Domů » Bleskovky » Windows 10 dostanou na jaře důležitou funkci, naučí se otvírat fotografie z iPhonů

Windows 10 dostanou na jaře důležitou funkci, naučí se otvírat fotografie z iPhonů

Microsoft včera potěšil všechny Insidery, nezávisle na tom, z jakého kruhu aktualizací přijímají nová sestavení. Ti nejkonzervativnější využívající pomalý kruh dostávají týden staré sestavení 17120, Insideři z rychlého kruhu povyšují na verzi 17123 a konečně hrstka testujících větev Redstone prostřednictvím kruhu Skip Ahead dostává build s číslem 17623.

Podpora HEIF

I když se zdálo, že Microsoft již vystřílel do Spring Creators Updatu všechny náboje, na poslední chvíli přeci jen ještě na jednu novinku došlo – Windows 10 se brzy naučí nativně pracovat s formátem obrázků HEIF. Do něj například pořizují fotografie poslední iPhony s iOS 11, neboť díky tomuto formátu zabírají fotografie poloviční velikost při zachování stejné kvality. Kromě toho tento formát podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků, apod.

iOS 11: podpora HEIF/HEVC zmenší vaše fotky a videa o 50 % bez ztráty kvality

Formát HEIF bude prozatím podporován pouze aplikací Fotky (bude zapotřebí stáhnout patřičné rozšíření), a to pouze pro prohlížení, nikoliv pro editaci. Průzkumník Windows bude umět zobrazovat jejich náhledy, jako by se jednalo o klasické JPEG snímky. Tato novinka přichází jak do aktuální větve Redstone 4, tak to budoucího Redstone 5.

Další novinky v Redstone 5

Insideři zapojení do kruhu Skip Ahead dostanou kromě podpory HEIF ještě další novinky. Například bude nově možné bezpečně odpojovat externí grafické karty připojené přes Thunderbolt 3, a to klasickým způsobem, jak jste zvyklí odpojovat např. flash disk. Toto sestavení dále přináší nové rozložení nastavení bezpečnosti při instalaci, nebo vylepšení pro Windows Defender Application Guard (WDAG), která již znají Insideři z rychlého kruhu.

Známé chyby

V aktuální větvi Redstone 4 Microsoft přiznává dvě chyby – nefunguje korektně smíšená realita, např. na zařízeních 2 v 1. Kromě toho dojde k odpojení vašeho telefonu s počítačem, v nastavení – telefon je však možné obě zařízení znovu spárovat.

Větev Redstone 5 je na chyby bohatší, nejdou například otvírat odkazy do Windows Store z Nastavení a nejdou otvírat soubory z OneDrive, nejsou-li staženy na disk. Kromě toho nefungují klávesové zkratky v Emoji panelu. Na opravy těchto chyb má ale Microsoft spoustu času, k dokončení Redstone 5 totiž dojde až na podzim.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Tak to je logický krok.

 2. MS je marnej. Kdy uz konecne prijde s necim vlastnim, ne jenom ustavicne pridavani podpory po konkurencni vychytavky?

  • HEIF neni zadny vymysl Applu, ale normalne vyvinuty format, neco jako JPEG…a jestli je opravdu 2x efektivnejsi, tak se nejedna o zadne kopirovani Applu ale logicky krok vsech vyrobcu…

   Nadpis je podle me dost zavadejici a je ve stylu “jak dostat do nesouvisejiciho clanku alespon jednou slovo Apple”

  • Na druhou stranu iPhone je asi nejznamejsi (mozna i jediny?) mobil, ktery do toho formatu uklada ?

 3. Karel Endler

  Jen bych podotkl, že jako zatím jediný program pro úpravu fotek ve Windows umí HEIF český ZPS X.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).