Windows Mobile 7 pod lupou: nové funkce, vzhled a především revoluční ovládání

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Windows Mobile 7Divize mobilních zařízení společnosti Microsoft momentálně pracuje na nové verzi operačního systému Windows Mobile 7, která pravděpodobně přinese revoluci ve všech směrech. Podle prvních a poměrně obsáhlých informací je zřejmé, že rozdíl mezi aktuální a sedmou verzí systému bude opravdu obrovský; Microsoft k tomuto kroku tlačí především futuristické ovládání iPhonu, ve kterém se sedmá verze značně inspirovala, těšit se ale můžete na spoustu dalších inovací, které si nyní blíže představíme. Veškeré informace zveřejněné v tomto článku pocházejí z dokumentu, který z Microsoftu unikl, a jehož klíčové prvky na svém blogu zveřejnil Nathan Weinberg.

-
Tip: Kliknutím na obrázek zobrazíte jeho plnou velikost

Operační systém Windows Mobile 7 zcela změní způsob ovládání všech kapesních počítačů a smartphone telefonů, které jím a potřebným hardwarem budou vybaveny. Celé prostředí systému bude navrženo tak, aby jej bylo možné používat bez nutnosti vytahovat stylus, ke všemu by vám měly stačit pouze prsty. Samozřejmostí bude podpora multidotykového ovládání a gest, pro tyto potřeby budou proto výrobci muset značně upravit displeje ve svých zařízeních, jelikož ty stávající touto technologií nedisponují.

-
Pohybové ovládání přinese zcela nový rozměr

Další zajímavostí budou pohybová gesta. Pro pohyb v systému se bude využívat senzor fotoaparátu, který vyhodnotí \”máchnutí” telefonem v prostoru a zareaguje na to příslušnou akcí. Celá technologie by ale měla být dotažena opravdu do posledního detailu, přístroj by tak měl být například schopný rozeznat, když jej zasouváte do kapsy nebo do batohu, a podle toho nastavit třeba hlasitější vyzvánění, zapnout vibrace a zamknout klávesy; jednoduše geniální. Pokud tedy za několik let uvidíte na ulici člověka, který klepe telefonem na všechny strany nebo jím máchá kolem sebe, neděste se, to jen spokojený uživatel Windows Mobile 7 uzamyká klávesnici nebo dává příkaz k přehrání další hudební skladby :-) .

-
Zcela nové prostředí, podpora gest a lepší uspořádání nabídek

Z uniklých screenshotů je patrné, že inovace číhají z každého pixelu. Nový design je svěží a nese se v duchu pestrých Windows Vista, velikost systémových tlačítek je dobře uzpůsobena pro snadné ovládání prsty. Veškeré přechody mezi nabídkami, aplikacemi a položkami v systému budou doplněny o nejrůznější efekty a animace, jen se bojím toho, aby jimi systém nebyl příliš přesycen, i když určitě bude možné tato vylepšení v systému vypnout.

-
Zpět nebo vpřed? Prstem nebo pohybem?

Kromě samotného jádra systému budou kompletně přepracovány i klíčové aplikace, jako Internet Explorer, Prohlížeč obrázků nebo například Windows Media player. Internetový prohlížeč dokáže zobrazit kompletní zmenšeninu stránky a chybět mu nebude podpora více otevřených stránek. Stejně jako systém samotný, budou i základní aplikace podporovat dotyková a pohybová gesta, v internetovém prohlížeči tak pouhým naklopením telefonu směrem doleva provedete návrat na předchozí stránku (Zpět). Také balík Office Mobile přinese spoustu zajímavých vylepšení, v první řadě to bude podpora ribbonů (palety funkcí z Office 2007), z čehož je patrné, že nový kancelářský balík bude zase o krůček blíže své PC verzi co se funkčnosti týče. Zajímavá je i funkce zvětšení označeného textu, který se po vybrání jednoduše zobrazí v další bublině. Pro pohodlné psaní prsty bude k dispozici zcela nová softwarová klávesnice, která bude, podobně jako u iPhonu, po najetí na písmeno zobrazovat jeho zvětšeninu.

-
Zvětšování textu, nová klávesnice

-
Outlook a zprávy rovněž dostanou nové funkce a kabátek

-
Nabídka Oblíbené aplikace, skrolování v Outlooku

Podle informací v dokumentu by se měla první zařízení s novým operačním systémem objevit na trhu na začátku příštího roku (2009), a podle dostupných informací je jasné, že Windows Mobile 7 zcela změní způsob ovládání komunikátorů. Jak se nové prostředí líbí vám a které další funkce byste v systému uvítali?

-
Revoluční bude i uzamykání přístroje

-
Windows Mobile 7 nabídne nejrůznější animace a grafické prvky

-

Zdroj: InsideMicrosoft blog

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku