Windows Mobile 6.5, 6.5.1, 6.5.3, 6.6, 6.7 a 7: Kdo se v tom má vyznat?

Čísla v nadpisu vypadají skoro jako loterie ale minimálně první a poslední numero zná asi každý zkušenější uživatel operačního systému Windows Mobile. První verz, tedy 6.5, přišla na trh nedávno. Tu poslední sedmou mnoho z nás vyhlíží jako spasení nebo naopak pohřeb nadějné platformy. Čísla mezi tím neexistují a jsou údajně smyšlená. Verzi 6.5.1 znají uživatelé fóra XDA developers, jedná se o vývojové sestavení čehosi, co Microsoft rezolutně popírá. Údajně neexistuje ani tato vývojová verze a celé je to pouze prací nadšenců; inu šikovní chlapci a děvčata. Verze 6.5.3 je několik málo dní stará novinka a plynule navazuje na 6.5.1. Opět se jedná o vývojovou verzi „něčeho“. Další dvě čísla jsou již zcela vymyšlená.

Celkem dávno se objevily první screenshoty, které byly následovány celou řadou velmi podobných obrázků. Všechny byly zjevně konceptem grafického rozhraní jedné neurčité budoucí verze Windows Mobile. A všichni si myslí, že jsou to screenshoty a návrhy z vývoje Windows Mobile 7. Já si to ještě nedávno myslel také, nicméně nové informace, spekulace, úniky informací a obrázky mě přesvědčily o tom, že jsem se asi šeredně mýlil. A pokusím se vysvětlit proč a také proč jsem si vymyslel výše uvedená čísla. Už v tom mám takový zmatek, že nevím, které informace jsou oficiální a které nikoliv. Chce-li laskavý čtenář znát tu správnou pravdu, bude si muset pomoct sám a informace trochu profiltrovat. Já uvedu jen to, čemu věřím bez ohledu na to, zda to je či není oficiální stanovisko té či oné firmy. Níže uvedený text tedy reflektuje výhradně můj názor na tuto věc a zda s ním budete souhlasit, je jen na vás.

Informace: Tento článek vyšel také na autorově blogu carnero.cc, kde naleznete další zajímavé názory.

Nedávno se objevila informace, že Microsoft bude v blízké budoucnosti poskytovat dvě verze operačního systému Windows Mobile najednou. Jedna lehčí verze pro běžné komunikátory a mobily. Ta druhá bude určena pro highendová zařízení, a to jak hardwarovou výbavou, tak také poskytovanými službami, které takové zařízení doplní. Tou lepší verzí mají být právě Windows Mobile 7. Zbývá však zjistit, co bude ta lehčí verze. Záměrně nepíši „ořezaná“, neboť se nebude jednat o tentýž systém s jinou výbavou ale o dva výrazně odlišné systémy. Od základů až ke špičkám prstů uživatele.

- - -
Screenshoty z uživatelské ROM s Windows Mobile 6.5.1 a aktivním TouchFLO

Verze 6.5.1 a nyní 6.5.3 je sice Microsoftem označená za práci amatérů (schopných nadšenců), ale prokazatelně existuje. Myslím, že schopnosti vývojářů, kteří nemají přístup ke zdrojovým kódům, nejsou tak dobré, aby dokázali vyrobit zcela novou verzi systému. Dokážou mnoho změnit, zlepšit či zhoršit, ale neumí to celé předělat. Navíc byl představen MID (Mobile Internet device) od společnosti C-motech, které tuto verzi systému obsahuje. Je tedy nepochybné, že Microsoft na něčem, co časem nastoupí na místo současné verze Windows Mobile 6.5, opravdu pracuje, jen to zatím tají.

Dále tu je několik nadšených výkřiků z posledních dní, které hlásají, že Windows Mobile 7 mají být radikálně odlišné od současných mobilních Windows. Mají nejen dostat zcela nové GUI (grafické rozhraní), ale také mají s uživatelem spolupracovat zcela novým způsobem. Změní se tedy nejen barvičky, ale také logika ovládání. Zajímavé je, že i zkušení redaktoři zahraničních serverů, které se těmito tématy zabývají, nad demoverzí Windows Mobile 7 nešetří chválou a obdivem. To obojí znamená, že WM 7 budou jiné, velmi výrazně odlišné od toho, co uživatele znají dnes.

- - - -
„Neexistující“ Windows Mobile 6.5.3 na obrázcích z další uživatelské verze ROM

Nakonec zpět ke screenshotům domnělých Windows Mobile 7. Na nich jsou staré dobré Windows Mobile s novými ovládacími prvky, novou pěknou grafikou a slibující zajímavé efekty. Ovšem i přes tyto změny v grafickém rozhraní na obrázcích všichni jednoznačně poznají Windows Mobile. Jedná se tedy spíše o redesign, než o zcela nový operační systém. Čím novější obrázky najdu, tím více se podobají skutečným a aktuálním screenshotům verzí 6.5.1 a 6.5.3. Ze dvou důvodů – 6.5.x se vyvíjí směrem kupředu a ony obrázky jsou naopak umírněnější a normálnější, jdou tedy opačným směrem. Očekávám, že se obojí setká v jednom místě. Podobná situace byla i kdysi s Windows Longhorn, později Vista. Na začátku vývoje bylo velmi odvážné rozhraní a na konci něco, co uživatelé dokázali přijmout, a co přineslo jen několik vylepšení. Je to asi logické, uživatelé nemají zájem o tak drsné změny v konceptu.

Když jsem si dal výše uvedené informace dohromady, vyšel mi jediný výsledek. Zmíněné screenshoty domnělých Windows Mobile 7 nepatří tomuto novému systému, ale nějaké jiné a lehčí verzi. Nepřinášejí totiž výrazně odlišný systém, ale hlavně jinou grafiku a lehké změny ovládacích prvků, tak jak to aktuálně činí verze 6.5.x. Ty screenshoty a informace o revolučním přístupu verze 7 si prostě odporují. Verzi s třetím číslem Microsoft asi na svět nepustí a tak pro takovou lehčí verzi zbývají čísla 6.6, 6.7, 6.8 a 6.9. Není moc pravděpodobné, aby použili vysoká čísla, neboť nedávají dost prostoru pro případnou budoucnost. Navíc o čísle 6.7 se již spekulovalo. Proto ta smyšlená čísla v nadpisu. Je to nakonec jedno, k běžným uživatelům se dostane jen „telefon s Windows“ a nějaká čísla je vlastně nebudou vůbec zajímat.

- - - -
Koncepty prostředí z Windows Mobile 7?

Zbývá tedy zjistit, jaká bude verze Windows Mobile 7. Evidentně bude opravdu revoluční, na novém jádře (CE 6 nebo 7 oproti stávající verzi 5.2) a s novým grafickým rozhraním. Jenže pokud mám pravdu a ty obrázky byly z verze 6.7, pak nevíme o verzi 7 zhola nic. Nic než to, že to budou zcela nové mobilní Windows. Tak uvidíme, snad nám následující týdny a měsíce postupně odkryjí odpovědi na dosud nezodpovězené otázky.

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku