TOPlist

Windows Mobile 6.5: Přehled nových funkcí a vylepšení (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Windows Mobile 6.5: Přehled nových funkcí a vylepšení aneb na co se můžeme těšit?Na začátku minulého týdne Steve Ballmer na Mobile World Congressu v Barceloně představil novou verzi operačního systému Windows Mobile 6.5 a několik nových služeb, které budou na mobilní Windows úzce napojeny. Společně s námi jste představení mohli sledovat živě přes tuto bleskovku, kam jsem rovněž průběžně doplňoval informace z průběhu prezentace. Už dříve bylo jasné, že nová verze systému nabídne podstatné zjednodušení ovládacích prvků a lepší optimalizaci pro ovládání pomocí prstů.

V posledních týdnech se rovněž objevilo několik testovacích beta verzí WM6.5 ROM, které ale zdaleka nenabízely takové možnosti, jako dnes představená oficiální verze, šlo zkrátka jen o poslepované ROM s několika málo prvky nové verze systému. Původně jsem byl k nové verzi trochu skeptický a neustále mě provázela myšlenka, zda Microsoft jen nechce dočasně zalepit prázdný prostor na trhu, ale po představení na MWC mám na nové mobilní Windows 6.5 zcela jiný názor a rozhodně půjde o systém plný inovací; od vzhledu, přes funkce až po nové služby, jako je MyPhone, Marketplace a další. Ty si ale představíme až v dalších článcích.

Windows Phone, Windows for phones nebo Windows Mobile 6.5?
Ještě před premiérou nového systému na internet prosákla informace, že se Microsoft chystá Windows Mobile přejmenovat. Ano, jisté změny ve značení opravdu nastaly, ale naštěstí to není až tak dramatické, jak se původně očekávalo. Systém Windows Mobile se nově bude označovat jako Windows for phones, což lze přeložit jako Windows pro telefony. Microsoft toto označení zvolil především kvůli zjednodušení vnímání různých systémů mezi uživateli. Od teď zkrátka budou Windows pro PC a Windows pro telefony, alespoň navenek. Ve vlastnostech systému se ale stále bude zobrazovat starý dobrý název Windows Mobile 6.5 a tento název budeme respektovat i na SmartManii. Jinými slovy, Microsoft originální značení verzí nevypustil, jen se systém navenek bude označovat jako Windows for phones. Občas se na internetu objevil i název Windows Phone, to je ale pouze výmysl některého z redaktorů zahraničních serverů, takto se nový systém opravdu označovat nebude.

Nový vzhled, gesta a lepší optimalizace
Design Windows Mobile 6.5 se oproti současné verzi celkem výrazně změnil. Začneme obrazovkou Dnes, na které se usídlil Titanium plugin usnadňující přístup k základním funkcím telefonu. V jeho nabídkách se můžete pohybovat přes doteková gesta nebo navigační kurzor (kterých bohužel bude spousta chystaných komunikátorů postrádat). Snadno tak můžete přistupovat třeba k textovým zprávám, e-mailům, vašemu účtu na Facebooku nebo informacím o počasí. Pokud vás tento nový prvek omrzí, můžete jej samozřejmě vypnout a používat klasický vzhled.

Zcela nová bude obrazovka zobrazující si při uzamčeném telefonu. Na ní se budou mnohem elegantněji zobrazovat informace o případných zmeškaných hovorech a nových e-mailech nebo textových zprávách, ostatně stačí se podívat na přiložený obrázek.

Už od prvních uniklých obrázků nových Windows Mobile se spekulovalo, co že to je za tajemný hexagonový launcher a jaká vlastně bude jeho úloha? Nyní už víme, že půjde na náhradu klasického Start menu a nabídky Programy/Nastavení. Jednotlivé zástupce v této nové nabídce budete moci přesouvat případně si vybrané programy přímo přidávat do oblíbených. I tato aplikace nabídne podporu pohybových gest, pomocí kterých půjde v seznamu listovat. Nikde se zatím neobjevila informace o tom, zda bude možné aktivovat i klasickou podobu nabídky Start, ale já věřím, že ano. Je pravda, že současná verze Windows Mobile 6.1 přišla s novým stylem pro zobrazování textových zpráv, který mě osobně příliš nevyhovoval, a bohužel jej jinak než přes registry nešlo vypnout, ale snad se podobného omylu Microsoft u vylepšené nabídky Start nedopustí a uživatelé si budou moci aktivovat i původní styl.

Změn doznaly i jednotlivé lišty lišty, které nyní dokážou být transparentní a je přes ně vidět například tapeta, kterou máte nastavenou na pozadí. Zvětšila se i velikost tlačítka Ok/křížku v pravém horním rohu, což je opět následek celkové optimalizace systému pro snadnější ovládání pomocí prstů. Podobnému trendu podlehly i kontextové nabídky a skrolovací lišty, které jsou také podstatně větší a lépe se s nimi bude pracovat. U uniklých beta verzí bylo možné aktivovat i klasický vzhled nabídek a kontextových menu, zda tato možnost zůstane zachována i do finální verze v tuto chvíli nevíme.


Tyto tři obrázky pocházejí z testovací verze systému…

S podporou základních pohybových gest přišla společnost HTC a její technologie nazvaná TouchFLO. Gesta bylo možné používat například při listování v kontaktech a dalších aplikacích, ve kterých se objevovala skrolovací lišta. Ve Windows Mobile 6.5 bude taková funkce už standardně integrována ve všech nabídkách. Tahem prstu se tak budete moci pohybovat třeba v textových zprávách, průzkumníkovi nebo internetovém prohlížeči. Mnohem lépe vypadá i správce kontaktů, aplikace Phone, e-mailový klient a správce textových zpráv. Nová by měla být i softwarová klávesnice, naopak Windows Media player zůstane nezměněný, což je trochu škoda.

Nový Internet Explorer s podporou Flashe
Jednou z velkých slabin současné verze Windows Mobile byl internetový prohlížeč Pocket IE. Ten ale nyní nahradí jeho šestá verze pro mobilní telefony, která je plná změn a vylepšení. Některými ovládacími prvky jako by z oka vypadl konkurenční Opeře. Nechybí mu zoomovací lišta a původní kontextové nabídky byly nahrazeny čtveřicí nových tlačítek (Zpět, Oblíbené, Lupa a Nastavení). Jeho jádro dokáže velmi dobře zobrazovat internetové stránky a potěší i podpora Flashe. Šušká se o tom, že by se ve finální verzi měla objevit i podpora pro Microsoft Silverlight, což by bylo jistě velmi zajímavé.

Celý systém navíc bude velmi dobře spolupracovat s Live službami Microsoftu. Pro snadnou synchronizaci a zálohu dat bude připravena zcela nová služba Microsoft MyPhone, která už je nyní dostupná ve veřejné beta verzi a funguje skutečně dobře. Pro pohodlný nákup a stahování aplikací nebude chybět mobilní Windows Marketplace, kde doufám nenarazíme jen na placené programy, ale i na ty volně šiřitelné. Tyto služby budou moci využívat i majitelé komunikátorů s Windows Mobile 6/6.1.

Dočkáme se až ve čtvrtém kvartálu?
Dlouho se spekulovalo o tom, kdy se na trhu objeví první telefony s Windows Mobile 6.5. Podle informací ze serveru BostonHerald.com, který vyzpovídal Scotta Rockfelda z Microsoftu, se komunikátory s novými Windows dostanou do prodeje až v posledním čtvrtletí tohoto roku. Výrobci by pak finální verzi systému měli obdržet už v průběhu léta, aby mohli systém pro svá zařízení vyladit a optimalizovat.


HTC už potvrdilo, že pro komunikátory Touch Diamond 2 a Touch Pro 2 nabídne oficiální upgrade na Windows Mobile 6.5

Windows Mobile 6.5 nabídnou pěknou řádku nových funkcí a většina uživatelů uvítá i nové grafické prvky a efekty, které systému dodávají moderní vzhled. Velmi zajímavé bude napojení na služby MyPhone nebo Windows Marketplace a sám se velmi těším na to, až si budu moci finální verzi vyzkoušet na některém z chystaných komunikátorů.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku