Domů » Články » Vyzkoušeli jsme SPB Keyboard 4: Softwarová klávesnice se spoustou funkcí

Vyzkoušeli jsme SPB Keyboard 4: Softwarová klávesnice se spoustou funkcí

-Softwarová společnost SPB Software House včera vydala vlastní softwarovou klávesnici SPB Keyboard. Už při pohledu na screenshoty je zřejmé, že se výrobce tak trochu inspiroval iPhonem, i když celý panel klávesnice je zde podstatně větší, avšak jednotlivé klávesy jsou poměrně malé. Díky větším mezerám mezi tlačítky by nemělo docházet k nechtěnému uklikávání, se stylusem se mi na ní psalo velice dobře, ale prsty je to už horší. V základu klávesnice nabízí celkem 35 jazykových rozložení včetně češtiny, tu si mimochodem po nainstalování klávesnice sama detekovala (zřejmě z nastavení Regional settings – Místní nastavení), jelikož ve svém komunikátoru žádnou lokalizaci nepoužívám. Zajímavě působí i vlastnost, kdy se barva panelu přizpůsobuje aktuálně nastavenému témátu. Tím ale výčet funkcí zdaleka nekončí, SPB Keyboard toho zvládne mnohem víc.

Jak jsem již zmínil, prsty se mi na klávesnici příliš dobře nepsalo, a to nemám nikterak velké prsty, často ale docházelo k uklikávání. Naštěstí je možné klávesnici přepnout do celoobrazovkového režimu, kde jsou jednotlivá tlačítka podstatně větší a prstem se do nich mnohem lépe strefuje. Pod tlačítkem SYM na levé straně najdete kromě numerické řady a speciálních symbolů také klávesu CTRL, pomocí které můžete velice snadno kopírovat/vkládat text (CTRL+C, V, X…).

- -
Standardní rozložení klávesnice

Po kliknutí na toto tlačítko se dokonce objeví speciální sada kláves jen pro tyto účely, je to sice drobnost, ale mě to potěšilo. Hned vedle mezerníku nechybí klávesa pro přepínání jazykového rozložení. Jednotlivé jazykové mutace si můžete aktivovat v nastavení klávesnice.

- -
Slim mód, nastavení jazykových rozložení

SPB Keyboard disponuje podporou základních gest, pomocí kterých můžete například mazat znaky nebo se přesouvat na jinou pozici v textu. Díky své velikosti bohužel klávesnice zabírá téměř dvě třetiny displeje, při psaní e-mailu nebo textové zprávy tak vidíte pouze posledních pět řádků textu. Pokud ale stylus přidržíte déle na spodním tlačítku s logem klávesnice, přepne se rozložení do speciálního slim režimu, který je svou velikostí srovnatelný se standardní WM klávesnicí. Dále je k dispozici funkce pro automatické dokončování slov, český slovník zde bohužel chybí, naštěstí se ale klávesnice postupně učí vámi napsaná slova.

- -
Klávesnice standardně zabírá opravdu mnoho místa, zobrazení ve fullscreen režimu

Klávesnice od SPB je velice zajímavým produktem, který disponuje celou řadou zajímavých funkcí, které vám rozhodně dokážou zpříjemnit psaní. Na výběr máte ze tří základních rozložení – slim, standard a fullscreen, a je tedy jen na vás, jaké si vyberete. Plná verze klávesnice stojí 15 USD, trial verzi si můžete stáhnout z naší Download sekce. Na webu výrobce si rovněž můžete prohlédnout krátké prezentační video.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

5 komentářů

 1. Pěkné, ale jako obvykle budou problémy s češtinou…
  V tomhle je naprosto ideální PCM se svým velice jednoduchým přizpůsobováním – uživatelský slovník, velmi snadné učení nových slov, vlastní rozložení, další funkce kláves „na přidržení“, perfektní detekce překlepů a následný výběr správného slova.
  A navíc je zadarmo…
  Mě už asi fakt žádnej jinej SIP nenadchne

 2. Dobra klavesnice, ale mam vetsi prsty a tak pouzivam PhonePad.

 3. Za pochodu nenapíšeš nic? Mám HTC Polaris (touch cruise), ten je úplně bez klávesnice, má jen 4 funkční tlačítka a „joystick“. A píšu tak, že ho držím oběma rukama a palci klepu… Samozřejmě občas tápnu vedle, ale díky slovníku to většinou nevadí, opraví se to samo. A píšu skoro stejně rychle jako na PC…
  Dřív jsem zkoušel i stylus, ale s tím to nejde tak rychle jako dvěma palci. A za pochodu už vůbec ne – zařízení a „ukazovátko“ musí být vzájemně spojené, zařízení nesmí uhýbat – a to jde jedině s palcem.
  Zkoušel jsi psát na číselné klávesnici s T9? Mě celkem vyhovovala klávesnice PhonePad – v zásadě T9-ka s velkými tlačítky, pěkně provedená a mimořádně rychlá. Kdyby mi nevnucovala diakritiku, asi bych u ní zůstal.
  Možná s dobrým slovníkem by Ti T9 na HW padu mohla pomoct…

 4. Nikdy jsem jí nepoužíval, tak nevím… Ale počítám, že to bude v podstatě hezčí a lokalizovaná podoba standartní mrkvo$oftí. A taky předpokládám, že asi bude využívat standartní systémové slovníky (sunnysoft dělá lokalizace, takže dostat se do systémových souborů pro ně bude hračka). Pokud je to tak, pak bude opět vnucovat diakritiku s prakticky žádnou možností se toho nějak zbavit.
  Ale nevím, jestli jí někdo používáte, opravte mě!!!
  Pokud jde o PCM keyboard, ten se přizpůsobí čemukoliv. Základní skiny jdou na jakékoliv rozlišení (240 px idální), pokud jsou na šířku tak se klávesy rozšíří, ale nezvýší – což je super, protože to stále nezabere moc místa.
  No a některé efektnější skiny s pevnou velikostí „kláves“ jsou navržené pro zobrazení na výšku, a na šířku se centrují.
  Mrkni na [odkaz]
  Osobně používám verzi 0.14.
  0.15 bude asi umět víc, ale jsou tam možná změny v customizaci a já potřebuju aby to spolehlivě psalo, tak nechci moc laborovat.

 5. Ví někdo jak zapnout funkci dokončování slov???
  Já na ní píšu ale vůbec nic mi to nenapovídá a v nastavení to nikde není…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).