TOPlist

Vyzkoušeli jsme mobilní Marketplace: Zatím pouze freeware programy

Už zítra chystá Microsoft uvést na trh operační systém Windows Mobile 6.5 a služby Marketplace a My Phone. Velkým překvapením pro mě bylo, když jsem dnes na komunikátoru HTC Touch2, který testuji, zkusil spustit Marketplace a namísto klasické obrazovky o nedostupnosti mi byla nabídnuta možnost stažení plnohodnotného klienta pro přístup na mobilní trh aplikací pro Windows Mobile.

Při prvním kliknutí na zástupce Marketplace v nabídce Start vám bude nabídnuto stažení zhruba 0,7 MB velkého CAB souboru, který se následně nainstalujte do zařízení a nahradí původního zástupce. Když na něj nyní kliknete, budete vyzvání k odsouhlasení licenčních podmínek a následně dojde k ověření aktualizací právě pro Marketplace. Zde jsem při prvním pokusu obdržel chybovou hlášku o tom, že server ještě není dostupný. Na druhý pokus (opětovné spuštění Marketplace) se už ale vše povedlo a mě přivítala základní nabídka. Jednotlivé položky jsou na můj vkus až příliš velké a na QVGA displeji zabírají celkem dost místa, u WVGA by to ale mělo být podstatně lepší.

Hlavní stránka služby Marketplace zobrazuje v horní části vyhledávací pole, pod kterým se objevuje několik zástupců na doporučované programy. Následně je k dispozici pět nabídek pro další procházení a práci s programy:
– Showcase (přehled doporučovaných programů)
– Most popular (nejpopulárnější aplikace)
– What’s new (nově přidané)
– Categories (kategorie)
– My applications (správce aplikací)

- - - - - - -
Instalační proces a základní obrazovka

Pokud kliknete na kontextovou nabídku Menu, můžete se přes dialogové okno přihlásit se svým Live ID. Následně už budete moci stahovat programy, přidávat hodnocení a recenze. Jak jsem již zmínil ve starší bleskovce, v České republice (a pravděpodobně i na Slovensku) zatím nebude možné přistupovat k placeným programům, ale pouze k freeware titulům, kterých jsem mimochodem nyní napočítal pouze 29, ale snad se toto číslo rychle rozroste.

Veškeré nabídky jsou nyní pouze v angličtině, na začátku roku 2010 bychom se ale měli dočkat lokalizované verze, ve které už by měl fungovat i nákup placených programů.

- - - -

V databázi freeware aplikací v současné době naleznete například Facebook a My Phone klienta, Windows Live balíček, několik málo her, prohlížeč Skyfire a další programy. Osobně si myslím, že většina uživatelů u nás dá stejně přístup klasické instalaci programů, protože nabídka Marketplace je zatím pro náš region velmi chudá. Jakmile nějaký freeware program nainstalujete, uvidíte jej automaticky i ve správci aplikací, odkud jej můžete zase odinstalovat nebo přidat vlastní hodnocení. Nainstalované programy se neobjevují jen v Marketplace, ale také v nabídce Nastavení/Odebrat programy. Pokud výrobce vydá nějakou novější aktualizaci, nabídne vám Marketplace její stažení.

- - -
Kategorie aplikací, instalace a náhled na program

- - -
Správa nainstalovaných programů, hodnocení a filtr

Mobilní Marketplace má určitě do budoucna velkou šanci na úspěch a zejména pro méně zkušené uživatele je to dobrá příležitost, jak si do svého zařízení mohou nainstalovat další programy. Jen kdyby těch programů bylo v základu více, současný počet nikoho asi příliš neohromí a služba se tedy hodí spíše pro otestování. Docela by mě zajímalo, jaký je stav aplikací například v americké verzi Marketplace, kde jsou samozřejmě i placené programy.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku