Windows Mobile s hardwarovou klávesnicí a výkonným chipem? Celkem těžký výběr

Vcelku mě překvapilo, jak dlouho jsme museli čekat na Windows Mobile zařízení s výkonným procesorem (Qualcomm Snapdragon) a hardwarovou klávesnicí. Po představení HTC HD2 jsem nepochyboval, že do pár měsíců HTC předvede něco ve stylu HTC Touch Pro3. Tak se nestalo, a to ani na Mobile World Congressu 2010, ale na obzoru jsou už tři zařízení od jiných výrobců. Řeč je o Toshibě K01, LG eXpo a prvním Windows Phone 7 Series telefonu od LG.

Jakmile jsem přešel na zařízení bez fyzické klávesnice, uvědomil jsem si, jak hodně píšu. Ne všude s sebou mohu mít microPC, a myšlenka, že na virtuální klávesnici budu stejně rychlý, se nakonec ukázala jako špatná. Kupovat si HTC Touch Pro2 by už kvůli staršímu chipu nestálo za to. Teď jsem bez klávesnice v kapse víc než rok a její absence mě tíží čím dál tím víc. Bylo představeno několik výkonných zařízení s klávesnicí běžících na Google Android (třeba úspěšná Motorola Milestone/Droid), ale s Windows Mobile pořád nic.

Informace: Tento článek původně vyšel na serveru Windows Mobile Downloads.

Současná zařízení s Windows Mobile, výkonným chipem a hardwarovou klávesnicí

LG eXpo: První s pico projektorem
V prosinci 2009 bylo představeno LG eXpo GW820, zařízení se vším, co si v současné době můžete přát (od chipu Qualcomm Snapdragon přes 5Mpx fotoaparát až po výsuvnou plnohodnotnou klávesnici). Velkou třešničkou na dortu je přídavný pico projektor, ten se ovšem prodává odděleně a ještě se nedá dost dobře sehnat. LG eXpo má i čtečku otisků prstů, která zároveň slouží jako směrové dotykové tlačítko. Rezistivní TFT WVGA displej má bohužel úhlopříčku pouze 3,2 palce. Rozměry zařízení jsou 55 x 113 x 15,9 mm a váží 147 gramů.

- -
Další fotografie naleznete zde. Nevynechejte ani oficiální zábavné video s rozbalením a předvedením projektoru :o).

Toshiba K01: 4,1 palcový kapacitní displej
Na Mobile World Congressu byla v únoru 2010 oficiálně představena již delší dobu známá Toshiba K01. Na rozdíl od LG eXpo má tato Toshiba skoro o palec větší úsporný AMOLED WVGA displej (přesně 4,1 palce), který je navíc kapacitní. To se odráží na její velikosti: Přestože je tenká pouhých 12,9 mm, zbývající rozměry jsou znatelných 129 x 70 mm. Škoda, že rozlišení integrovaného fotoaparátu čítá pouhých 3,2MPx, což by nebylo tak špatné, kdyby předchozí Toshiba TG01 nefotila tak mizerně. Kolik K01 váží, se mi nepodařilo zjistit. Kvůli velikosti by fyzická klávesnice mohla být pohodlnější než u LG eXpo (první recenze LG eXpo totiž říkají, že klávesnice vydává zvláštní plastové zvuky).

- -
Další snímky přístroje naleznete zde. Na YouTube je s Toshibou K01 mnoho živých videí.

První Windows Phone 7 Series zařízení od LG
Žahavou novinkou je první reálné Windows Phone 7 Series zařízení, které předvedl 27. února Aaron Woodman z Microsoftu na Engadget Live show (informovali jsme zde). Je od LG, nevíme o něm zatím nic, kromě toho, že zevnějšku splňuje všechny vlastnosti nadiktované Microsoftem pro provozování Windows Phone 7 Series (tlačítko Bing pro vyhledávání, tlačítko s logem Windows a 3,5 mm jack) a má 5Mpx fotoaparát se samostatným tlačítkem.

- -
Další fotografie prvního Windows Phone 7 Series komunikátoru naleznete zde.

Jaké si zařízení si vybrat?
LG eXpo se už prodává. Sice ne v Evropě, ale můžete si ho koupit třeba z USA. Jenže bez projektoru by už nebylo tak atraktivní, malý displej přece jen není nic pohodlného. Toshiba K01 se mi doopravdy líbí. Bohužel se ještě neprodává, dokonce se ani neví, kdy se prodávat bude. Vtip je v tom, že do té doby určitě vytáhne nějaký high-end s klávesnicí i HTC. A jak známe tohoto výrobce, určitě přinese i něco navíc (třeba výklopnou konstrukci). První Windows Phone 7 Series zařízení bude dostupné nejdříve až někdy na konci léta nebo na podzim, protože Microsoft musí prostředí ještě urputně ladit, když ztratil tolik let času se zrušenými Windows Mobile 7. 

Tenhle článek jsem napsal, abych si vybral nové zařízení s klávesnicí. Došel jsem k tomu, že jediné teď dostupné zařízení splňující mě požadavky je LG eXpo, které má ale malý displej. Chci-li zůstat u Windows Mobile, budu muset ještě nějakou dobu počkat. Doufám, že nás v HTC už brzy překvapí, jak tomu v několika posledních letech vždycky bylo. 

A co vy? Brousíte si zuby na nějaké nové či ještě neexistující zařízení? Čekáte na Windows Phone 7 Series, nebo zůstanete u starších Windows Mobile 6.5.x, Microsoftem potupně přejmenovaných na Windows Phone Starter Edition?

Zdroj: Engadget.com

Autor článku RDT
RDT

Kapitoly článku