Domů » Bleskovky » Windows 10 na ARM: desktopové aplikace nemají mít na výdrž baterie žádný vliv

Windows 10 na ARM: desktopové aplikace nemají mít na výdrž baterie žádný vliv

V letošním roce bude možné koupit první počítače s Windows 10 poháněné mobilními procesory Qualcomm Snapdragon. Ty mají oproti klasickým zařízením s čipsety Intel nabídnout vestavěnou LTE konektivitu a mimořádnou výdrž na jedno nabití, uživatel by přitom neměl být jinou architekturou procesoru nijak omezen.

Počítače s ARMovými procesory zvládnout spouštět nativně univerzální aplikace a díky emulaci si poradí i s klasickými desktopovými win32 tituly. Dalo se tedy předpokládat, že emulace „sežere“ více výkonu a tudíž bude náročnější i na samotnou výdrž, to však vyvrací sám Qualcomm. Podle jeho zástupců mají Windows 10 pro ARM spouštět desktopové aplikace se stejnou efektivitou jako moderní univerzální aplikace, dopad na výdrž baterie má být stejný jako u počítačů s procesory Intel.

S Windows 10 a čipsetem Qualcomm Snapdragon 835 byly dosud představeny tři počítače – ASUS Nova GO, HP Envy x2 a Lenovo Miix 630. Všechny tři mají nabídnout výdrž až 20 hodin na jedno nabití, do prodeje však mají přijít až později v tomto roce. Ke konci roku by pak mohla dorazit i první zařízení s Windows 10 a novějším čipsetem Qualcomm Snapdragon 845.

První počítače se Snapdragonem 845 mají dorazit v druhé půlce příštího roku

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. to je vtip.. :D Predstavia prve zariadenia už neviem kedy, a do predaja pojdu až o niekolko mesiacov.. Medzi tym zapadnu prachom

  2. Nj. Je to začiatok. Toto sa nebude predávať. Človek by bol hlupi keby si kúpil sd835 ked hneď na to predstavia 845. Snáď casom to zrycjhlia a budiu sa predstavovať zariadenia spolu s novými procesormi. Tak ako je to u smartfonov

  3. Co to umí, je poměr cena výkon tragédie. To se platí za widle, né?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).