Windows 10 Insider preview: nové sestavení přináší záplavu nových funkcí

Windows 10 Insider preview

Microsoft včera vydal nové preview systému Windows 10 pro Insidery zapojené do rychlého přísunu aktualizací. Sestavení nese číslo 17093 a přináší nezvykle velké množství novinek, přestože se vydání velké jarní aktualizace pomalu blíží. Pojďme se tedy podívat, co nás na jaře čeká.

Nový herní panel

Přepracován má být například herní panel, jeho nový grafický kabátek má srozumitelněji přivést uživatele k požadovaným funkcím – změna názvu streamování, přepnutí mikrofonu a kamery, kontrola hodin, apod. Herní panel také dostane jednodušší nastavení s možností změny motivu.

Mazání diagnostických dat

Od minulého sestavení Microsoft zvyšuje transparentnost dat zasílaných k telemetrii a umožňuje veškerá tato data prohlížet. Od nového sestavení lze dokonce diagnostická data v Nastavení – Ochrana osobních údajů – diagnostika a zpětná vazba tato data přiřazená k zařízení mazat.

HDR na více zařízeních

Na nových zařízeních, která mají kalibrované monitory přímo z výrobních závodů, je možné zapnout pro přehrávání videa režim HDR. Nově bude možné tento režim zapnout na více zařízeních, a to díky novému experimentálnímu kalibračnímu nástroji, který najdete v Nastavení – Aplikace – Přehrávání videa. Pokud váš hardware umožní změnu přepínače, bude zpřístupněna položka „Změnit nastavení kalibrace videa HDR na mém displeji“, skrze kterou půjde ladit rovnováhu mezi detaily v tmavých a jasných scénách.

Zatím se jedná o experimentální funkci v počáteční fázi vývoje, je však plánována do vydání ostré verze na jaře, tudíž Microsoft žádá o zasílání zpětné vazby. Zároveň upozorňuje na to, že funkce využívá plný jas a na noteboocích a tabletech může zvýšit spotřebu baterie. I to však bude možné v nastavení napájení vyřešit.

Grafické preference

S grafikou souvisí i nová funkce Nastavení grafických prvků, který umožní spravovat preference grafických výkonů aplikací u zařízení s více GPU. V této části nastavení si uživatel bude moci vytvořit seznam aplikací a zvolit, jaký mají při spuštění využívat grafický adaptér. Na výběr budou tři možnosti – výběr zajistí systém (přednastaveno) / úspora energie / vysoký výkon.

Příjemnou zprávou je, že do seznamu aplikaci bude možné přidávat jak univerzální aplikace, tak klasické win32 tituly.

Připojení Bluetooth příslušenství na jeden klik

S novým sestavením také přichází funkce připojování zařízení jedním kliknutím. Systém bude automaticky nabízet zařízení, která jsou v dosahu počítače (v párovacím režimu) a nabídne notifikaci s okamžitou možností zahájit párování. Bohužel tuto funkci zřejmě nebudou podporovat libovolná zařízení, podpora je zatím omezena na Surface Precision Mouse a na jejím rozšířením Microsoft spolupracuje s dalšími výrobci jako je např. Logitech.

Celoobrazovkový režim v Edge

Vylepšen byl také celoobrazovkový režim prohlížeče Microsoft Edge vyvolaný klávesou F11. Po staru umí pouze skrýt všechny ovládací prvky a zobrazit pouze obsah webové stránky, pro jakoukoliv další navigaci je nutné celoobrazovkový režim opustit. Po jarním updatu se po najetí myší k hornímu okraji (nebo gestem prstu tažením shora dolů od horní hrany displeje) zobrazí adresní řádek a navigační prvky a oblíbené položky.

Tisk bez reklam

Z Edge také půjde tisknout dokumenty bez jakéhokoliv nežádoucího obsahu. Při tisku bude možné zatrhnout funkci Clutter-free printing, přičemž ze stránky bude vyfiltrován nežádoucí obsah okolo a zobrazen bude pouze hlavní text. Funkce nicméně bude fungovat pouze na určitém typu webových stránek.

