Cena:

WhatsApp popírá sdílení uživatelských dat s Facebookem. Už je ale pozdě, lidé odcházejí

whatsapp

Multiplatformní komunikátor WhatsApp na sebe na konci minulého týdne upoutal pozornost, a to kvůli změně podmínek používání. V nich se nově objevila klauzule u sdílení dat s Facebookem, což pochopitelně uživatele této aplikace rozčílilo natolik, že začali hledat alternativy; mimo jiné i na doporučení Elona Muska a dalších vlivných osobností.

Soukromé účty se sdílení dat s Facebookem nemusí bát

Provozovatelé WhatsAppu se brání, že k žádnému sdílení citlivých uživatelských dat s Facebookem nedochází a docházet nebude, dokonce spustili speciální webovou stránku, kde nové změny v podmínkách objasňují. WhatsApp se obhajuje tím, že u soukromých konverzací díky koncovému šifrování nevidí žádný obsah, tudíž jej nemůže s nikým sdílet. Stejně tak WhatsApp neuchovává protokoly hovorů a zpráv, nevidí vaši polohu a nesdílí seznamy kontaktů. Tato pravidla se týkají i skupinových chatů.

Nová klauzule o sdílení dat s Facebookem se týká pouze firemních účtů a komunikace s nimi. U společností WhatsApp umožňuje ke správě konverzací využívat externí hostingové služby, v tomto případě ty od Facebooku. Díky tomu může Facebook data z vašich konverzací s firmou využít pro vlastní marketingové účely, přičemž veškerá inzerce z tohoto kanálu je v konverzaci jasně označena.

Společnosti budou moci využít aplikace WhatsApp vystavování svého sortimentu podobně jako na Facebooku, přičemž vaše nákupní aktivita může být poté využita k personalizaci dalších nákupů jak ve WhatsAppu, tak i na Facebooku či Instagramu. Některé reklamy, které se v budoucnu objeví na Facebooku, mohou obsahovat tlačítko pro kontaktování výrobce/prodejce přímo přes WhatsApp a každá z těchto konverzací opět může být využita pro marketingové účely.

WhatsApp bojuje s odlivem uživatelů

Evropští uživatelé jsou kvůli přísnější legislativě většiny nových změn v podmínkách používání WhatsAppu ušetřeni, ovšem ani ti „zámořští“ nemusí mít strach – do soukromých konverzací WhatsApp nijak nenahlíží. I tak ale medializace tohoto případu vedla k masivnímu odlivu uživatelů, z čehož mají radost provozovatelé konkurenčních služeb. Například síť Signal, kterou doporučuje Elon Musk, nabrala mezi minulým čtvrtkem a nedělí 4,6 milionů nových uživatelů. Stejně tak se daří i síti Telegram, která je po ohlášení nových podmínek WhatsAppu bohatší o 5 milionů nových uživatelů.

Uvidíme, zda současné vysvětlení nových podmínek bude stačit k tomu, aby se odliv uživatelů zastavil.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.