Domů » Bleskovky » Windows 10 dostanou na podzim volitelný S Mode. Vzdáte se dobrovolně aplikací z třetích zdrojů?

Windows 10 dostanou na podzim volitelný S Mode. Vzdáte se dobrovolně aplikací z třetích zdrojů?

Microsoft pracuje na nové verzi Windows 10, která je interně označována jako Redstone 5. Další velký update systému dorazí na podzim letošního roku, první novinky z něj mohou už nyní testovat Insideři z celého světa. V posledním sestavení s číslem 17686 z tohoto týdne se objevil náznak příchodu funkce S Mode.

S Mode je speciální úprava systému, která znemožní instalaci aplikací mimo Microsoft Store výměnou za vyšší bezpečnost, rychlost a stabilitu systému. V principu budou Windows s aktivovaným S Mode fungovat stejně jako loni představená Windows 10 S, avšak S Mode bude možné aplikovat na všechny edice, nikoliv pouze na Windows 10 Pro.

Windows 10 S není jenom o nepodpoře aplikací mimo Store, omezení je více

Obešli byste se bez Google Chrome a dalších programů?

Otázkou je, zda někdo „kouzlu“ S Mode v budoucnu podlehne. Jeho aktivací totiž přijde o možnost instalace spousty známých programů v čele s Google Chrome, a také ovladačů třetích stran, například k tiskárnám a jiným zařízením. S Mode by naštěstí mělo jít deaktivovat, a to i na zařízeních, která jej budou mít aktivovaná již z výroby.

Microsoft zveřejnil detaily o Windows 10 S Mode: upgrade na plnou verzi bude zdarma

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

27 komentářů

 1. Spis bych využil naopak něco jako f.ck mod a to instalovat jen aplikace třetích zdrojů a odstranit nevyžádané od Microsoftu. Dnes je nutnost insalivat cccleaner a odpad odstranit. Aspoň že to vůbec jde!!!

  • ach jo v čistej inštalácii win 10 je minimum aplikácii a zaberajú veľmi malý objem a ľahko sa odstránia aj bez cccleaner(univerzálne aplikácie MS) .súhlasím že pri kúpe notebooku je tam bordelu od výrobcu na mraky a to je softvér tretej strany nie MS neviem Pet ako si to myslel mohoô by si konkretizovať napr v čistej inštalácii macos je viac aplikácii od Apple ako vo win 10 od MS len na okraj zdôrazňujem čistej

  • souhlasím s Pet, k čemu tam je jako Xbox/hraní nebo instalace skype , kdyby alespon tedy ten skype daly rovnou a byl použitelnej, né žádnej kde když člověk telefonuje a dovolí si kliknout třeba vedle na prohlížec a v tu ránu se mu přeruší zvuk a nesliší druhou stranu podobně to dělají veškteré aplikace z ms store, dost to zabijí funkce multitasku, osobně se kvůli tomuhle aplikacím ze store vyhýbám, člověk nemá aplikaci označenou jako momentálně aktivní a hned „zamrzá“

  • Veškeré ne. Ony už podporují audio na pozadí, ale Skype by už měl také. Starší UWP aplikace to neuměly.

  • Takže namísto bordelu od ms si tam naser zavirovanej cccleaner..Spíš bych přidal možnost odebrat všechny uwp.Uwp je trošku použitelný u exkluzivit – Xbox + Win10.

 2. Tak jsem opravdu zvědav kdo tu kravinu bude zapínat dobrovolně.

  • urcite to vyskusam, aby som vedel ako to funguje.

  • No jak asi to muze fungovat? Nastavis si S mode v nastaveni, a pak kdyz budes chtit instalovat mimo store, nejaky, setup.exe, ti vyhodi chybu. Zadna kouzla :D

  • to mi nebrani vyskusat to

  • pokud se tak nudis, proc ne

  • ja to možno zapnem svojej 60ročnej mame ktorej stačí skype a edge aby sa nenainštalovalo nič navyše .

  • A na tyto použiti to taky je. Děcka, starší lidé, případně školy a podobně.

   V tomto módu ten systém tak nerozdrbeš, nenainstaluješ víra, malware ani podobnej ware.

  • to se dá celkem chápat ale stejně velké procento lidí ani nebude vědět že něco takového je tak že systém si automaticky nechají tak jak je popřípadě když si koupí nový Notebook s S modem tak že pak bude divit proč mu tam nejde chrome :-D

  • No to také není pro většinu. Stejně jako většina neví že existuje nějaký Education Windows, nebo kiosk mode. Je to pro určité procento lidí.

  • Já jsem třeba zjistil, že povětšinou na používám na svým malým noťasu UWP apky. A to ani nebyl záměr, takže si to dovedu představit někde u někoho aktivované kdo opravdu není závislý na nějakém W32 exe programu. Např. I na nějakých veřejných místech.

  • WOW.. Vy používáte na svým malým noťasu UWP apply? no to je ohromné z toho se hned Bammerovi zvedají akcie.

  • Bammerovi?
   A co je vůbec gró vašeho komentáře. Absolutně nechápu.

 3. Mnohem zajímavější bude ona očesaná verze, škoda že MS tímto mrhá časem.

 4. Další velký update systému dorazí na podzim letošního roku,

  Takže najskôr december

  • Bude to zkompilované v septembri (verzia 1809), dostupnosť v októbri.

 5. At sem postne fotku, kdo si to zapne dobrovolne. Takoveho idi0ta jsme jeste nevideli. Nahore par adeptu je.

 6. At sem postne fotku, kdo si to zapne dobrovolne. Takoveho ldi0ta jsme jeste nevideli. Nahore par adeptu je.

 7. Tak pro školy, organizace to možná dobré je.

  Technické fandy spíš bude zajímat Windows 10 „workstation edition“ o které se mluvilo v souvislosti i s novým FS.

  • Jaký nový FS? To mi nijak uniklo. ReFS je tady už od dob Win 8.1. Mezi jednotlivými verzemi nejsou zase tak velké rozdíly.

 8. Tímto směrem neměl MS Windows nikdy vykročit, na takovou izolaci nemají dostatečně kvalitní produkty, ať si nechají uzavřenou exkluzivitu na Xbox, ale pc by mělo jít spíše opensource cestou. V případě, že se jednoho krásného dne úplně odříznou, budou existovat aktivní uživatelé pouze ilegálních kopií a většina uživatelů bude nucena přejít na jinou platformu. Mě osobně se to zkrátka vůbec, ale vůbec nelíbí a výmluvy o ochraně produktu si můžou strčit za klobouk.

 9. Spíš aplikací třetích STRAN, nebo alternativních zdrojů, ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).