Vyzkoušeli jsme SPB Keyboard 4: Softwarová klávesnice se spoustou funkcí

-Softwarová společnost SPB Software House včera vydala vlastní softwarovou klávesnici SPB Keyboard. Už při pohledu na screenshoty je zřejmé, že se výrobce tak trochu inspiroval iPhonem, i když celý panel klávesnice je zde podstatně větší, avšak jednotlivé klávesy jsou poměrně malé. Díky větším mezerám mezi tlačítky by nemělo docházet k nechtěnému uklikávání, se stylusem se mi na ní psalo velice dobře, ale prsty je to už horší. V základu klávesnice nabízí celkem 35 jazykových rozložení včetně češtiny, tu si mimochodem po nainstalování klávesnice sama detekovala (zřejmě z nastavení Regional settings – Místní nastavení), jelikož ve svém komunikátoru žádnou lokalizaci nepoužívám. Zajímavě působí i vlastnost, kdy se barva panelu přizpůsobuje aktuálně nastavenému témátu. Tím ale výčet funkcí zdaleka nekončí, SPB Keyboard toho zvládne mnohem víc.

Jak jsem již zmínil, prsty se mi na klávesnici příliš dobře nepsalo, a to nemám nikterak velké prsty, často ale docházelo k uklikávání. Naštěstí je možné klávesnici přepnout do celoobrazovkového režimu, kde jsou jednotlivá tlačítka podstatně větší a prstem se do nich mnohem lépe strefuje. Pod tlačítkem SYM na levé straně najdete kromě numerické řady a speciálních symbolů také klávesu CTRL, pomocí které můžete velice snadno kopírovat/vkládat text (CTRL+C, V, X…).

- -
Standardní rozložení klávesnice

Po kliknutí na toto tlačítko se dokonce objeví speciální sada kláves jen pro tyto účely, je to sice drobnost, ale mě to potěšilo. Hned vedle mezerníku nechybí klávesa pro přepínání jazykového rozložení. Jednotlivé jazykové mutace si můžete aktivovat v nastavení klávesnice.

- -
Slim mód, nastavení jazykových rozložení

SPB Keyboard disponuje podporou základních gest, pomocí kterých můžete například mazat znaky nebo se přesouvat na jinou pozici v textu. Díky své velikosti bohužel klávesnice zabírá téměř dvě třetiny displeje, při psaní e-mailu nebo textové zprávy tak vidíte pouze posledních pět řádků textu. Pokud ale stylus přidržíte déle na spodním tlačítku s logem klávesnice, přepne se rozložení do speciálního slim režimu, který je svou velikostí srovnatelný se standardní WM klávesnicí. Dále je k dispozici funkce pro automatické dokončování slov, český slovník zde bohužel chybí, naštěstí se ale klávesnice postupně učí vámi napsaná slova.

- -
Klávesnice standardně zabírá opravdu mnoho místa, zobrazení ve fullscreen režimu

Klávesnice od SPB je velice zajímavým produktem, který disponuje celou řadou zajímavých funkcí, které vám rozhodně dokážou zpříjemnit psaní. Na výběr máte ze tří základních rozložení – slim, standard a fullscreen, a je tedy jen na vás, jaké si vyberete. Plná verze klávesnice stojí 15 USD, trial verzi si můžete stáhnout z naší Download sekce. Na webu výrobce si rovněž můžete prohlédnout krátké prezentační video.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku