Domů » Články » Vyzkoušeli jsme novou službu Microsoft My Phone: Snadná on-line synchronizace dat

Vyzkoušeli jsme novou službu Microsoft My Phone: Snadná on-line synchronizace dat

-Microsoft v posledních měsících nasadil celkem brutální tempo vývoje, díky kterému se neustále objevují nové služby a aplikace, a naštěstí pro nás se občas něco zajímavého vynoří i pro systém Windows Mobile. Naposledy to byla služba My Phone, která slouží k synchronizaci uživatelských dat z mobilního zařízení na servery Microsoftu. Vše se provádí přes mobilního klienta, data pak můžete pohodlně spravovat třeba z počítače přes jednoduché webové rozhraní. Služba se v současné době nachází v testovací beta verzi, do které se lze přihlásit po získání speciálního klíče. Pokud se chcete přidat do fronty čekajících uživatelů, navštivte adresu myphone.microsoft.com. Podmínkou pro přihlášení je existující Live účet (pokud jej nemáte, budete si ho muset vytvořit).

Jak získat kód pro používání služby?
Microsoft v určitých intervalech do služby My Phone nabírá nové uživatele, kteří si dříve odeslali žádost. Já jsem na zaslání speciálního kódu musel čekat zhruba tři dny. Každý klíč lze bohužel použít pouze pro jeden Live účet. Občas se několik kódu jen tak objeví na různých zahraničních serverech případně na twitter kanálech (doporučuji sledovat například oficiální My Phone Twitter kanál), šanci pak mají ti nejrychlejší.

Stažení aplikace a první synchronizace
Jakmile budete mít aktivní službu My Phone k vašemu Live ID účtu, můžete si stáhnout synchronizační aplikaci do zařízení (k dispozici je verze pro Pocket PC i smartphone). Respektive aplikaci si můžete stáhnout třeba teď, ale bez aktivace na Live ID službu stejně nebudete moci využívat.

- - -
Stažení a instalace aplikace do telefonu

Po instalaci se do mobilní aplikace přihlásíte přes Live ID účet. Při prvním spuštění vám bude nabídnuta možnost výběru automatické nebo ruční synchronizace dat. Pokud vyberete automatickou, budou se vám vybraná data automaticky synchronizovat se serverem Microsoftu. Já jsem dal raději přednost ručnímu transferu dat, který se provede pouze tehdy, pokud k tomu dáte vy příkaz.

My Phone v současné době dokáže synchronizovat kontakty, kalendář, úkoly, textové zprávy, fotografie, videa, hudbu, dokumenty a případně i data z paměťové karty. Pro všechny tyto položky máte k dispozici 200 MB dat, což myslím bohatě postačí. Už dříve se ale šuškalo o tom, že později by měla být dostupná i placená varianta služby My Phone, ve které lze očekávat podstatně větší prostor a snad i nějaké další funkce. Pokud synchronizujete i přes Exchange server, nepůjdou vám některá data použít pro My Phone; řešením je v takovém případě vypnutí synchronizace přes Exchange.

- - -
Připojení přes Live ID a nastavení synchronizace

Jakmile potvrdíte, která data se mají synchronizovat, aplikace je automaticky začne odesílat na server Microsoftu pod váš Live účet. Pokud jste označili například jen kontakty, kalendář a textové zprávy, bude celý proces trvat maximálně několik málo vteřin. Při synchronizaci dokumentů, videa nebo obrázků je pak doba o něco delší, jelikož se bude přenášet podstatně větší objem dat. Vše samozřejmě závisí i na rychlosti připojení k internetu.

Po odeslání dat na server Microsoftu máte hotovou online zálohu vámi vybraných dat, kterou můžete v případě potřeby kdykoliv obnovit zpět. Data lze při další synchronizaci aktualizovat o případné nové položky, a pokud budete u počítače, můžete všechny přes webové rozhraní dále spravovat.

- - -
Sychronizace dat, informace o počtu přenesených dat, plánovač automatické synchronizace

Služba My Phone mě připomněla jednu dřívější historku, kdy kamarád nesl do T-Mobilu na reklamaci nějaké starší MDA. To mu hned na prodejně vyměnili za zcela nový kus. V něm ale bohužel neměl žádná uživatelská data, kontakty… prostě nic. Kdyby už v té době existovala služba My Phone, mohl by si před odevzdáním starého telefonu provést online zálohu, kterou by si následně stáhl do toho nového, a bylo by po starostech. Kamarád samozřejmě nebydlel v místě, kde telefon reklamoval, ale domů to měl několik hodin cesty vlakem, a v takovém případě může být rychlá obnova dat k nezaplacení. Šlo by to samozřejmě provést i jinak, například zálohou dat na paměťovou kartu přes nějaký program, ale řešení v podobě My Phone mi přijde mnohem snadnější.


Snadná správa dat odkudkoliv
Jak jsem již zmínil, svá data můžete po přihlášení spravovat z libovolného počítače. Do internetového prohlížeče pouze stačí zadat adresu myphone.microsoft.com. Po přihlášení se dostanete do jednoduchého uživatelského rozhraní služby My Phone. Ihned po přihlášení vidíte, kdy byla provedena poslední synchronizace a také kolik máte ještě volného místa pro data.

V online rozhraní můžete všechny výše uvedené položky dále spravovat a pracovat s nimi. U kontaktů se vám zobrazí přehledný seznam všech osob, který můžete velice snadno editovat případně lze přidávat nové položky. U každého kontaktu se vám zobrazí i obrázek a další údaje, stejně jako ve Windows Mobile.

- - -
Úvodní obrazovka, seznam kontaktů a editace

Obdobně je na tom kalendář, který nabízí měsíční, týdenní nebo denní náhled. Již uložené položky můžete upravovat a samozřejmě nechybí nabídka pro vložení nových událostí. Stejně jsou na tom i úkoly, u kterých můžete stejně jako na Windows Mobile, nastavit vlastní status, délku trvání a prioritu.

Velmi se mi líbí i možnost exportu a následného importu textových zpráv. U této nabídky vidíte v horní části další čtyři záložky, přes které lze listovat mezi přijatými, odeslanými nebo rozepsanými zprávami. Bohužel lze zatím nelze textové zprávy vytvářet a odesílat.

- - -
Kalendář, správce úkolů a přehled doručených SMS zpráv

Multimediální blok je tvořen celkem třemi položkami – fotografie, video a hudba. Přes webové rozhraní můžete samozřejmě nahrávat nové soubory, ale stejně snadno to jde i přes aplikaci v telefonu. U fotografií si můžete obrázky přehrát jako slideshow, u hudby a videa online streamování nefunguje. Poslední možností jsou dokumenty, kde po rozkliknutí vidíte přehled synchronizovaných dokumentů.

- - -
Prohlížeč fotografií a dokumentů, aktivní slideshow

Velmi užitečné je, že mezi všemi výše popsanými položkami můžete velmi snadno vyhledávat. Stejně tak lze nepotřebné záznamy odstraňovat, a pokud byste náhodou něco smazali omylem, není všem dnům konec. My Phone disponuje virtuálním košem, do kterého se všechny odstraněné záznamy přesouvají a v případě potřeby je můžete opět obnovit nebo nadobro smazat. Občas může přijít vhod i funkce vyhledávání duplicitních záznamů. Pokud jste se pozorně dívali na screenshoty, pak vám určitě neunikla malá ikonka telefonu, která se objevuje u každé položky. Ta značí, kde byla původní data uložena (v tomto případě tedy v telefonu). My Phone nabízí možnost archivace dat na web, v takovém případě zůstanou označené položky jen na webu a do telefonu se zpětně nesynchronizují. Status lze pochopitelně kdykoliv podle potřeby změnit.

My Phone je bezesporu zajímavá služba díky které můžete mít potřebná data vždy při ruce. I když je celý projekt teprve ve fázi beta verze, nenarazil jsem během používání na žádné komplikace (pokud tedy nepočítám kompatibilitu synchronizace s exchange). Celé rozhraní je zatím pochopitelně v angličtině a několika dalších jazycích, čeština chybí. Lze však očekávat, že jakmile Microsoft uvede My Phone ve finální verzi, objeví se v rozhraní i mateřština, stejně jako u jiných služeb. Zajímavá je i myšlenka provázání dat se službou Live Mesh, ale to je spíše vzdálený pohled budoucnosti. Už teď jsem ale zvědaví, čím nás Microsoft do budoucna překvapí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

11 komentářů

 1. Sir Andrew (neregistrovaný)

  To se mi líbí

 2. iwhy (neregistrovaný)

  Je to pekné, ale dúfam, že implementujú aj prepojenie s dátami v samotnom Live účte, nepotrebujem duplicitné kontakty v Live a v telefóne to dokáže synchronizovať už teraz. Potrebujem to mať všetko od Outlooku až po mobil rovnaké, vítam možnosť synchronizácie kalendára čo momentálne u Live sync chýba.

 3. J85k2 (neregistrovaný)

  co je na tom užasnýho, mít svoje data u někoho cizího na disku?? Uz se tešim jak jim ta služba přestane fungovat a lidičky budou plakat (viz. gmail)

 4. jura555 (neregistrovaný)

  Jo, tobe asi disk doma kleknout nemuze co? Nemluve o tom, ze M$ bude mit asi lip vyreseny zalohovani nez ty ve svym pokojiku, nemluve o tom, ze si to doma zalohovat samozrejme muzes i kdyz to mas na myphone…. proc jsou lidi tak blbi?

 5. Sir Andrew (neregistrovaný)

  S tím že budu mít data i někde na netu nemám problém. Nemám tam žádné tajnosti a kdo má, tak ať to nedáva na net MS si to ale dle mě dobře zabezpečí. Hrozila by mu žaloba za „neoprávněné nakládání s osobními údaji“ a jelikož je EU nemá ráda, tak to radši dobře zabezpečí

 6. N3o21 (neregistrovaný)

  Já už MyPhone používám od MWC… A jsem celkem spokojený.
  Bál jsme se právě konfliktnosti s Exchange a Live… Ale je to zmáknuté a žádné duplicity nehrozí. Prostě se Live a Exchange kontakty nesychronizují, a to je dobře, protože ty chci samozřejmě synchronizovat se službou k tomu určené. A nechci, aby se mi do toho pletl MyPhone a dělal duplicity, či něco omylem smazal. Takhle je to super.
  Jen by neuškodilo propojení synchronizovaného kalendáře s mým osobním na Live.com. Neměl by to být takový problém, když už si ho MyPhone načte, tak ho nějak vnitřně syncnout s Live, když to Live for WM neumí…
  I v současné podobě je služba příjemným zjednodušením. Mj. přechod na jiný telefon bude díky tomu naprosto hladký.

 7. olda (neregistrovaný)

  Tak dnes vyzkoušeno na HTC Vox a vše naprosto v pořádku,zatím jsem žádnou chybu neobjevil.Uvidíme co bude dál,myslím tím další zlepšení.Ahoj Olda

 8. Matko (neregistrovaný)

  Ahoj, ake vyhody to ma oproti Windows Live? Ved tam ide tiez vsetky kontakty, ulohy, emaily a kalnedar synchornizovat (az na tie foto).

 9. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Od dnešního dne by měla být služba My Phone dostupná ve veřejné beta verzi bez nutnosti čekání na pozvánku. Nově se mluví o možnosti synchronizace Live kontaktů a Live kalendáře.

 10. Sir Andrew (neregistrovaný)

  Právě jsem se chtěl regnout a musel jsem s přidat na seznam žadatelů. Kódy z toho Twitteru už byly použité :(

 11. Tokugawa (neregistrovaný)

  Musel jsem na HTC Diamond2 udělat Hard Reset, takže veškeré kontakty, kalendář a uložené SMS jsou fuč. Naštěstí jsem před dvěma dny naposledy synchronizoval na MyPhone. Znovu jsem spustil synchronizaci a SMS a kalendář je zpět. Ovšem s kontakty, to nejdůležitější, mám problém. Sesynchronizoval se mi jen jeden kontakt, teď je už synchronizace jakoby zaseklá, stále stahuje 2 z 96. Několikrát jsem synchronizaci zastavil a pustil znovu, ale marně, pokaždé stejné.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *