Domů » Články » Vyzkoušeli jsme nový QIP pro Pocket PC: Vylepšené funkce, stabilita a nový kabátek

Vyzkoušeli jsme nový QIP pro Pocket PC: Vylepšené funkce, stabilita a nový kabátek

QIP pro Pocket PC v nové verziPřed několika dny byla autory oblíbeného ICQ klienta QIP vydána nová dvojková řada jeho mobilní verze. Starší build s označením 1020 nevykazoval příliš dobrou stabilitu, aplikace padala, zasekávala se a objevovaly se poměrně časté problémy s přihlášením. Toho si byly dobře vědomi i autoři programu, a tak se po několika měsících vývoje objevila zbrusu nová dvojková řada mobilního QIPa, která přináší nové funkce, přepracované uživatelské prostředí a především výrazně vyšší stabilitu, program je samozřejmě šířen jako freeware a k dispozici je v kompletní české verzi.

QIP PDA ve verzi 2020 je zatím dostupný pouze pro platformu Pocket PC, tedy komunikátory s dotykovým displejem. Majitelé smartphone telefonů mají zatím smůlu, kapesní verzi jsme sice vyzkoušeli na HTC S730, prostředí programu ale bylo značně rozhozené. Dvojková řada podporuje QVGA i VGA rozlišení, na VGA se ale grafika programu pouze roztahuje, což má za následek místy nepěkné ikonky. Kromě podpory standardního ICQ protokolu nově přibyla podpora Jabberu, který se v poslední době těší stále větší oblibě. Před instalací nové verze autoři programu rovněž doporučují odstranit všechny soubory z předchozí verze, jinak můžete dojít ke špatnému zobrazování grafiky a snížení stability.


- -
Chatovací okno; seznam kontaktů rozložený do dvou sloupců

Po nainstalování programu budete vyzvání k nastavení vašeho ICQ/Jabber účtu, poté doporučuji projít nastavení programu a přepnout si lokalizaci na češtinu. QIP PDA nabízí opravdu široké možnosti konfigurace, nastavit si můžete styly písma, historii, smajlíky, zvuky nebo typy upozornění v případě nové příchozí zprávy. Po připojení se objeví seznam vašich kontaktů, v případě potřeby lze načíst pouze online uživatele, vypnout skupinové zobrazení nebo nastavit, v kolika sloupcích chcete své přátele zobrazit. Výrobce v oficiálním seznamu změn uvádí podporu skrolování v kontaktech pomocí prstu, nicméně v reálném použití tato funkce příliš dobře nefunguje.

- -
Nastavení statusu, k dispozici jsou i vlastní stavové ikonky; pop-up okno s novou zprávou

Okno pro konverzaci je nyní mnohem přehlednější, přibyla zde lišta naposledy použitých smajlíků a tlačítko Odeslat. Majitelé komunikátorů s hardwarovou klávesnicí ocení možnost odesílat zprávy pomocí tlačítka Enter. QIP samozřejmě zvládá i konverzaci s více uživateli najednou, mezi jednotlivými dialogy se můžete snadno přepínat pomocí záložek v dolní části obrazovky. Dvojková řada programu umí rovněž upozorňovat na nové zprávy rozblikáním malé ikonky v horní statusové liště a najdeme u ní také podporu zobrazení v celoobrazovkovém režimu.

Novou verzi QIPu pro kapesní počítače stahujte z naší Download sekce. Další informace najdete na serveru qipim.cz, kde můžete reportovat případné bugy v programu či chyby v lokalizaci.

- -
Na VGA displejích se některá grafika nevykresluje úplně ideálně; možnosti konverzace

Seznam změn v dvojkové řadě QIPa
Rolování prstem v seznamu kontaktů
Otevírání okna zpráv joystickem
Lišta smajlíků
Ovládání okna zpráv šipkami
Nastavitelná výška okna pro psaní zprávy
Nastavení stylu písma
Odesílání Enterem
Tlačítko Odeslat
Nastavení okna zpráv z menu
Zavření záložky dvojklikem na záložku
Rolování v záložkách prstem
Zapnutí / vypnutí ikon v systémové liště
SSL připojení pro jabber
Možnost zamezení přechodu do režimu spánku
Možnost zobrazení přes celou obrazovku
Komprese dat v jabber protokolu
Automatické přejmenování nového kontaktu podle detailů kontaktu
Aktivní odkazy v okně zpráv

-
Nastavení QIPu, výběr lokalizace


Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tslany
Uživatel
tslany

tož proč já sem nebyl online? sem mohl bejt slavnej…

ziminix
Uživatel
ziminix

Slick je paradni, ale chybi mi tam nejaky upozorneni kdyz je minimalizovanej, coz tady je ta ikona v systemovy liste. Pokud to bude vychytany, tak mozna prejdu…

Soap
Uživatel
Soap

Neonode N2 má jakýsí windows ale uzavřený, takže ti to nepojede