TOPlist

Windows Phone 7: Další střípky k multitaskingu, kopírování textu a Marketplace

Zatímco z Microsoftu na nás srší oficiální informace o tom, že platforma Windows Phone 7 Series nenabídne aplikacím třetích stran plnohodnotný multitasking a že se nedočkáme ani funkce Copy&Paste pro práci s textem, dema aplikací z emulátoru WP7S mluví o něčem jiném a dnes se k tomu dokonce objevila nová vyjádření Microsoftu. Jedno je jasné, mají v tom pěkný zmatek a už od prvního představení v Barceloně mám pocit, že takhle by se veřejnosti informace a detaily opravdu prezentovat neměly. Je snad pro Microsoft takový problém říct jasně, jak/zda ten multitasking bude fungovat a jak to bude s dalšími vlastnostmi, které uživatelé od moderního operačního systému očekávají?

Začnu s multitaskingem. Na serveru Neowin.net, který považuji za velmi důvěryhodný, se objevilo pěkné interview s Toddem Brixem, který je členem vývojového týmu Windows Phone. Podle jeho slov Microsoft do platformy Windows Phone 7 integroval vlastnost, kterou interně označují “smart multitasking” a mělo by jít o řešení, které se nachází někde mezi plnohodnotným multitaskingem a push notifikacemi. Jeho hlavní výhodou je kladný dopad na spotřebu zařízení. Aplikace třetích stran prý bude možné spouštět kdykoliv a Todd doslova uvádí, že si například během telefonního hovoru budete moci spustit hru. Výchozí systémové aplikace jako internetový prohlížeč, přehrávač hudby, e-mailové klient a další programy z hubů poběží na pozadí standardně, u doinstalovaných aplikací to bude odlišné. Když program ukončíte, jeho činnost se na pozadí pozastaví (aplikace se uspí), a pokud se ji později rozhodne opět spustit, budete pokračovat přesně v tom místě, kde jste předtím skončili.

- -

Na internetu se dále objevilo několik videí z emulátoru, kde je jasně vidět, že externí aplikace běží stále spuštěná na pozadí a vy můžete s telefonem normálně pracovat. K tomu všemu navíc programy mohou využívat push notifikace, které se aktivují v případě, že bude daný program uspaný na pozadí a dojde u něj k nějaké činnosti (typicky třeba IM klient, RSS čtečka). Jen mi pořád vrtá hlavou, proč v emulátoru multitasking úplně normálně funguje?

Další nesrovnalosti panují kolem funkce Copy/Paste, která podle včerejšího vyjádření Microsoftu v systému nemá být z toho důvodu, že ji uživatelé nepotřebují. Tohle tvrzení myslím spolehlivě porazí i toho největšího fanouška Windows Mobile/Windows Phone; jenže jak se zdá, ona to opět není tak úplně pravda a dnes Microsoft nasadil jinou notu. Funkce pro kopírování a vložení textu zatím nemohla být do systému plnohodnotně integrována z toho důvodu, že Microsoft tlačí termíny pro dodělání systému a je možné, že se s ní setkáme při dalších aktualizacích. Přiložené video z emulátoru opět potvrzuje, že kopírování textu do schránky v systému funguje, dokonce i mezi různými aplikacemi, jen to zatím není integrované do GUI. Mimochodem, Windows Phone 7 Series budou konečně podporovat OTA update systému, což nyní umí třeba Android, takže je docela možné, že chybějící funkce budou přes aktualizace postupně přidávány.

Mám takové tušení, že Microsoft nyní vlastně ani sám neví, jak bude finální systém vypadat a všechno se teprve dolaďuje. Jak jinak si vysvětlit pouhé představení uživatelského rozhraní před měsícem v Barceloně a následné slepování funkcí a možností, které tahle platforma bude umět. Jasno kolem toho zatím nemají ani v českém Microsoftu, protože ani oni v tuhle chvíli nemají lokálně dostupné potřebné technické informace nové platformy. A ono se ani není čemu divit. Jestliže Microsoft několik let před tím vyvíjel systém Windows Mobile 7, jehož vývoj před rokem zazdil, aby mohl přijít s úplně novým Windows Phone 7 (psal jsem o tom zde), pak je celkem logické, že na vývoj bylo dost málo času a v Microsoftu to zkrátka nestíhají. A s něčím už na trh přijít museli, konkurenční platformy totiž začínaly získávat celkem solidní náskok. Jsem velice zvědavý, jak vlastně bude finální verze systému vypadat, protože zatím to vypadá, že se informace mění snad každý den.

Podařilo se mi získat alespoň informaci k nákupu aplikací v české verzi Marketplace pro Windows Phone 7. Od samého začátku by měl být podporovaný nákup placených aplikací přes platební kartu; český Microsoft chce rovněž jednat s našimi operátory o možnosti přímého nákupu, což by bylo pro uživatele maximálně pohodlné. Jen zatím nevím, jaké budou mít podmínky čeští a slovenští vývojáři a zda budou moci placené programy také ihned po otevření (květen) odesílat do Marketplace.

-

Zdroje: Neowin.net, Engadget.com, PocketNow.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku