TOPlist

Komentář: budeme si v budoucnu automaticky připlácet za „lepší“ Windows?

Když Microsoft na poslední chvíli přidal do poslední aktualizace Windows 10 možnost blokovat instalaci aplikací z třetích zdrojů ve prospěch obchodu Windows Store, objevily se hlasy, které tvrdily: „Dnes volitelně, příště povinně“. V týdnu představená nová edice Windows 10 S toto tvrzení víceméně potvrzuje.







Nepřehlédněte

Windows 10 S oficiálně: Windows Store jako jediný zdroj aplikací

Nejen pro levné studentské notebooky

Microsoft představil Windows 10 S jako systém pro levná zařízení, která mají konkurovat Chromebookům, což je vcelku pochopitelný krok – licence zdarma umožní výrobci snížit cenu zařízení na úroveň zařízení s Chrome OS, uživatel se však bude muset spokojit s omezenějším (avšak ne nepoužitelným) systémem. Microsoft bohužel tuto filosofii sám narušil tím, že představil Surface Laptop (více informací), což je slušně vybavené ultrabook s cenou 999 – 2 199 dolarů (24 700 – 54 300 korun bez DPH) a v této cenové hladině již rozhodně omezenější systém nikdo nechce.

Windows 10 S = Windows 10 Pro mínus aplikace z třetích zdrojů

Pravda, těch omezení není tolik, Windows 10 S je v podstatě upravená verze Windows 10 Pro a má oproti Windows 10 Home spoustu funkcí navíc, tím nejzásadnějším zádrhelem je však právě bod číslo 1 – nemožnost instalace aplikací mimo Windows Store.

Konfigurace / vlastnosti Windows 10 S Windows 10 Home Windows 10 Pro
Aplikace mimo Windows Store
Aplikace z Windows Store
Microsoft Edge jako výchozí prohlížeč Konfigurovatelné Konfigurovatelné
Bing jako výchozí vyhledávač Konfigurovatelné Konfigurovatelné
Bitlocker
Sdílená konfigurace PC
Windows Update pro Business
Windows Store pro Business
Mobile Device Management (MDM) Limitované
Připojení k doméně na vyžádání
Připojení k doméně Azure AD
Synchronizace dat ESR na Azure AD

Microsoft toto omezení popisoval na tiskové konferenci jako výhodu, neboť uzavření systému pro aplikace z třetích zdrojů:

  • snižuje potenciální riziko nákazy škodlivým kódem
  • zjednodušuje nákup, instalaci a odinstalaci aplikací
  • zvyšuje výdrž zařízení na jedno nabití
  • zjednodušuje administraci

To vše zní velice lákavě až do chvíle, kdy si uživatel uvědomí, že si na svůj nově zakoupený notebook nemůže nainstalovat oblíbené aplikace jako Google Chrome, Steam, iTunes, Adobe Photoshop a další. Microsoft sice doufá, že se tyto a další aplikace v budoucnu ve Windows Store objeví, neboť ten již není omezen pouze na univerzální aplikace, ale lze do něj nahrát i klasické desktopové win32 tituly, kromě plnohodnotných Office 365 a Spotify však žádný větší příslib nemáme.

snimek-obrazovky-42

Navíc dobře víme, jak se k softwarovému obchodu Microsoftu staví např. Google. I kdyby nakonec svůj Chrome do Store vpustil, Windows 10 S stejně nedovolují změnu výchozího prohlížeče, takže jakýkoliv otevřený odkaz se otevře stejně v Microsoft Edge (který ve Windows 10 S zase neumožňuje výměnu vyhledávače Bing za jiný).

Chceš Google Chrome? Zaplať

Windows 10 S lze za příplatek 49 USD (u Surface Laptopu do konce roku zdarma) upgradovat na plnohodnotná Windows 10 Pro, což zřejmě bude v budoucnu praxe nejen u těch nejlevnějších laptopů, ale u většiny notebooků pro běžného spotřebitele. Dosud Microsoft výrobcům zařízení prodával Windows v rámci OEM licence a ti cenu systému připočítali k ceně zařízení. S Windows 10 S ale zřejmě redmondští přejdou na nový obchodní model – dají výrobcům novou edici systému zdarma, a uživatel bude mít na výběr dvě možnosti:

  1. Spokojí se s omezenějším systémem a své peníze bude utrácet za aplikace ve Windows Store
  2. Bez aplikací z třetích zdrojů se neobejde a připlatí si za verzi Pro

Obě možnosti jsou pochopitelně výhodné hlavně pro Microsoft. Ten sice zatím prezentuje Windows 10 S jako systém určený do škol a institucí, vůbec bychom se ale nedivili, kdybychom se s ním v horizontu několika málo let setkávali na téměř každém notebooku. Pokud se tedy Windows Store nezačne zázračně plnit aplikacemi, budeme se zřejmě muset připravit na to, že k prodejní ceně budoucích zařízení s Windows budeme připočítávat 49 dolarů (asi 1 200 korun bez DPH) za odemknutí plnohodnotného systému.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku