frameworku, Silverlightu, platformy XNA a Web 2.0 standardů. Snad se toho vývojáři nějakým způsobem chytí a my se postupem času dočkáme kvalitních aplikací.

- - -

HTC HD2 se upgrade na nový systém nedočká, alespoň ne oficiální cestou
Další velice zásadní zprávou přímo z řad Microsoftu je fakt, že se HTC HD2 nedočká oficiálního upgrade na Windows Phone 7 Series. Důvodem překvapivě nejsou nedostačující hardwarové parametry, protože jak všichni víme, HD2 má výkonu na rozdávání. Problém je, a teď se opravdu nejedná o vtip, v počtu systémových tlačítek. Tony Wilkinson z Microsoftu k tomu jen opatrně řekl, že HTC HD2 nemá některé potřebné prvky, které platforma WP7S vyžaduje. Natasha Kwan z Microsoftu byla ve svém vyjádření podstatně sdílnější a přímo řekla, že HTC HD2 není možné aktualizovat na WP7S, protože nemá tři potřebná systémová tlačítka (Win, Zpět a Hledat). To zní dost absurdně. Chápu snahu Microsoftu standardizovat jednotlivá WP7S zařízení, ale v tomhle případě mi to přijde tak trochu přitažené za vlasy. Jsem si ale téměř 100% jistý, že se dočkáme alespoň neoficiálního upgrade z dílny Xda-developers.

- -
HD2 se aktualizace nakonec nedočká. Ještě že máme Xda-developers

A jen tak pro pořádek, HTC HD2 byl jediným dnes na trhu dostupným komunikátorem, u kterého upgrade na Windows Phone 7 Series připadal v úvahu, takže musíme počítat s tím, že ani jakékoliv jiné, dnes na trhu dostupné zařízení, nebude možné na WP7S upgradovat, což také Natasha Kwan přímo potvrdila.

Přečtěte si také…
Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Platforma Windows Phone 7 Series oficiálně představena: Od základů nový systém
Windows Phone 7 Series: Krátký videopohled a nové postřehy

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku