Domů » Články » Vyzkoušeli jsme přehrávání videa na HTC Touch HD, zvládne i WVGA?

Vyzkoušeli jsme přehrávání videa na HTC Touch HD, zvládne i WVGA?

Vyzkoušeli jsme přehrávání videa na HTC Touch HDHTC Touch HD je po hardwarové stránce velice výkonný komunikátor, jeho 3.8″ WVGA displej s rozlišením 800×480px opravdu patří ke špičce, i když kvůli paměťovým limitům systému Windows Mobile zvládne zobrazit jen 65k barev. Displej s takovým rozlišením přímo vybízí ke sledování filmů, zvládne je ale HDčko v maximálním rozlišení nebo je nutné hledat kompromisy? V diskuzích se to podobnými otázkami jenom hemží, rozhodl jsem se proto natočit krátké komentované video, na kterém si můžete prohlédnout, jak na tom Touch HD s přehráváním videa opravdu je.

K přehrávání jsem použil současný nejlepší přehrávač videa pro Windows Mobile, CorePlayer ve verzi 1.2.5. Touch HD obsahoval anglickou WWE verzi ROM s označením 1.14.405.0, která pochází z 20.10.2008. V HDčku určeném pro český trh se nachází ROM s mírně odlišným označením 1.14.401.3, výkonově jsou ale zcela totožné (odkazy na stažení jednotlivých ROM naleznete v našem fóru). Veškeré dojmy ve videu se tedy vztahují k těmto verzím jednotlivých aplikací/ROM a je možné, že s vydáním dalších se optimalizace může zlepšit. K převodu videí na požadovaná rozlišení jsem použil freeware utilitu Pocket DivX encoder.

Parametry jednotlivých videí

WVGA video (1. přehrávané)

Rozlišení videa: 800×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 2049kbps
Bitrate audia: 128Kbps
Závěr: Video v tomto rozlišení se při tak vysokém bitrate (datový tok) a při nastavení High kvality (Vysoká) v CorePlayeru celkem výrazně trhá a je tedy nekoukatelné. Pokud v CorePlayeru nastavíte kvalitu přehrávání na Medium, je video naprosto plynulé. Pokud bitrate snížíte na hranici okolo 1000Kbps (video), je video plynulé, nicméně kvalita je úměrná nízkému datovému toku.

VGA video s nízkou bitrate(2. přehrávané)
Rozlišení videa: 640×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 910kbps
Bitrate audia: 64Kbps
Závěr: Toto video se v CorePlayeru i při nastavení High kvality přehrávání zobrazovalo zcela plynule, nicméně pokud se podíváme na hodnoty datového toku, je zřejmé, že kvalita videa nebyla příliš dobrá.

Video v rozlišení 624x352px (3. přehrávané)
Rozlišení videa: 624x352px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 1076kbps
Bitrate audia: 80Kbps
Závěr: Video se přehrávalo zcela plynule i v High nastavení renderování CorePlayeru, nicméně i zde byl použitý nižší datový tok, výsledkem čehož je i nižší kvalita videa.

VGA video s vysokou bitrate(4. přehrávané)
Rozlišení videa: 640×480px
Použitý kodek videa: XviD
Použitý kodek audia: MPEG audio (MP3)
Bitrate videa: 2483kbps
Bitrate audia: 192Kbps
Závěr: U tohoto videa jsem záměrně nastavil velmi vysoký bitrate jak pro video, tak i pro audio. Ve výsledku bylo toto video velmi trhané a ve výsledku nekoukatelné.

Jaký je tedy závěr? HTC Touch HD skutečně zvládne přehrávání videa ve WVGA rozlišení, nicméně je potřeba volit rozumný bitrate, jinak je video velmi trhané. Stejná rovnice platí i pro video ve VGA rozlišení. Snímky s vysokým bitrate můžete sice v CorePlayeru plynule přehrávat s nastavením kvality renderování na Medium, nicméně kvalita je pak znatelně nižší. Proto je lepší volit vhodnou optimalizaci videa už při převodu samotném a v CorePlayeru hodnotu renderování ponechat na High. Jak jsem již zmínil v samotném videu, brzy by měla být zveřejněna optimalizovaná verze CorePlayeru pro WVGA displeje (Sony Ericsson Xperia X1, Touch HD), a lze tedy očekávat, že výkon se ještě zlepší a v přehrávači tak snad bude možné přehrávat i videa s vyšším bitrate.

Tip: Mrkněte se do diskuze věnované HDčku na našem fóru, dozvíte se tam spoustu zajímavých věcí a přibývat budou i různé tweaky a návody.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

15 komentářů

 1. Nejde, pro procesory od Qualcommu neexistuje aplikace pro zvýšení kmitočtu CPU.

 2. Díky, prostředí v HDčku nemám česky. Pouze mám v přehrávači (CorePlayer) nastavenou češtinu, ale to je nezávislé na systému. Co se týče dotazu k videu o GPS navigaci, tak to neplánuji, nicméně GPS se budu věnovat přímo v připravované recenzi.

 3. Tyhle videa jsou buď plynulé nebo nekoukatelné, tak jsem ti poslal ukázku videa s bitrate 1461, moc by mě zajímalo jestli to taky bude plynulé nebo se to bude mírně škubat (s tim že by to ale bylo koukatelné…) . Tak ji sem prosím přidej.

 4. jeste dotaz na tebe Jirko kde jsi HD kupoval mas jako jedinej asi verzi co ma dirku na snurku ) se nekdo ma …

 5. Ja bych to rozhodne nevidel spatne. Co jsem koukal, tak skoro vsechny „bezny DivXy“ maji bitrate cca 1000 kb/s (a to Touch HD zvlada). Nevidim duvod na takhle malym zarizeni prehravat videa ve vyssi kavalite.
  Ke komentari pode mnou: Film se jmenuje Podfu(c)k (prelozeno), Snatch v originale.

 6. Škoda, že autor se nezaměřil také na rozdíly při přepnutí Video výstupu na jiný než na QTv, který je určený primárně pro oficiální ROM na Kaiser/Cruise. Na dalších strojích od HTC – Raphael a Diamond (a některých neofiko ROM třeba pro Kaiser) pokud má být video k něčemu je třeba již zvolit jiný „video výstup“. Takže zase nic…

 7. Anonym 1: Rozlišení ani ne, to už tu bylo dlouho před HD. Spíš kombinace rozlišení a velké úhlopříčky.
  Anonym 2: Jo jo, stará pravda…Intel na tom je i přes stáří svých CPU líp. A to že z nás některých má HTC srandu? Taky pravda… ale dokud budou pda módní záležitostí jako jsou posledního půl roku, nic se na kvalitě nezmění.

 8. jirkab napsal „Škoda, že autor se nezaměřil také na rozdíly při přepnutí Video výstupu na jiný než na QTv, který je určený primárně pro oficiální ROM na Kaiser/Cruise.“
  Ale zaměřil, nicméně nejlepších výsledků CorePlayer dosahuje při použití QTv. Ostatní jsou na tom hůře. Srovnatelné, respektive jen o něco nižší výsledky v rychlosti přehrávání nabízí snad jen DirectDraw. RawFrameBuffer se dost seká a GDI také.

 9. Nebylo by lepší místo subjektivního hodnocení plynulosti prostě uvést výsledek benchmarku v CP? A pokud by testovací videa byla i zveřejněna, mohla by si spousta lidí udělat srovnání, třebas s Marvellem PXA310 624MHz v iPaqu 214 a tedy i lepší představu o skutečném výkonu procesoru.
  Každopádně 800×480 je více než mají filmy v PAlu na DVD (720×300-400 podle formátu), takže výkon pro přehrátí vhodně připraveného ripu z SD zdroje je dostatečný.

 10. Videa jsem testoval jak v paměti telefonu, tak i na paměťové kartě, ale výsledek byl v tomto případě stejný, ale v tomto videu jsou všechna přehráváná z pam. karty.
  xtonda: Benchmarky zveřejnit mohu, nicméně odkazy na stažení videí těžko, jedná se sice jen o krátké úseky z filmů nebo seriálů, ale i ty jsou chráněny autorskými právy a proto to není realizovatelné.

 11. Je to opravdu jen o datovém toku videa. Můžete mít video 800×400, ale datový tok cca 1000kbps je tak akorát pro plynulé přehrávání.
  Takže videa musíte chtě nechtě překonvertovat.

 12. Co se týče té optimalizace přehrávání videa v CorePlayeru, tak bych opravdu počkal na novou verzi, která by si s přehráváním videí měla lépe poradit, a to i těch komprimovaných v H.264.

 13. Podporu hw dekodéru h264 v PXA310 slibovali už do CP verze 1.2.0, teď akorát mlží, blbě pindají a odvolávají se na NDA, takže bych na nic nespoléhal, už jim nevěřím ani dobrý den.

 14. Už oznámili kdy by mohla vyjet nová verze CorePlayeru?

 15. ŘEKNU VÁM TO TAKHLE TOUCH HD PŘEHRAJE VIDEO V JAKÉMKOLIV ROZLIŠENÍ BEZ SEKÁNÍ A VE VÝBORNÉ KVALITĚ PŘÍMO V ZÁKLADNÍM PŘEHRÁVAČI ALIAS ALBUM FOTOAPARÁTU. SAMOZŘEJMĚ DIVX V TOM NEPŘEHRAJETE, ALE POKUD MÁTE VIDEO V MP4 JE TO SUPER

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).