TOPlist

Windows 11 v roce 2024: jakých vylepšení se dočkáme v příští aktualizaci?

Funkce Copilot ve Windows 11
  • Už příští měsíc by měla dorazit další aktualizace Windows 11
  • Microsoft do ní přidá několik zajímavých novinek
  • Copilot se naučí nové triky, WordPad ze systému definitivně zmizí
  • V základním nastavení budou Windows 11 každý den měnit pozadí na ploše

Pokud se potvrdí zákulisní informace, dočkáme se v letošním roce nové hlavní verze systému Windows. Nevíme, zda se bude jmenovat Windows 12, avšak můžeme očekávat důraz na využití neurálních jednotek pro pohon nových funkcí spoléhajících na umělou inteligenci. Ještě před tím, než „Windows 12“ dorazí, měla by přijít velká aktualizace stávajících Windows 11, nazývaná též jako „Moment 5“. Jaké novinky přinese, naznačil Microsoft v loňských testovacích verzích, ke kterým v prvních dnech roku 2024 přidal další dvě.

Změny ušité na míru evropským zákonům

Očekává se, že Moment 5 bude spíše drobnější aktualizace, většinu „velkých“ novinek si Redmondští pravděpodobně schovají do zmíněné příští hlavní verze. I přesto se můžeme těšit na několik zásadních novinek, z nichž některé budou k dispozici pouze pro evropské uživatele. Aby totiž Microsoft vyhověl evropskému Aktu o digitálních trzích, musí ve Windows přestat zvýhodňovat vlastní služby a aplikace na úkor konkurence. Co to znamená?

Seznam aplikací, které půjde ze systému odstranit, se rozšíří na prohlížeč Edge a vyhledávač Bing. Aktualizováno bude i nastavení widgetů, odkud půjde odstranit reklamy a články ze služby Microsoft Feed. Systém si také bude pamatovat, jaký používáte výchozí internetový prohlížeč, a nebude jej svévolně měnit nebo ke změně ponoukat. Evropští uživatelé si rovněž budou moci vybrat, zda se má nastavení Windows synchronizovat s účtem Microsoft či nikoliv.

WordPad se s námi rozloučí, Poznámkový blok dostane umělou inteligenci

S novou verzí Windows 11 bude ze systému nadobro odstraněn textový editor WordPad, který nebude možné nainstalovat zpět ani volitelně. Namísto WordPadu Microsoft aktivně pracuje na vylepšeních aplikace Poznámkový blok – ta se loni dočkala panelového rozhraní nebo průběžného ukládání rozepsaných textů, letos by do ní měla vstoupit umělá inteligence schopná generovat libovolné texty. Poznámkový blok se také naučí počítat ve stavovém řádku počty znaků a u vybraných typů souborů se v kontextovém menu objeví položka „upravit pomocí aplikace Poznámkový blok“.

Odebrání WordPadu se již projevilo v testovacím sestavení 26020, ze kterého zmizela i aplikace Lidé a funkce počítání kroků. Z budoucích Windows 11 rovněž půjdou odinstalovat aplikace Fotky, Fotoaparát a Cortana, ovšem první dvě bude možné alespoň znovu nainstalovat z Windows Store.

Copilot až na prvním místě

S příštím updatem Windows 11 chce Microsoft vylepšit i používání funkce Copilot. Boční panel s chatbotem aktuálně zabírá část pravé strany a ubírá tak prostor ostatním aplikacím, které jej berou za konec obrazovky. Po aktualizaci Moment 5 má mít Copilot pořád své stálé místo na pravé straně displeje, ovšem okna aplikací se budou moci schovávat pod něj – nezmění se tak jejich rozmístění na obrazovce. Copilot také bude fungovat na více displejích, a dokonce bude viditelný při použití zkratky ALT+TAB.

Tím však novinky v Copilotu nekončí. Jak ukazují poslední dvě testovací sestavení Windows, Microsoft zvažuje další novinky. Na širokoúhlých displejích by mělo být možné zapnout aktivaci bočního okna trvale, a to dokonce hned po spuštění systému.

Spouštění funkce Copilot po startu Windows

Druhou novinkou má být podpora funkce drag-and-drop, kdy bude možné přímo na ikonu Copilota přetahovat různé soubory, u nichž si uživatel přeje, aby je „zpracovala“ umělá inteligence.

Psaní stylusem přímo do oken aplikací

Další připravovanou novinkou je přímá podpora pro ruční zadávání textu přímo do příslušných boxů přímo v aplikacích. V současné verzi není možné do boxíků pro zadání textu psát přímo, ale do řádku ve vyskakujícím okně.

Psaní stylusem přímo do oken

Jméno zařízení pro rychlé sdílení

Windows 11 podporují užitečnou funkci „Sdílení v okolí“ pro rychlé sdílení souborů. Nově do systému přibude možnost zvolit počítači pro tyto účely jméno (například Karlovo Lenovo), aby se ukazovalo všem okolním zařízením. Funkce Sdílení v okolí se má rovněž s aktualizací Moment 5 dočkat zrychlení.

Pojmenování zařízení pro rychlé sdílení

Každý den jiná tapeta

Součástí Windows 11 je funkce Spotlight, která pro každý den nastaví jinou tapetu. V tuto chvíli je funkce volitelná, s novou verzí bude aktivována jako výchozí, pouze však u čistých instalací, popř. u uživatelů, kteří mají na pozadí plochy nastavenou z výchozích tapet Windows.

Integrace Microsoft 365

Microsoft také pokračuje v integraci platformy Windows 365. Firmy například budou moci nastavit zaměstnancům na přihlašovací obrazovku vlastní logo, do zobrazení úloh nově přibyde tlačítko pro odpojení cloudového počítače a používání lokálního systému. Toto tlačítko bude přístupné i v nabídce Start v rámci cloudového počítače.

Zamykací obrazovka Windows 365

Naopak přihlásit se do cloudového počítače půjde přímo z přihlašovací obrazovky Windows 11 s využitím biometrie (Windows Hello pro firmy). Tento režim rovněž umožní rychlé přepínání mezi účty.

Další drobnosti

  • Do obchodu Microsoft Store přibyde nová funkce Arcade, skrze kterou půjde hrát instantní hry bez nutnosti jejich instalace. Obchod také nabídne živější rozhraní a bude se spouštět rychleji.
  • Domovská obrazovka bude obohacena o interaktivní předpověď počasí, umístěním ukazatele na náhled se otevře více informací. Zajímavé je, že tato funkce by měla dorazit v rámci aktualizace i do Windows 10.
  • Windows 11 po aplikaci Moment 5 také přinesou možnost přerušovat proces tisku.
  • Do položky sdílení přibude zástupce aplikace WhatsApp (další dorazí v budoucnu).
  • Do systému bude přidána podpora pro přenosy o rychlosti až 80 Gbps přes USB, současným maximem bylo 40 Gbps, dvojnásobnou rychlost podporují vybrané nové procesory od Intelu.

Kdy Moment 5 dorazí?

Aktualizace Moment 5 by měla být k dispozici někdy v průběhu příštího měsíce.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek

Kapitoly článku