Windows 10 S oficiálně: Windows Store jako jediný zdroj aplikací

Microsoft dnes na své tiskové konferenci ukázal, jak si představuje budoucnost ve vzdělávání. Školství zejména v USA zaplavují levné Chromebooky a právě na ně se v Redmondu pokusili najít odpověď. Proto dnes představili novou edici Windows 10, která je určena především školám, ale zřejmě se s ní budeme setkávat v zařízeních pro běžné spotřebitele. Toto verze přináší do školního prostředí několik benefitů, předně bude pro školy, které již Windows používají, zdarma.

Benefity pro školy

Windows 10 S nabídnou školám možnost velmi rychlého nastavení většího množství počítačů skrze USB klíčenku, celý proces konfigurace zabere u jednoho počítače 30 sekund. Administrátoři také budou mít široké možnosti s ovládáním těchto zařízení na dálku, například dokáží vypnout čelní kameru u vybrané skupiny zařízení.

Aplikace pouze z Windows 10 Store

Windows 10 S verze se také od „plnotučných“ desítek liší v jednom zásadním aspektu – nelze na ně instalovat aplikace z třetích zdrojů, jedinou studnicí pro programy a hry je Windows Store. Díky tomu má být systém bezpečnější a výkonnější, neboť se do něj nebudou zakořeňovat aplikace stažené z různých koutů internetu, ale pouze sanboxované aplikace, které bude mít Microsoft pod kontrolou.

windows-10-s-2

Toto omezení by navíc mělo v ideálním světě Microsoftu rozšířit zájem o Windows Store, ať už z řad uživatelů, tak vývojářů. Redmondský sen vypadá zhruba takto: Microsoft nabídne Windows 10 S školám a výrobcům zařízení zdarma, čímž sníží koncovou cenu zařízení, uživatelé budou nuceni používat Windows Store a vývojáři jej budou plnit aplikacemi.

Tak nějak si to patrně představují v Microsoftu, skutečnost však ukáže až budoucnost. Počítačový Windows Store je tu s námi od éry Windows 8, tedy od roku 2012, výrazného úspěchu však zatím nedosáhl. Zprvu byl tento obchod omezen pouze na univerzální aplikace, dnes je však do něj možné nahrávat i klasické desktopové win32 tituly, k čemuž chce Microsoft vývojáře v první vlně přimět.

Plnohodnotné aplikace Office 365 míří Windows Store

Sám jim jde příkladem, už brzy by měl do obchodu aplikací vpustit plnohodnotný balík Office 365 Personal, který ve Store doplní omezenější balík mobilních Office aplikací. Tento krok je přinejmenším rozporuplný – Microsoft chce, aby vývojáři vyvíjeli univerzální aplikace, sám však namísto toho vrací na výsluní klasické desktopové programy.

snimek-obrazovky-42

Office se budou dále vyvíjet, už na podzim například dostane PowerPoint podporu 3D objektů a vytváření animací s nimi. Pro studenty a vyučující také Microsoft představil aplikaci Teams, která má sloužit k vytváření a sdílení obsahu, sledování přednášek, spolupráci studentů na jednom dokumentu v reálném čase apod.

updatedrotationui-002-small

Smíšená realita na každém počítači

Na podzim také do Windows 10 přijde plnohodnotná podpora smíšené reality, tedy schopnost vytvářet a konzumovat obsah ve 3D. Zařízení s fotoaparátem budou schopná fotografovat 3D objekty, vkládat je přímo do scény fotografované v reálném čase, případně s pomocí náhlavních souprav konzumovat obsah ve virtuální realitě. Pro studenty bude vytvořeno několik kurzů, ať už poznávání vesmíru, či pravěkých zvířat.

snimek-obrazovky-48

Notebooky s Windows 10 S budou opravdu levné

Notebooky s Windows 10 S bude vyrábět široká paleta výrobců – HP, Acer, Dell, Toshiba, Asus, Fujitsu a další, cena bude startovat na 189 USD (asi 4 700 korun bez DPH). V ceně je i neomezené předplatné Office 365 Education a roční předplatné Minecraft Education. Systém Windows 10 S bude možné za příplatek 49 USD (asi 1 200 korun bez DPH) na všech zařízeních upgradovat na Windows 10 Pro.

snimek-obrazovky-46

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku