Willcom 03: Nabušený komunikátor s proměnnými klávesami (video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Willcom 03Právě v těchto dnes se v Japonsku začal prodávat nový Windows Mobile komunikátor od Sharpu/Willcomu, který nese modelové označení 03. Kromě lákavých hardwarových parametrů tato novinka dokáže zaujmout i atraktivním vzhledem, výrobce jej bude nabízet hned ve třech barevných variantách. V základu najdeme operační systém Windows Mobile 6.1 Professional lokalizovaný do japonštiny, s anglickou verzí se bohužel nepočítá. Nešetřilo se ani na procesoru, který pracuje na svižné frekvenci 520 MHz (Marvel), pomalým OMAP procesorům, jak se zdá, už opravdu odzvonilo.

Skutečnou pastvou pro oči je dotykový displej s úhlopříčkou rovné 3 palce a WVGA rozlišením 800×480px, stejný displej nabídne například očekávaný SE XPERIA X1. Díky bezdrátovým modulům Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0 nebude mít Willcom 03 žádné problémy s konektivitou. S pamětí je na tom také velice dobře, 128 MB RAM dnes pro běh programů zcela dostačuje, pro uživatelská data je k dispozici 256 MB Flash ROM, z nichž si ale poměrnou část ukousne samotný operační systém. Naštěstí je možné vnitřní paměť rozšířit pomocí micro SD/SDHC karet. Zapomnělo se snad jen na GPS modul. Pod displejem se nachází senzorová tlačítka, která jsou schopna přizpůsobit své rozložení podle toho, v jaké nabídce se v systému nacházíte. Pro snadné prohlížení webových stránek bude k dispozici Opera Mobile 9.5.

-
Klávesnice pod displejem se jednoduše přizpůsobí aktuální nabídce systému

Standardně senzory fungují jako kurzorové klávesy a chybět nebudou ani typické Windows Mobile klávesy (Win, Ok). Pokud ale budete chtít vytočit telefonní číslo nebo pracovat s kalkulačkou, zobrazí se pod displejem automaticky numerická klávesnice. Vůbec bych se nezlobil, kdyby s podobným řešením přišlo například HTC, nápad se mi velice zamlouvá a možnosti využití takové klávesnice jsou téměř neomezené. Willcom 03 váží příjemných 135 gramů, což není mnoho, zvláště když se pod displejem nachází výsuvná QWERTY klávesnice. Rozměry telefonu jsou 50 x 116 x 18mm. Na zadní straně najdeme 2MPx fotoaparát, který kromě pořizování statických snímků zvládá i záznam videa. Na domácím trhu se tato novinka prodává za příjemných 610 USD, což je v přepočtu necelých 9 500,- Kč.

-

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku