Cena:

Windows 11: poslední testovací verze odhalily další chystané novinky

Microsoft Windows 11 logo

Delší dobu jsme se nevěnovali novinkám v systému Windows 11, protože co si budeme povídat, v Insider programu se toho zase tolik neděje. Microsoft sice sem tam vypustí nějaké testovací sestavení, ale výraznější změny nepřichází a ty ostatní aby člověk hledal pod lupou. Ne všechny novinky v minulých testovacích verzích se navíc objeví v ostré verzi, Microsoft spíše experimentuje a zkouší, co se u Insiderů osvědčí.

Windows 11: ikona počasí úplně nalevo?

Například v sestavení 22518 z prosince loňského roku Microsoft vyčlenil ikonku počasí (která otvírá widgety) na levou stranu hlavního panelu a ještě ji rozšířil o dodatečné informace. Děje se tak pouze při seřazení ikon ke středu, při zarovnání doleva zůstává ikona počasí na svém původním místě.

weather updated

Microsoft také experimentuje s funkcí, která bude v průběhu dní měnit tapety na ploše. Uživatel může hodnotit, zda se mu aktuálně vybraný obrázek líbí, či nikoliv, dokonce o něm může získat dodatečné informace. Tato funkce je ale bohužel v českém prostředí Windows 11 vypnutá.

Pozměněn byl i přepínač jazyků, který dostal nejen modernější design, ale má být také rychlejší a spolehlivější.

ime switcher ui

Novinkou je také možnost instalovat linuxový subsystém přímo z obchodu aplikací, a nikoliv jako doplňkovou funkci.

Microsoft též v prosinci přesunul některé položky z Ovládacích panelů do Nastavení, mezi nimi například kompletní správu nainstalovaných aplikací nebo odinstalaci aktualizací Windows.

Do posledního lednového sestavení s číslem 22526 Microsoft přidal nový vzhled přepínače aplikací ALT+TAB, který již není celoobrazovkový, ale ukáže uživateli značnou část plochy.

w11 22526 alttab

Novinkou tohoto sestavení je také vylepšení kvality hlasových hovorů při používání sluchátek od Applu (AirPods, AirPods Pro a AirPods Max).

Drobných vylepšení se dočkal i Průzkumník. Ten dostal rychlejší indexování a tedy i vyhledávání souborů a přidány byly také některé (staro)nové položky do kontextového menu, například připojování a odpojování síťových jednotek.

Poznámkový blok a nový přehrávač médií

Microsoft také pracuje na aktualizaci systémových aplikací. Do testovacích verzí Windows 11 například zamířil vylepšený Poznámkový blok, který dostal zaoblené rohy, nové tlačítko nastavení a několik dalších novinek včetně tmavého režimu. Ten můžete využívat bez ohledu na nastavení systémových barev.

Poznámkový blok rovněž dostal novou nabídku pro vyhledávání a nahrazování slov a nově též podporuje víceúrovňové vracení zpět.

První Insideři také dostávají možnost ochutnat nový přehrávač médií, který má nahradit aplikace Hudba Groove, Filmy a TV pořady a nakonec i starý dobrý Windows Media Player.

Media Player 1

Novinky, se kterými budou Insideři i Microsoft spokojeni, by se měly objevit v ostré verzi. Ta by podle posledních spekulací měla být dokončena letos v květnu a postupně vypouštěna v letních měsících.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.