Přepínání jazyků nebude zapotřebí

Virtuální klávesnice již nebude vyžadovat přepínání jazyků při psaní, pokud potřebujete přeskočit z jednoho do druhého (v rámci latinky). Systém automaticky přechod do jiného jazyka rozpozná (na základě tří nejčastěji používaných jazyků v natavení) a bude vám nabízet relevantní slova. Funkci bude možné vypnout v Nastavení.

Ovládáme systém očima

Už v říjnu loňského roku dorazila do Windows 10 funkce ovládání očima (vyžaduje speciální hardware). Na základě zpětné vazby Microsoft tuto funkci vylepšil a přidal nové možnosti, např. pro jednodušší procházení obsahu, rychlejší kliknutí myší, apod. Nové funkce jsou začlěněny do hlavního panelu, který lze nově při čtení nebo sledování videa skrýt.

Windows 10 S se chce zbavit hesel

Přestože systém Windows 10 S, jak jej známe dnes, patrně v blízké budoucnosti skončí (respektive bude přejmenován na Windows 10 Pro in S Mode), přidává Microsoft novinky i do něj. Na místo zadávání nesel při přihlášení bude možné využívat aplikace Microsoft Authenticator app, která je dostupná v mobilních obchodech aplikací.

Namísto zadávání hesla do počítače tak postačí schválit přístup skrze notifikaci, která při pokusu o přihlášení dorazí na váš smartphone. Jakmile bude tento způsob autentizace jednou nastaven, Windows již nebudou nikdy vyžadovat psané heslo.

Windows Defender se přejmenovává

S bezpečností také souvisí přejmenování aplikace Windows Defender na Zabezpečení Windows a přepracování její domovské stránky, která má klást důraz na různé oblasti ochrany, např. účtů (přihlašovací údaje, dynamický zámek, apod.) či samotného zařízení.

Další drobnosti

 • Menu Ochrana osobních údajů v Nastavení bylo pro snadnější orientaci rozděleno do nových kategorií.

 • Uživatel bude mít možnost otevřít si vlastní slovník (s vlastními přidanými slovy při psaní) a tento slovník smazat.
 • Funkce Lupa bude přístupná i v bezpečném módu.
 • Pár změn přistálo i do WSL (Windows Subsystem for Linux), např. větší konfigurovatelnost skrze wsl.conf, propojení socketů mezi procesy Linuxu a Windows skrze AF_UNIX, či lepší sdílení dat mezi operačními systémy.

Známé chyby

V rámci současné akce Bug Bash byla v systému opravena spousta chyb, stále však některé přetrvávají. Pokud se tedy bojíte následujících problémů, nové sestavení si neinstalujte:

 • Buďte trpěliví při instalaci. Ta se může při 88 procentech zaseknout a probrat se třeba až po hodině a půl, než se pohne kupředu.
 • Některé počítače se nepodaří obnovit z režimu spánku. Jediné řešení je tvrdý restart.
 • Po instalaci písma z Microsoft Store a jeho následné aktualizaci písmo nebude dostupné, byť se tak bude v obchodě tvářit. Řešením je písmo odinstalovat a znovu nainstalovat.
 • Od předchozího sestavení nefungují dotyková gesta vyvolaná třemi a čtyřmi prsty
 • Na noteboocích Surface Laptop nefunguje funkce Windows Hello
 • Připojení externí DVD mechaniky způsobí pád procesu explorer.exe
 • Nastavení systémových témat nelze otevřít
 • Vyvolání herního panelu použitím tlačítka Xbox na gamepadu nemusí v některých hrách fungovat
 • Tlačítka v herním panelu nejsou korektně vycentrována
 • Některé hry (Destiny 2, Fornite…) jsou stále ovládány myší či klávesnicí, přestože je otevřený herní panel
 • Po zavření herního panelu se kurzor myši vrátí na stejnou pozici před otevřením herního panelu
 • Klávesnice a myš nemusí v herním panelu fungovat korektně při hraní her z první osoby. Řešením je použití zkratky Alt + Tab
 • Použití kláves, které nepíší znaky (delete, tab, backspace) při pojmenování Mixer streamu může vést k zadrhnutí hry na několik vteřin
 • Pořízení screenshotu ze hry vyvolá notifikaci, kliknutím na ni se však neotevře samotný screenshot, ale domovská obrazovka aplikace Xbox
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku