Domů » Bleskovky » Microsoft chce více prosadit koncept Windows 10 S. Omezení se dostanou do všech edic

Microsoft chce více prosadit koncept Windows 10 S. Omezení se dostanou do všech edic

Microsoft v minulém týdnu odstartoval v Insider programu nové kolo Bug Bash, v němž Insideři formou hry hledají chyby v systému Windows 10, respektive v jeho nadcházející verzi vyvíjené pod kódovým označením Redstone 4. V pozadí Bug Bash se nyní podařilo najít několik informací, které redmondští zřejmě plánovali odhalit až na jaře.

V pojmenování jarního updatu zřejmě Microsoft nebude nijak originální. V popisu funkce Windows Defender Application Guard pro prohlížeč Edge Microsoft zmiňuje Spring Creators Update, takže se aktualizace bude jmenovat prakticky stejně jako dvě předchozí.

S Mode ve všech edicích

Microsoft na jaře zřejmě představí i nové verze systému Windows, se kterými se budeme setkávat v koncových zařízeních. Verze Windows 10 S odkázaná na aplikace pouze z Windows Store zřejmě jako samostatný produkt skončí a stane jako mód součástí standardních verzí. Jeden z úkolů Bug Bash odhaluje systém Windows 10 Home in S Mode, která má být „ořezanou“ verzí klasických Windows 10 Home bez možnosti instalace aplikací z třetích zdrojů. Podle serveru Thurott má být upgrade z „S verze“ na klasickou verzi zdarma.

Současná Windows 10 S jsou „ořezanou“ verzí Windows 10 Pro, zde má dojít k přejmenování systému na Windows 10 Pro in S Mode. Možnost upgradovat na klasická Windows 10 Pro má být zachována, a to za cenu 49 dolarů (asi tisíc korun bez DPH). S Mode má údajně dostat i verze Enterprise, a dokonce i Windows 10 pro internet věcí.

Omezená Windows zdarma, plnohodnotná za příplatek?

Podle těchto zvěstí se dá předpokládat, že se Microsoft připravuje spustit scénář, který jsme naznačovali v květnu loňského roku

Komentář: budeme si v budoucnu automaticky připlácet za „lepší“ Windows?

S novým zařízením uživatel dostane „omezená“ Windows (Home, Pro nebo Enterprise) odkázaná pouze na instalaci aplikací z Microsoft Store, která si bude moci zdarma či za určitý poplatek upgradovat na plnohodnotnou verzi. Výrobci zařízení možná dostanou od Microsoftu Windows in S Mode zdarma, a bude jen na uživateli, zda se spokojí s omezeními a bude utrácet peníze ve Windows Store, nebo si připlatí za upgrade na plnohodnotná Windows.

Třetí možností pak možná bude zakoupit počítač s klasickými Windows, částka za systém pak bude započítána do ceny zařízení. Uživatel si ale bude muset pečlivěji hlídat, jakou edici se zařízením vlastně dostává. Na oficiální potvrzení této domněnky si ale budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
94 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments