Vyzkoušeli jsme přehrávání videa na HTC Touch HD, zvládne i WVGA?

Vyzkoušeli jsme přehrávání videa na HTC Touch HDHTC Touch HD je po hardwarové stránce velice výkonný komunikátor, jeho 3.8″ WVGA displej s rozlišením 800×480px opravdu patří ke špičce, i když kvůli paměťovým limitům systému Windows Mobile zvládne zobrazit jen 65k barev. Displej s takovým rozlišením přímo vybízí ke sledování filmů, zvládne je ale HDčko v maximálním rozlišení nebo je nutné hledat kompromisy? V diskuzích se to podobnými otázkami jenom hemží, rozhodl jsem se proto natočit krátké komentované video, na kterém si můžete prohlédnout, jak na tom Touch HD s přehráváním videa opravdu je.

K přehrávání jsem použil současný nejlepší přehrávač videa pro Windows Mobile, CorePlayer ve verzi 1.2.5. Touch HD obsahoval anglickou WWE verzi ROM s označením 1.14.405.0, která pochází z 20.10.2008. V HDčku určeném pro český trh se nachází ROM s mírně odlišným označením 1.14.401.3, výkonově jsou ale zcela totožné (odkazy na stažení jednotlivých ROM naleznete v našem fóru). Veškeré dojmy ve videu se tedy vztahují k těmto verzím jednotlivých aplikací/ROM a je možné, že s vydáním dalších se optimalizace může zlepšit. K převodu videí na požadovaná rozlišení jsem použil freeware utilitu Pocket DivX encoder.

Parametry jednotlivých videí

WVGA video (1. přehrávané)

Rozlišení videa: 800×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 2049kbps
Bitrate audia: 128Kbps
Závěr: Video v tomto rozlišení se při tak vysokém bitrate (datový tok) a při nastavení High kvality (Vysoká) v CorePlayeru celkem výrazně trhá a je tedy nekoukatelné. Pokud v CorePlayeru nastavíte kvalitu přehrávání na Medium, je video naprosto plynulé. Pokud bitrate snížíte na hranici okolo 1000Kbps (video), je video plynulé, nicméně kvalita je úměrná nízkému datovému toku.

VGA video s nízkou bitrate(2. přehrávané)
Rozlišení videa: 640×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 910kbps
Bitrate audia: 64Kbps
Závěr: Toto video se v CorePlayeru i při nastavení High kvality přehrávání zobrazovalo zcela plynule, nicméně pokud se podíváme na hodnoty datového toku, je zřejmé, že kvalita videa nebyla příliš dobrá.

Video v rozlišení 624x352px (3. přehrávané)
Rozlišení videa: 624x352px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 1076kbps
Bitrate audia: 80Kbps
Závěr: Video se přehrávalo zcela plynule i v High nastavení renderování CorePlayeru, nicméně i zde byl použitý nižší datový tok, výsledkem čehož je i nižší kvalita videa.

VGA video s vysokou bitrate(4. přehrávané)
Rozlišení videa: 640×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 2483kbps
Bitrate audia: 192Kbps
Závěr: U tohoto videa jsem záměrně nastavil velmi vysoký bitrate jak pro video, tak i pro audio. Ve výsledku bylo toto video velmi trhané a ve výsledku nekoukatelné.

Jaký je tedy závěr? HTC Touch HD skutečně zvládne přehrávání videa ve WVGA rozlišení, nicméně je potřeba volit rozumný bitrate, jinak je video velmi trhané. Stejná rovnice platí i pro video ve VGA rozlišení. Snímky s vysokým bitrate můžete sice v CorePlayeru plynule přehrávat s nastavením kvality renderování na Medium, nicméně kvalita je pak znatelně nižší. Proto je lepší volit vhodnou optimalizaci videa už při převodu samotném a v CorePlayeru hodnotu renderování ponechat na High. Jak jsem již zmínil v samotném videu, brzy by měla být zveřejněna optimalizovaná verze CorePlayeru pro WVGA displeje (Sony Ericsson Xperia X1, Touch HD), a lze tedy očekávat, že výkon se ještě zlepší a v přehrávači tak snad bude možné přehrávat i videa s vyšším bitrate.

Tip: Mrkněte se do diskuze věnované HDčku na našem fóru, dozvíte se tam spoustu zajímavých věcí a přibývat budou i různé tweaky a návody.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku