Asus a HP představily první počítače se Snapdragonem 835 s výdrží přes 20 hodin

Na konci loňského roku představily společnosti Qualcomm a Microsoft společnou iniciativu vyrábět počítače s Windows 10 poháněné ARMovými čipsety Qualcomm Snapdragon. Rok na to spadlo ze stromu první ovoce – včera na Havaji na konferenci Qualcomm Snapdragon Tech Summit byly představeny první „always connected“ počítače od společností HP a Asus.

The Mobile PC: Always On, Always Connected

HP Envy x2

Novinka od HP svou konstrukcí připomíná tablety iPad Pro – jedná se o klasický tablet, ke kterému lze připojit klávesnici se stojánkem. Envy x2 je vybaven 12″ displejem s Full HD rozlišením, hliníkové tělo tabletu je pouhých 6,9 mm tenké a váží pouze 700 gramů; je tak ještě lehčí než 12″ MacBook.

Portová výbava není nijak oslňující, na těle se nachází pouze jedno USB-C a 3,5mm jack, napravuje to však bezdrátová konektivita zastoupená Wi-Fi, Bluetooth a LTE – v tabletu se totiž nachází slot na nano SIM kartu. Tablet je vybaven stereoreproduktory a dvěma fotoaparáty. Jejich rozlišení neznáme, ten přední by však měl rozpoznávat uživatele v rámci funkce Windows Hello.

Connect Anywhere | HP ENVY x2 | HP

Uvnitř tabletu tepe čipset Qualcomm Snapdragon 835 podpořený 8 GB RAM. Pro ukládání dat slouží úložiště s kapacitou 256 GB. Akumulátor v těle tabletu má zajistit až 20 hodin práce na jedno nabití a to při plné konektivitě, tento čas je však podmíněn používáním pouze univerzálních aplikací.

Ty také budou po rozbalení to jediné, co si budete moci na tabletu pustit, půjde totiž do prodeje s Windows 10 S bez možnosti instalovat klasické win32 aplikace. Stejně jako u ostatních zařízení s Windows 10 S však bude možný upgrade na Windows 10 Pro, který bude do 30. září 2018 zdarma; desktopové win32 aplikace pak budou v systému emulovány. Kromě přídavné klávesnice je HP Envy x2 vybaveno aktivním stylusem, tablet podporuje funkci Windows Ink.

HP Envy x2 půjde do prodeje příští rok na jaře, jeho cena zatím není známá.

Asus NovaGO

Novinka od Asusu má konstrukci á la Lenovo Yoga, tedy notebook s klávesnicí, kterou lze obtočit o 360°. Touto cestou pak uživatel získá tablet, byť jeho hmotnost bude výrazně vyšší než v případě HP – 1,39 kg. Zařízení je také celkově větší, displej má v úhlopříčce 13,3″, jeho rozlišení je Full HDa zvládne zobrazit 100% sRGB gamutu. Podporován je stylus Asus Pen, který je schopen rozpoznat až 1 024 úrovní tlaku.

Na těle notebooku najdeme zajímavější portovou výbavu než v případě HP – jsou zde dvě klasická USB-A, plnohodnotné HDMI, 3,5mm jack a proprietární konektor pro napájení. Bezdrátová konektivita zahrnuje Wi-Fi, Bluetooth a LTE, zde navíc s podporou gigabitových přenos skrze agregaci 4 pásem.

Notebook rovněž pohání čipset Qualcomm Snapdragon 835 s taktem 2,6 GHz, v nabídce budou dvě paměťové varianty – 4 / 64 GB a 8 / 256 GB. Vnitřní paměť lze ale v obou případech rozšířit paměťovou kartou. Akumulátor s kapacitou 52Whr má udržet zařízení při práci až po dobu 22 hodin, v pohotovostním režimu vydrží dokonce 30 dní. Asus NovaGo rovněž pohání systém Windows 10 S s možností bezplatného upgradu na Windows 10 Pro. Podporovány jsou funkce Windows Ink a díky čtečce otisků prstů v touchpadu i Windows Hello.

Asus NovaGO půjde na trh za 599 dolarů (asi 13 tisíc korun bez DPH) za nižší paměťovou variantu, za 8 GB RAM a 256GB úložiště si zájemci dalších 200 dolarů připlatí (celkem 17 400 korun bez DPH). Dostupnost zatím nebyla oznámena.

Výkonná Always Connected zařízení s procesory AMD?

Na tiskové konferenci oznámil Qualcomm i spolupráci se společností AMD, s níž má připravit i výkonnější Always Connected zařízení – pohánět je budou procesory AMD Ryzen s integrovanou grafickou kartou Vega v doprovodu X16 modemů od Qualcommu.

Tato zařízení ale zřejmě nebudou nabízet tak dechberoucí výdrž na jedno nabití, jako počítače poháněné Snapdragony. Kdy se na trhu objeví první modely, je v tuto chvíli neznámé.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku