Windows 10 na ARMových čipsetech: od jakých výrobců se dočkáme dalších počítačů?

První generaci počítačů s čipsetem Qualcomm Snapdragon 835 zatím tvoří dva modely – HP Envy x2 a Asus NovaGO. Experimentovat s ARMovými čipsety v počítačích se však chystají i další výrobci.

Dalším potvrzeným výrobcem je Lenovo, účastníky programu mají být i společnosti Xiaomi a Samsung. Všichni tři mají s ARMovými čipsety zkušenosti z výroby smartphonů, v produkci počítačů je nemladší Xiaomi, které se této oblasti věnuje teprve od loňského roku. Nejdříve se ale patrně dočkáme uvedení „Always Connected PC“ od Lenova, v minulém týdnu jej dokonce zachytil benchmark GeekBench.

Existovat mají dva modely – se 4 a 8 GB RAM, ve výkonnostním testu se zapojením všech procesorových jader si vysloužil skóre 4 148 bodů, což není nijak oslňující hodnota. Počítač běžel na systému Windows 10 Pro, k testování posloužila emulovaná aplikace GeekBench pro 32bitová Windows.

Předpokládáme, že první ARMové počítače půjdou do prodeje až po vydání velké jarní aktualizace Windows 10 (Redstone 4). Jak se jim bude dařit v zaběhlé konkurenci s procesory Intel, ukáže až budoucnost.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku