Domů » Bleskovky » Windows 10: podzimní aktualizace je v cílové rovince, jarní dostává nové funkce

Windows 10: podzimní aktualizace je v cílové rovince, jarní dostává nové funkce

Microsoft v minulém týdnu vydal dvě nová sestavení Windows 10 pro Insidery – jedno pro odběratele novinek v pomalém kruhu aktualizací (19H2), jedno pro odběratele novinek z rychlého kanálu (20H1). Zatímco letošní podzimní update je takřka hotov, do příštího jarního updatu stále přibývají nové funkce.

Podzimní update je téměř hotov

Do pomalého kruhu aktualizací Microsoft vypustil sestavení s číslem 18362.10019, které před dostala před nedávnem pouze hrstka „pomalých“ Insiderů. Toto sestavení obsahuje všechny novinky, které budou součástí drobné podzimní aktualizace; seznam známých chyb Microsoft tentokráte nezveřejnil. Je tedy velmi pravděpodobné, že jsme se dostali do poslední fáze ladění, která předchází ostrému vydání, k němž patrně dojde někdy v průběhu příštího měsíce.

Podzimní aktualizace bude rozsahově menší než obvykle, z tohoto důvodu ji Microsoft bude distribuovat pouze jako servisní balíček. Kromě několika novinek pro výrobce hardwaru přijde hrstka nových funkcí i pro běžné uživatele, např. nové možnosti pro notifikace v centru akcí, vyhledávání v Průzkumníku pomocí funkce Windows Search či vytváření nových událostí v kalendáři přímo z hlavního panelu.

calendar

Jarní aktualizace dostává nové funkce

Redmondští také pracují na aktualizaci pro příští jaro, která bude rozsahově větší než nadcházející podzimní. Aktuální sestavení distribuované skrze rychlý kanál aktualizací nese označení 18975 a přináší několik novinek:

 • Všichni „rychlí“ Insideři mohou přejmenovávat virtuální plochy

 • Cortanu lze nově používat v okně s možností přesouvání jako u jakýchkoliv jiných oken

PTLogo

I nejnovější sestavení Windows 10 pro rychlé odběratele obsahuje několik chyb:

 • Nová funkce obnovy z cloudu nefunguje, pokud jsou dodatečně nainstalované vybrané funkce systému Windows. Funkce obnovy z cloudu také zatím špatně vypočítává prostor potřebný k uvolnění
 • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
 • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně
 • Ve zlomku případů může dojít k zablokování souboru netprofmsvc.dll, upgrade na tuto verzi kvůli tomu může selhat či jinak zamrzat. Microsoft již pracuje na nápravě
 • Po updatu na toto sestavení nemusí správně fungovat možnost stažení dodatečných jazykových balíčků
 • Některé 2D aplikace (feedback hub, Microsoft Store jsou nesprávně považovány za chráněný obsah ve smíšené realitě; během snímání videa pak tyto aplikace blokují zaznamenávání obsahu

Microsoft také zmiňuje, že mezi 25. zářím a 2. říjnem proběhne další kolo velkého odstraňování chyb Bug Bash.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Poslední půlroční update?:)

 2. A přibudou smajlíci?!

 3. Umkebe Membe

  Zrovna v pátek, a to nebylo 13., se Win10 snažily nainstalovt 1903 feature update. A co myslíte pane doktore? NTB několik hodin nepoužitelný a nakonec. „Update failed. Undoing changes.“ Fakt kvalitní to produkt.

 4. Marek Studnicka

  S Windows 10 jsem se rozloučil a jedu na Linux Mint 19.2 Tina-maximální spokojenost-S Bohem Mocrosofte!!!!

  • Tak dokud člověk nepotřebuje vyloženě specifické nástroje nebo hry, tak je Mint taková výborná volba pro BFU Linuxáky.
   Sám na něj nedám, jak Linux laik, dopustit.

 5. Marek Studnicka

  Přesně,je v něm to,co normální uživatel potřebuje,výborně odladěnej,spokojenost!!!

 6. Marek Studnicka

  Linux Mint-Podpora 60 000 aplikací,možnost si systém upravit,ClipGrab i jiné funkce stáhnout pomocí příkazového řádku,podpora komunity,no to je to,co se mi na Linuxu vždy líbilo.Ted to zní hrozně jednoduše,ale hlavně to,že aktualizace probíhají v chodu,žádné dlouhé restarty a vše běží jak na drátku.Ano,ten systém je do své míry omezený,ale obyčejnému uživateli přináší pohodové,klidné užívání-asi tak bych to vyjádřil-hlavně:Vynikající zvuková kvalita u videí a možnost ůpravy videí-otáčení překlápění-vše je v systému,to doted Win 10 neumí-ale omlouvám e,jen můj spokojený názor běžného uživatele!!!

 7. Petra Fišová

  Jak to sleduju, Linux doma, Widle v práci.
  Spisová služba a další povinné funkce jedině v IE se Silverlight,
  komunikace se zřizovatelem – podobně přes „Portál“,
  to nás asi brzo zruší :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).