Domů » Články » Windows Mobile 6.5, 6.5.1, 6.5.3, 6.6, 6.7 a 7: Kdo se v tom má vyznat?

Windows Mobile 6.5, 6.5.1, 6.5.3, 6.6, 6.7 a 7: Kdo se v tom má vyznat?

Čísla v nadpisu vypadají skoro jako loterie ale minimálně první a poslední numero zná asi každý zkušenější uživatel operačního systému Windows Mobile. První verz, tedy 6.5, přišla na trh nedávno. Tu poslední sedmou mnoho z nás vyhlíží jako spasení nebo naopak pohřeb nadějné platformy. Čísla mezi tím neexistují a jsou údajně smyšlená. Verzi 6.5.1 znají uživatelé fóra XDA developers, jedná se o vývojové sestavení čehosi, co Microsoft rezolutně popírá. Údajně neexistuje ani tato vývojová verze a celé je to pouze prací nadšenců; inu šikovní chlapci a děvčata. Verze 6.5.3 je několik málo dní stará novinka a plynule navazuje na 6.5.1. Opět se jedná o vývojovou verzi „něčeho“. Další dvě čísla jsou již zcela vymyšlená.

Celkem dávno se objevily první screenshoty, které byly následovány celou řadou velmi podobných obrázků. Všechny byly zjevně konceptem grafického rozhraní jedné neurčité budoucí verze Windows Mobile. A všichni si myslí, že jsou to screenshoty a návrhy z vývoje Windows Mobile 7. Já si to ještě nedávno myslel také, nicméně nové informace, spekulace, úniky informací a obrázky mě přesvědčily o tom, že jsem se asi šeredně mýlil. A pokusím se vysvětlit proč a také proč jsem si vymyslel výše uvedená čísla. Už v tom mám takový zmatek, že nevím, které informace jsou oficiální a které nikoliv. Chce-li laskavý čtenář znát tu správnou pravdu, bude si muset pomoct sám a informace trochu profiltrovat. Já uvedu jen to, čemu věřím bez ohledu na to, zda to je či není oficiální stanovisko té či oné firmy. Níže uvedený text tedy reflektuje výhradně můj názor na tuto věc a zda s ním budete souhlasit, je jen na vás.

Informace: Tento článek vyšel také na autorově blogu carnero.cc, kde naleznete další zajímavé názory.

Nedávno se objevila informace, že Microsoft bude v blízké budoucnosti poskytovat dvě verze operačního systému Windows Mobile najednou. Jedna lehčí verze pro běžné komunikátory a mobily. Ta druhá bude určena pro highendová zařízení, a to jak hardwarovou výbavou, tak také poskytovanými službami, které takové zařízení doplní. Tou lepší verzí mají být právě Windows Mobile 7. Zbývá však zjistit, co bude ta lehčí verze. Záměrně nepíši „ořezaná“, neboť se nebude jednat o tentýž systém s jinou výbavou ale o dva výrazně odlišné systémy. Od základů až ke špičkám prstů uživatele.

- - -
Screenshoty z uživatelské ROM s Windows Mobile 6.5.1 a aktivním TouchFLO

Verze 6.5.1 a nyní 6.5.3 je sice Microsoftem označená za práci amatérů (schopných nadšenců), ale prokazatelně existuje. Myslím, že schopnosti vývojářů, kteří nemají přístup ke zdrojovým kódům, nejsou tak dobré, aby dokázali vyrobit zcela novou verzi systému. Dokážou mnoho změnit, zlepšit či zhoršit, ale neumí to celé předělat. Navíc byl představen MID (Mobile Internet device) od společnosti C-motech, které tuto verzi systému obsahuje. Je tedy nepochybné, že Microsoft na něčem, co časem nastoupí na místo současné verze Windows Mobile 6.5, opravdu pracuje, jen to zatím tají.

Dále tu je několik nadšených výkřiků z posledních dní, které hlásají, že Windows Mobile 7 mají být radikálně odlišné od současných mobilních Windows. Mají nejen dostat zcela nové GUI (grafické rozhraní), ale také mají s uživatelem spolupracovat zcela novým způsobem. Změní se tedy nejen barvičky, ale také logika ovládání. Zajímavé je, že i zkušení redaktoři zahraničních serverů, které se těmito tématy zabývají, nad demoverzí Windows Mobile 7 nešetří chválou a obdivem. To obojí znamená, že WM 7 budou jiné, velmi výrazně odlišné od toho, co uživatele znají dnes.

- - - -
„Neexistující“ Windows Mobile 6.5.3 na obrázcích z další uživatelské verze ROM

Nakonec zpět ke screenshotům domnělých Windows Mobile 7. Na nich jsou staré dobré Windows Mobile s novými ovládacími prvky, novou pěknou grafikou a slibující zajímavé efekty. Ovšem i přes tyto změny v grafickém rozhraní na obrázcích všichni jednoznačně poznají Windows Mobile. Jedná se tedy spíše o redesign, než o zcela nový operační systém. Čím novější obrázky najdu, tím více se podobají skutečným a aktuálním screenshotům verzí 6.5.1 a 6.5.3. Ze dvou důvodů – 6.5.x se vyvíjí směrem kupředu a ony obrázky jsou naopak umírněnější a normálnější, jdou tedy opačným směrem. Očekávám, že se obojí setká v jednom místě. Podobná situace byla i kdysi s Windows Longhorn, později Vista. Na začátku vývoje bylo velmi odvážné rozhraní a na konci něco, co uživatelé dokázali přijmout, a co přineslo jen několik vylepšení. Je to asi logické, uživatelé nemají zájem o tak drsné změny v konceptu.

Když jsem si dal výše uvedené informace dohromady, vyšel mi jediný výsledek. Zmíněné screenshoty domnělých Windows Mobile 7 nepatří tomuto novému systému, ale nějaké jiné a lehčí verzi. Nepřinášejí totiž výrazně odlišný systém, ale hlavně jinou grafiku a lehké změny ovládacích prvků, tak jak to aktuálně činí verze 6.5.x. Ty screenshoty a informace o revolučním přístupu verze 7 si prostě odporují. Verzi s třetím číslem Microsoft asi na svět nepustí a tak pro takovou lehčí verzi zbývají čísla 6.6, 6.7, 6.8 a 6.9. Není moc pravděpodobné, aby použili vysoká čísla, neboť nedávají dost prostoru pro případnou budoucnost. Navíc o čísle 6.7 se již spekulovalo. Proto ta smyšlená čísla v nadpisu. Je to nakonec jedno, k běžným uživatelům se dostane jen „telefon s Windows“ a nějaká čísla je vlastně nebudou vůbec zajímat.

- - - -
Koncepty prostředí z Windows Mobile 7?

Zbývá tedy zjistit, jaká bude verze Windows Mobile 7. Evidentně bude opravdu revoluční, na novém jádře (CE 6 nebo 7 oproti stávající verzi 5.2) a s novým grafickým rozhraním. Jenže pokud mám pravdu a ty obrázky byly z verze 6.7, pak nevíme o verzi 7 zhola nic. Nic než to, že to budou zcela nové mobilní Windows. Tak uvidíme, snad nám následující týdny a měsíce postupně odkryjí odpovědi na dosud nezodpovězené otázky.

carnero

15 komentářů

 1. moc iluzí bych si nedělal, ms se nepustí do úplně nového systému, musí zachovat alespoň částečnou kompatibilitu, ovládání i vzhled. ve výsledku to běžný uživatel sotva pozná, navíc pokud bude používat např. sense či touchflo. bude to stejné jako u win xp/vista/7 – postupné vylepšování bez zásadních změn.

 2. nj, ale v zájmu MS není, aby výrobci nasazovali Sense, Shelly apod. nadstavby. To MS v ničem nepomáhá (jedná se o snahu výrobců „zmodernizovat“ OS, je to jen vata), nijak to neposiluje pozici WP, protože to nemám jednotný design a není čitelné, jestli jsou to tedy mobilní okna, nebo něco jiného (výrobci se snaží o jednotné GUI napříč OS), zatímco při pohledu na MacOS v iPhone je každém ihned jasné, že je to MacOS a nic jiného. Takže WP7 musí být „revoluční“, resp. výrazně přeokapný, aby vznikla nová ikona pro vnímání systému.

 3. Ja si myslim ze nieco na tom bude.. aj ked ruku do ohna by som za to nedal. MS sa moze vybrat cestou Palmu s WebOS. Kde je uplne nove jadro a spatna kompatibilita sa zaistuje emulatorom. Ale nechajme sa prekvapit. Dufam ze carnero ma pravdu. Lebo tie screenshoty su niekolko rokov stare.

 4. Kdy maji ty Windows Mobile 7 vyjit?

 5. carlooser: Psalo se o tom v bleskovkách. Představení WM7 má být v březnu 2010, uvedení na trh a první zařízení pak až ve třetím kvartálu 2k10.

 6. V breznu budou na XDA ROM pro par zarizeni, minimalne pro HD2.

 7. Moj nazor je,ze obrazky s wm7 budu tou odlahcenou vrziou. Neveiem si predstavit pracovny windovs bez hornej listy s potrebnymi informaciami. wm6.5.1 je urcite blizsie k pracovnej verzii wm7 nez dnesne screeny wm7.

 8. „ale v zájmu MS není, aby výrobci nasazovali Sense, Shelly apod. nadstavby“
  Presne to je v zajmu MS. Jinak by vyrobci WM vubec nepouzivali…

 9. niky: sense a touch flo vzniklo koli tomu ze pre touchistov ako ty je WM zastaraly. Ked sa urobi WM7 uz zastaraly nebude a ziadne nadstavby k nim ani nebude treba. Ked aj budu tak uz nie take rozsiahle ako je touch flo.

 10. Nadstavby budu stale. Skor si myslim,ze sa budu vyrabat nadstavby,ktore budu ponukat klasicky vzhlad

 11. Ahoj. K tomuto článku bych rád ještě další doplňující vysvětlení. Co znamená COM 2, 3 a 5? Jaký je mezi nimi rozdíl? Pochopil jsem, že COM 2 je WM 6.5 a COM 3 a 5 jsou WM 6.5.X. Možná.
  V COM 2 je aktuální Build 21882.
  V COM 3 jsou dokonce dvě řady Build 21611 a Build 28004 (před ním dokonce23089).
  v COM 6 je aktuální Build 23614.
  Pak také je vždy rozdíl v Build ROMky a Build Windows CE, např 23614 a 4560.
  Udělá mi v tom někdo pořádek?

 12. Řady COMx jsou úseky vývojové linie. Pokud jsem to dobře pochopil, pokaždé když vývoj dosáhne nějakého milníku, přejde se na další řadu. Zatím vždy byly ve vývoji obvykle dvě řady zároveň. Například mezi řadou COM3 a COM4 bylo novější jádro (CE). Kromě toho bývá souběžně jedna testovací řada, kde se prvky z jedné linie zkoušely na základech jiné a po otestování a vyladění se zařadili do aktuální COM linie. A kromě linií COM jsou také různé větve, které jsou určené pro některého z výrobců hardware. Například zmíněná 21600 je pro HTC, nebo 21300 je zase pro Motorolu. Na které COM linii jsou zpravidla založené se dá dozvědět obvykle u autora ROM.
  Samotné jádro (Win CE) je vyvíjené víceméně nezávisle na Windows Mobile a proto sem tam vývoj nabere novější jádro, proto se občas změní build CE. Kvůli změnám jádra je nejspíš potřeba upravit také samotný systém, proto ladění a zkoušení věcí napříč liniemi a jejich následné nasazování na nové jádro.
  A to celé je jen odhad z toho, co jsem celou dobu četl. Pokud to chceš vědět přesně, asi budeš muset do Microsoftu.

 13. Myslím si, že tá spätná kompatibilita nebude až taký problém, lebo pre 100% ovládanie prstami bez stylusu sa beztak musia vyrobiť nové aplikácie.
  Predpokladám, že MS pripraví niečo podobné, ako HTC Sense, len to bude plne konfigurovateľné a jednotlivé stránky sa budú dať nie len editovať či uberať, ale aj pridávať.

 14. Carnero díky za vysvětlení,uvedebé ROM jsou všechny pro TOPAZ, ale jak jsem se již před časem dočetl na tvých stránkách jsou číslama odděleny i výrobci a následně se ROM předělávají pro různé typy mobilů.
  Ještě jeden dotaz verze 235xx jsou zkušební verze a 230xx a 28xxx jsou ostré verze? Alespoň po mém testování různých ROM to tak chápu. 235xx mají často nějaké BUGY.
  Pro ostatní pochybovače o WM 6.5….. Pokud chcete na TOPAZU používat WM, tak se vykašlete na originál a stáhněte si z xda ROM od PISCA. Funguje výborně a není to hloupá ROM WM 6.5 od Microsoftu, ale WM 6.5.3, která je plně ovladatelná prsty a navíc dobře vypadá a funguje. Samozřejmě, že je potřeba se trošku pohrabat na webu a doladit si ROM k obrazu svému. Pokud nejste ochotni toto postoupit a chcete jít se stádem ignorantů, pořiďte si iphone.

 15. Radek33: Žádné verze nejsou ostré. Jsou jen více a méně zkušební. Chybové jsou více či méně naprosto všechny, je jen otázkou které buildy mají které chyby a také co ještě zvrtají nebo opraví lidi, kteří z toho vytváří ROM. Je spíše o náhodě, když ROM funguje lépe než jiná. Konkrétní čísla těch „více zkušebních“ ale neznám. Už delší dobu jsem nehledal zařazení jednotlivých buildů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).