Domů » Články » Vyzkoušeli jsme nový QIP pro Pocket PC: Vylepšené funkce, stabilita a nový kabátek

Vyzkoušeli jsme nový QIP pro Pocket PC: Vylepšené funkce, stabilita a nový kabátek

QIP pro Pocket PC v nové verziPřed několika dny byla autory oblíbeného ICQ klienta QIP vydána nová dvojková řada jeho mobilní verze. Starší build s označením 1020 nevykazoval příliš dobrou stabilitu, aplikace padala, zasekávala se a objevovaly se poměrně časté problémy s přihlášením. Toho si byly dobře vědomi i autoři programu, a tak se po několika měsících vývoje objevila zbrusu nová dvojková řada mobilního QIPa, která přináší nové funkce, přepracované uživatelské prostředí a především výrazně vyšší stabilitu, program je samozřejmě šířen jako freeware a k dispozici je v kompletní české verzi.

QIP PDA ve verzi 2020 je zatím dostupný pouze pro platformu Pocket PC, tedy komunikátory s dotykovým displejem. Majitelé smartphone telefonů mají zatím smůlu, kapesní verzi jsme sice vyzkoušeli na HTC S730, prostředí programu ale bylo značně rozhozené. Dvojková řada podporuje QVGA i VGA rozlišení, na VGA se ale grafika programu pouze roztahuje, což má za následek místy nepěkné ikonky. Kromě podpory standardního ICQ protokolu nově přibyla podpora Jabberu, který se v poslední době těší stále větší oblibě. Před instalací nové verze autoři programu rovněž doporučují odstranit všechny soubory z předchozí verze, jinak můžete dojít ke špatnému zobrazování grafiky a snížení stability.

- -
Chatovací okno; seznam kontaktů rozložený do dvou sloupců

Po nainstalování programu budete vyzvání k nastavení vašeho ICQ/Jabber účtu, poté doporučuji projít nastavení programu a přepnout si lokalizaci na češtinu. QIP PDA nabízí opravdu široké možnosti konfigurace, nastavit si můžete styly písma, historii, smajlíky, zvuky nebo typy upozornění v případě nové příchozí zprávy. Po připojení se objeví seznam vašich kontaktů, v případě potřeby lze načíst pouze online uživatele, vypnout skupinové zobrazení nebo nastavit, v kolika sloupcích chcete své přátele zobrazit. Výrobce v oficiálním seznamu změn uvádí podporu skrolování v kontaktech pomocí prstu, nicméně v reálném použití tato funkce příliš dobře nefunguje.

- -
Nastavení statusu, k dispozici jsou i vlastní stavové ikonky; pop-up okno s novou zprávou

Okno pro konverzaci je nyní mnohem přehlednější, přibyla zde lišta naposledy použitých smajlíků a tlačítko Odeslat. Majitelé komunikátorů s hardwarovou klávesnicí ocení možnost odesílat zprávy pomocí tlačítka Enter. QIP samozřejmě zvládá i konverzaci s více uživateli najednou, mezi jednotlivými dialogy se můžete snadno přepínat pomocí záložek v dolní části obrazovky. Dvojková řada programu umí rovněž upozorňovat na nové zprávy rozblikáním malé ikonky v horní statusové liště a najdeme u ní také podporu zobrazení v celoobrazovkovém režimu.

Novou verzi QIPu pro kapesní počítače stahujte z naší Download sekce. Další informace najdete na serveru qipim.cz, kde můžete reportovat případné bugy v programu či chyby v lokalizaci.

- -
Na VGA displejích se některá grafika nevykresluje úplně ideálně; možnosti konverzace

Seznam změn v dvojkové řadě QIPa
Rolování prstem v seznamu kontaktů
Otevírání okna zpráv joystickem
Lišta smajlíků
Ovládání okna zpráv šipkami
Nastavitelná výška okna pro psaní zprávy
Nastavení stylu písma
Odesílání Enterem
Tlačítko Odeslat
Nastavení okna zpráv z menu
Zavření záložky dvojklikem na záložku
Rolování v záložkách prstem
Zapnutí / vypnutí ikon v systémové liště
SSL připojení pro jabber
Možnost zamezení přechodu do režimu spánku
Možnost zobrazení přes celou obrazovku
Komprese dat v jabber protokolu
Automatické přejmenování nového kontaktu podle detailů kontaktu
Aktivní odkazy v okně zpráv

-
Nastavení QIPu, výběr lokalizace

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

8 komentářů

  1. tož proč já sem nebyl online? sem mohl bejt slavnej…

  2. Slick je paradni, ale chybi mi tam nejaky upozorneni kdyz je minimalizovanej, coz tady je ta ikona v systemovy liste. Pokud to bude vychytany, tak mozna prejdu…

  3. Neonode N2 má jakýsí windows ale uzavřený, takže ti to nepojede

  4. Neonode N2 WM samozřejmě má Ale nemyslím si, že by na něm QIP mohl běžet…

  5. Ja zacinal na QIPu 1020, ktery jsem kvuli stabilite rychle zahodil a presel na Slick, ktery sice nebyl moc pekny, ale fungoval. Pak jsem presel na gsICQ a nasledne na mChat, ktery byl jeste o neco malo propracovanejsi nez 'gsko'. Vcera jsem si stahl novy QIP a jsem unesen…vypada velice podobne jak Infium na PC, ktere pouzivam a hlavne vypada, ze je funkcni. Jeste to bude chtit par dni, ale myslim, ze u nej zustanu a na mChat budu vzpominat se slzou v oku…
    No a co se tyce zasekavani klavesnice, tak vzhledem k tomu, ze tato verze je komplet prekopana, tak si myslim, ze uz to delat urcite nebude…

  6. Toto se opravdu povedlo. Na PC pouzivam QIP takze port do PDA jsem presne hledal. Skoda jen te grafiky na VGA.

  7. Tak po par dnech muzu pridat par dalsich postrehu…QIP pada…vypada to, ze pokud mam spusteno vicero programu (i pres to, ze mam stale dvacet mega volnyho) tak si proste QIP obcas spadne (a zanecha po sobe na hlavni obrazovce v trayi prazdnou ikonu). Taky se mi po par minutach automaticky odpojuje od Jabberu a jednou mi i zmizela lista s moznosti zmeny statusu. Taky mi parkrat prestal prehravat zvuk prichozi zpravy… Jinak moznost si nahrat napriklad puvodni QIPacky smajliky nebo ruzne jine graficke vychytavky jen vitam…a hlavne vitam, ze narozdil od mChatu mi konecne chodi korektne cestina…tedy čeština a ne ße$tina…

  8. Povalí ta new verze na HTC S710 ? nebo je to jen ciste pro pocket pc ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).