Po delší pauze způsobené sérií náročných příprav vypustil Microsoft do světa nové sestavení systému Windows 10 pro Insidery. Je dostupné v rychlém kruhu aktualizací, nese číslo 17063 a přináší velké množství novinek v čele s Timeline.
Timeline
Funkce Timeline měla být součástí podzimního Creators Updatu, nakonec ji Microsoft o půl roku odložil. Jedná se o časovou osu, která doplňuje současný multitasking (čím si vysloužil novou ikonu v hlavním panelu) a kromě aktuálně spuštěných aplikací v něm chronologicky zobrazuje veškerou činnost na používaných zařízeních se systémy Windows, iOS a Android.
Uživatel bude mít možnost z Timeline přistupovat k aplikacím, souborům a složkám, které byly v minulosti spuštěny nebo otevřeny, a to přesně do místa, z něhož byly opuštěny (lokace na mapě, otevřený článek, rozepsaný dokument, apod.). U aktivit dříve otevřených na jiném zařízení bude jméno tohoto zařízení uvedeno nad dlaždicí.
Pro snadnější vyhledávání v historii bude možný podrobnější náhled, například v rámci dne po jednotlivých hodinách – tento režim bude dostupný při kliknutí na datum. V jednotlivých aktivitách bude navíc možné vyhledávat ve vyhledávacím řádku, popř. je bude doporučovat asistentka Cortana (zejména při přecházení z jednoho zařízení na druhé).
O tom, jaké aplikace se budou v Timeline objevovat, rozhodnou vývojáři, prozatím jsou podporované univerzální aplikace od Microsoftu – Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Mapy, Zprávy, Finance, Sport a Počasí. V Timeline zůstane možnost používat plochy, pouze se přesunou k horní straně.
Timeline také dostane svoji položku v Nastavení, kde bude možné vybrané aktivity filtrovat, ať už v rámci aplikací, či na základě přihlášených účtů.
Microsoft Edge
Vylepšení doznal i prohlížeč Microsoft Edge, zejména po vzhledové stránce, který ovlivňuje designový směr Fluent Design. Horní řádek s panely je průsvitný (prvek Acrylic Material), adresní řádek a spousta dalších míst v prohlížeči dostlaly nové animace, aby byly více patrné označené položky (prvek Reveal). Kromě toho bylo upraveno tmavé schéma, aby bylo více kontrastní a přehledné.
Edge také zjednodušuje přidávání záložek v elektronických knihách ve formátu ePub a jejich správu. Vše se nyní dělá z jednoho místa, díky čemuž je používání této funkce více konzistentní.
Webové stránky podporující zasílání oznámení budou moci zasílat notifikace do Centra akcí, a to i v situacích, kdy není prohlížeč otevřen. Některé webové stránky zase budou fungovat v režimu offline ukládáním do mezipaměti, což ocení zejména uživatelé pohybující se v oblastech se špatným internetovým připojením.
S novým sestavením také přichází balík Web Media Extensions package for Microsoft Edge, díky němuž může prohlížeč od Microsoftu nativně přehrávat soubory v nových open-source formátech OGG Vorbis a Theora. Na jejich podporu možná navíc nebudeme muset čekat až do jarní aktualizace, a možná dorazí v rámci aktualizace současné verze „desítek“.
Edge také dostává podporu gest na přesných touchpadech, které jsou k nalezení na zařízeních Microsoft Surface a několika dalších moderních noteboocích. Zoomování se má například chovat stejně jako v případě dotykové obrazovky, na stránce s otevřenou mapou například dojde k přiblížení samotné mapy, a nikoliv celé stránky.
Sets
Součástí nového sestavení je také funkce Sets, kterou Microsoft představil teprve nedávno. Tato funkce má umožnit pracovat se všemi moderními aplikacemi v záložkách namísto oken, podobně jako ve webovém prohlížeči. V „setech“ bude možné sdružovat různé aplikace, k uloženým „setům“ se pak půjde vracet, případně je půjde otevírat i na dalších zařízeních.
https://www.youtube.com/watch?v=3lEjuU-XFHg
Používání této funkce má být podobné jako práce na zařízeních s ChromeOS, v případě Windows se ale zatím jedná pouze o koncept, který dostane k testování pouze hrstka Insiderů. Spekuluje se také, že tato funkce nebude dostupná ve velké jarní aktualizaci, ale až příští rok na podzim.
