TOPlist

Windows Phone 7: Hacker prolomil zabezpečení Marketplace za 6 hodin (video)

Před několika dny se hackerovi s přezdívkou Tobias podařilo nalézt postup, jak z Windows Phone 7 Marketplace stáhnout libovolnou aplikaci a odstranit DRM ochranu. Cracknutý XAP soubor už pak jen stačí nahrát do odemčeného telefonu. Autor vše demonstroval ve vlastnoručně napsané aplikaci, se kterou je pomocí několika kliknutí myší možné získat téměř libovolný program z Marketplace. Microsoft už byl na tento problém upozorněn a očekává se, že chybu brzy napraví. Tobias rovněž upozornil, že aplikaci nikdy nezveřejní a vývojářům už poskytl alespoň částečné řešení, jak své programy mohou ochránit.

Tobiasovi zabralo prolomení ochrany aplikací v Marketplace pouhých šest hodin práce, během kterých zároveň stihl vytvořit aplikaci s názvem FreeMarketplace (velikost pouhých 65,5 kB), která zvládne stáhnout přes 4 000 placených aplikací ze všech regionálních verzí Marketplace. V programu pouze stačí vybrat region a napsat název požadované aplikace. Po vyhledání je možné uložit cracknutý XAP soubor přímo do počítače, odkud už není problém jej třeba přes utilitu XAP Installer nahrát do odemčeného telefonu. Každá aplikace v Marketplace má sice DRM ochranu, ta je však zcela shodná pro všechny položky a proto nebylo prolomení pro Tobiase nikterak složité, o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém videu. Tobias však nefandí nelegálnímu šíření software a aplikaci nikdy nezveřejní na internet; krátce po prolomení bezpečnostní ochrany naopak kontaktoval Microsoft, který by se měl nyní řešením celé situace zabývat. Snad to nebude trvat dlouho, protože hrozí, že by na prolomení ochrany mohl přijít i někdo další, kdo by se už nemusel zachovat stejně jako Tobias a vše by zveřejnil, což by mělo pro vývojáře i samotný Microsoft velmi negativní následky.

-
Aplikace FreeMarketplace se na internet naštěstí nikdy nedostane

Zdroj: WPCentral

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku