Cena:

Windows 10 S není jenom o nepodpoře aplikací mimo Store, omezení je více

Microsoft v červnu ještě před konferencí Build odhalil novou edici Windows 10 s přídomkem S. Tato verze má být primárně určena do levných zařízení pro studenty, avšak nachází se i v prémiovém notebooku Surface Laptop a zřejmě se v budoucnu bude objevovat i v dalších zařízeních.

Spousta omezení kvůli větší bezpečnosti

Microsoft u Windows 10 S vyzdvihuje pouze samé přednosti, jakými má být zvýšená bezpečnost či výdrž na baterii, uživatel však za tyto benefity zaplatí daň v podobě nemožnosti instalace aplikací z třetích zdrojů. Vzhledem ke stavu Windows Store je to poměrně tvrdé omezení, které navíc není jediné. Kromě aplikací a her jako takových nebude moci uživatel instalovat ovladače hardwaru, které nejsou distribuovány skrze Windows Update, ale formou klasického instalačního souboru. Pokud se vám tedy tiskárna, gamepad či jakékoliv jiné zařízení nepřihlásí přímo po připojení, do systému jej ručně nedoinstalujete.Nepřehlédněte

Komentář: budeme si v budoucnu automaticky připlácet za „lepší“ Windows?

Stejně tak si nenainstalujete vlastní antivirový program, neboť ve Windows Store se žádný nenachází. Omezeni budete i výběrem internetového prohlížeče, a i kdyby se totiž v softwarovém obchodu Microsoftu nějaký objevil, stejně musí využívat jádro Microsoft Edge a nebudete jej moci nastavit jako výchozí. A to nehovoříme o dalších programech, např. pro zálohování dat či specializovaných aplikacích využívaných ve firmách. Pokud by se náhodou Windows 10 do firemní struktury dostaly, musí také zapomenout na možnost zařazení zařízení do domény skrze Active Directory, jedinou alternativou je Azure AD.

Nedobytný systém?

Výše uvedená omezení mají mít za následek vyšší bezpečnost systému, ovšem ani v této oblasti nebude mít nový systém na růžích ustláno. Redaktoři serveru ZDNET si najali bezpečnostního výzkumníka Matthew Hickeyho, aby vyzkoušel odolnost Windows 10 S vůči nákaze škodlivým kódem. Hickey dokázal novou edici napadnout za tři hodiny, a to za pomoci maker v dokumentu vytvořeném v aplikaci Word.

Systém se nejprve bránil a soubor zablokoval, postačilo jej ale umístit na domácí, a tedy důvěryhodnou síť, a soubor mohl být spuštěn a napadat běžící procesy. Nutno podotknout, že ovládnutí zařízení s Windows 10 S není nijak snadné, potenciální útočník potřebuje mít k napadanému zařízení fyzický přístup.

Dá se tedy říci, že Windows 10 S jsou lépe zabezpečená, než standardní edice, avšak možnost instalovat aplikace pouze z Windows Store je zatím velice limitující, byť v posledních týdnech sem přibyly nové aplikace, jako plnohodnotný balík Microsoft Office (pouze 32 bit) nebo Spotify. Pokud tedy v budoucnu narazíte na zařízení s Windows 10 S, zvažte všechna pro a proti. Přinejhorším si připravte dalších 49 dolarů (asi 1 200 korun) za upgrade na neomezenou verzi Pro.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.