Cortana
Několik novinek dostává i personální asistentka Cortana, která bohužel stále neumí česky. Funkce Cortana Notebook má nový vzhled, novou funkci organizátor, zobrazování obsahu v záložkách, apod. Vstup do nastavení účtu byl přesunutý do přímo do navigačního menu, funkce listy a kolekce byly sloučeny do jedné.
Cortana také umožňuje ovládání hudebních přehrávačů, např. Spotify podobně jako to umí chytrý reproduktor Harman Kardon. Pokud máte prostředí testovacích Windows 10 přepnuté do angličtiny, můžete používat následující pokyny:
- Play Christmas music on Spotify
- Play my discover weekly playlist on Spotify
- Play <Artist/Track/Title/Genre/Mood> on <AppName>
- Play some Drake
- Play focus music
- Play rock music
- Play my tracks
- Hey Cortana, what’s playing?
Fluent Desing se šíří napříč systémem
Microsoft se nadále snaží přemalovat Windows 10 do nového designového jazyka Fluent Desing, kromě Edge se jeho prvků dočkaly i součásti systému jako Start, Centrum akcí, okno pro sdílení, hodiny & kalendář, nastavení sítě, hlasitosti, apod.
Zdá se, že zejména průsvitnost (Acrylic) více vytěžuje akumulátor, proto se tento designový prvek při spořiči vypíná.
Inovace u funkce Lidé
S podzimním updatem přidal Microsoft do Windows 10 funkci Lidé, která umožňuje rychlou komunikaci s připnutými kontakty u hodin v systémové liště. Dosud bylo možné připnout maximálně tři kontakty, nově jich může být až deset. Kontakty lze vzájemně přesouvat stylem drag and drop, a to jak v rámci hlavního panelu, tak mezi ním a seznamem všech kontaktů (oběma směry).
I Lidé dostaly nové prvky z Fluent Designu, nově se také zobrazují příchozí emojis i nad zástupcem všech Lidí (nikoliv pouze nad těmi připnutými).
Změny v Nastavení
I Nastavení dostává prvky Fluent Designu, takže označování jednotlivých položek je nově zřetelnější (lze navíc vybrat ze dvou různých druhů), levý panel je pak průsvitný. Na úvodní stránce nastavení již nejsou hlavní pouze ikony, více prostoru dostává doprovodný text, který je nově vpravo od nich.
V Nastavení lze také nově na jednom místě nalézt informace o vašem displeji – rozlišení (displeje a systému), obnovovací frekvence, bitová hloubka, barevné spektrum, apod.
Toto sestavení také přináší rychlé možnosti oprav zobrazení rozmazaných aplikací při změně DPI (například při odpojení druhého monitoru). Pokud se některé aplikace špatně zobrazují, nebude nutný restart počítače, ale postačí buď v Nastavení použít nové tlačítko „opravit škálování aplikací“, nebo využít vyskakující notifikace, která na rozmazané aplikace automaticky upozorní. Změny DPI bude možné konfigurovat přímo na kartě vlastností EXE souboru.
Nově je možné měnit v novém Nastavení jazyk klávesnice a stahovat odsud jazykové balíčky. Tato funkce byla dosud dostupná v Ovládacích panelech.
Při instalaci nových jazyků se nově zobrazují ikonky znázorňující, jaké položky jsou pro jednotlivé jazyky dostupné – zobrazený text, převod textu na řeč, rozpoznávání řeči a ruční psaní.
V nastavení bude nově možné zvolit upřednostňování datového připojení namísto Wi-Fi sítí, což se může hodit v místech se slabým Wi-Fi signálem.
Využití dat bude možné ještě podrobněji prozkoumávat ve správě dat, kde půjde nastavit omezování dat na pozadí se všemi možnými druhy připojení.
Z nastavení také půjde nově resetovat nastavení funkce Herní mód.
Každá moderní aplikace má ve Windows 10 svoji kartu, odkud je možné ji například uvést do továrního nastavení. Nově bude možné z této karty přidělovat práva, např. k přístupu k lokalizačním službám či k možnosti pracovat na pozadí.
V nastavení soukromí fotoaparátu lze nově přidat či vyloučit klasické desktopové aplikace; dosud bylo možné přidělovat práva pouze aplikacím z Microsoft Store.
V Nastavení je možné změnit některé bezpečnostní prvky, například aktualizovat bezpečnostní otázky při obnovování hesla u lokálních účtů.
Uživatelé Windows 10 Pro nově mohou využívat služby Windows Defender Application Guard, která byla dosud součástí pouze Windows 10 Enterprise. Tako funkce poskytuje ochranu před cílovými hrozbami při využití virtualizačních technologií Hyper-V.
Vybrané funkce Windows Defender budou nově přístupné po kliknutím pravým tlačítkem v tray menu.
Ještě lepší tučňák
Spoustu novinek také dostávají uživatelé využívající subsystém Linux, např. běh procesů na pozadí, možnost spouštět více instancí služby WSL a její běh na vzdálených připojeních, apod. Nové nástroje dostávají i vývojáři aplikací, například podporu příkazů bsdtar (tar) a curl, případně podporu zásuvných modulů Unix (AF_UNIX).
Další drobnosti
Pokud vám přijde oznámení a vy se rozhodnete rovnou odpovědět přímo z jeho okna, bude možné odpověď rozepsat, oznámení odhodit do Centra akcí, a poté na napsaný test navázat. Rozepsané odpovědi budou s příchozím oznámením uloženy na později.
Aby byl uživatel informován o stavu synchronizace cloudového úložiště OneDrive, bude ikona stavu přidána přímo do navigačního podokna Průzkumníka souborů.
Pro zachování konzistence bude nastavení sítě na přihlašovací obrazovce vypadat stejně jako v samotném systému.
Funkce výstřižky dostává novou položku pro přímou editaci obrázků v aplikaci Malování 3D.
Pokud bude služba Windows Update instalovat aktualizace, bude možné se k průběhu dostat z nové ikony v tray menu u hodin. Odtud bude také možné pravým kliknutím zařízení restartovat či vypnout a nainstalovat stažené aplikace.
Nově bude možné vybrat si font zobrazovaný v okně s ručním psaním.
V panelu Emoji lze vyhledávat v až 190 jazycích, u panelu si budete navíc moci vybrat, zda chcete vložit pouze jeden smajlík (po stisknutí enteru se smajlík vloží a panel uzavře) nebo jich budete vkládat více (enterem vybíráte jednotlivé smajlíky a panel pak zavřete klávesou ESC).
Našeptávač u hardwarové klávesnice nově podporuje tmavé téma, jeho nastavení bylo přesunuto do moderního Nastavení klávesnice.
Dotykovou klávesnici také bude možné (opět) rozdělit na dvě poloviny.
Microsoft také potěší východoasijské uživatele, kteří dostanou snadnější navigaci v seznamu všech aplikací podle – jednotlivé aplikace se kromě latinky budou seskupovat i podle skupin znaků.
Domácí skupina jde do důchodu
Počínaje tímto sestavením Microsoft opouští funkci Domácí skupina, kterou nahrazují modernější možnosti sdílení, které jsou buď přímou součástí Windows (funkce sdílení), nebo je nahradí jiné služby, např. cloudové úložiště OneDrive.
Známé chyby
Microsoft jako vždy opravil zástup chyb a nedostatků, avšak jelikož se jedná o testovací sestavení, můžete se s mnoha dalšími chybami setkat. Zde je výčet těch známých:
- Populární hry jako Tencent, League of Legends a NBA2k Online mohou u 64bitových počítačů způsobit pád na zelenou obrazovku smrti
- Vývojáři nemohou vzdáleně posílat x86 aplikace na 64bitová zařízení
- Microsoft Edge nemusí korektně přijímat notifikace webových stránek
- Otevřením 360° videa v aplikaci Filmy a TV pořady ve smíšené realitě může mít za následek jeho nesprávné zobrazení
- Ve smíšené realitě také nejde otevřít privátní okno v prohlížeči Edge
- Aplikace podporující webový náhled (Cortana, Edge…) se neotevřou, pokud používáte libovolná písma
- Po upgradu možná nebude fungovat dotyky a podpora stylusu na sekundárním displeji