Vyzkoušeli jsme nový QIP pro Pocket PC: Vylepšené funkce, stabilita a nový kabátek

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

QIP pro Pocket PC v nové verziPřed několika dny byla autory oblíbeného ICQ klienta QIP vydána nová dvojková řada jeho mobilní verze. Starší build s označením 1020 nevykazoval příliš dobrou stabilitu, aplikace padala, zasekávala se a objevovaly se poměrně časté problémy s přihlášením. Toho si byly dobře vědomi i autoři programu, a tak se po několika měsících vývoje objevila zbrusu nová dvojková řada mobilního QIPa, která přináší nové funkce, přepracované uživatelské prostředí a především výrazně vyšší stabilitu, program je samozřejmě šířen jako freeware a k dispozici je v kompletní české verzi.

QIP PDA ve verzi 2020 je zatím dostupný pouze pro platformu Pocket PC, tedy komunikátory s dotykovým displejem. Majitelé smartphone telefonů mají zatím smůlu, kapesní verzi jsme sice vyzkoušeli na HTC S730, prostředí programu ale bylo značně rozhozené. Dvojková řada podporuje QVGA i VGA rozlišení, na VGA se ale grafika programu pouze roztahuje, což má za následek místy nepěkné ikonky. Kromě podpory standardního ICQ protokolu nově přibyla podpora Jabberu, který se v poslední době těší stále větší oblibě. Před instalací nové verze autoři programu rovněž doporučují odstranit všechny soubory z předchozí verze, jinak můžete dojít ke špatnému zobrazování grafiky a snížení stability.

- -
Chatovací okno; seznam kontaktů rozložený do dvou sloupců

Po nainstalování programu budete vyzvání k nastavení vašeho ICQ/Jabber účtu, poté doporučuji projít nastavení programu a přepnout si lokalizaci na češtinu. QIP PDA nabízí opravdu široké možnosti konfigurace, nastavit si můžete styly písma, historii, smajlíky, zvuky nebo typy upozornění v případě nové příchozí zprávy. Po připojení se objeví seznam vašich kontaktů, v případě potřeby lze načíst pouze online uživatele, vypnout skupinové zobrazení nebo nastavit, v kolika sloupcích chcete své přátele zobrazit. Výrobce v oficiálním seznamu změn uvádí podporu skrolování v kontaktech pomocí prstu, nicméně v reálném použití tato funkce příliš dobře nefunguje.

- -
Nastavení statusu, k dispozici jsou i vlastní stavové ikonky; pop-up okno s novou zprávou

Okno pro konverzaci je nyní mnohem přehlednější, přibyla zde lišta naposledy použitých smajlíků a tlačítko Odeslat. Majitelé komunikátorů s hardwarovou klávesnicí ocení možnost odesílat zprávy pomocí tlačítka Enter. QIP samozřejmě zvládá i konverzaci s více uživateli najednou, mezi jednotlivými dialogy se můžete snadno přepínat pomocí záložek v dolní části obrazovky. Dvojková řada programu umí rovněž upozorňovat na nové zprávy rozblikáním malé ikonky v horní statusové liště a najdeme u ní také podporu zobrazení v celoobrazovkovém režimu.

Novou verzi QIPu pro kapesní počítače stahujte z naší Download sekce. Další informace najdete na serveru qipim.cz, kde můžete reportovat případné bugy v programu či chyby v lokalizaci.

- -
Na VGA displejích se některá grafika nevykresluje úplně ideálně; možnosti konverzace

Seznam změn v dvojkové řadě QIPa
Rolování prstem v seznamu kontaktů
Otevírání okna zpráv joystickem
Lišta smajlíků
Ovládání okna zpráv šipkami
Nastavitelná výška okna pro psaní zprávy
Nastavení stylu písma
Odesílání Enterem
Tlačítko Odeslat
Nastavení okna zpráv z menu
Zavření záložky dvojklikem na záložku
Rolování v záložkách prstem
Zapnutí / vypnutí ikon v systémové liště
SSL připojení pro jabber
Možnost zamezení přechodu do režimu spánku
Možnost zobrazení přes celou obrazovku
Komprese dat v jabber protokolu
Automatické přejmenování nového kontaktu podle detailů kontaktu
Aktivní odkazy v okně zpráv

-
Nastavení QIPu, výběr lokalizace

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku