TOPlist

Vyzkoušeli jsme kapacitní stylus: Nahradí při používání prsty?

Rozhodl jsem se po několik dní ovládat svůj HTC Desire výhradně přes speciální stylus, který je určený pro kapacitní displeje. U zařízení s tímto typem dotykového panelu bývá zejména v zimě ovládání trochu komplikovanější, protože při doteku přes obyčejnou rukavici displej nijak nereaguje a často je tedy potřeba vytáhnout prsty na mráz, což není úplně ideální. Právě v tomto případě by mohl přijít vhod upravený stylus, na který se v tomto článku podíváme.

Stylus je dodáván v obyčejném balení, což vzhledem k jeho velikosti ničemu nevadí. V obalu kromě něj tedy nic dalšího nehledejte. Určen je pro všechny telefony s dotykovým kapacitním displejem. Celkem jsem jej otestoval na třech přístrojích – HTC Desire (primárně), Samsung Galaxy S a Samsung Wave. Na všech třech fungoval dobře, citlivě, ale ani tak jsem se s ním nedokázal úplně skamarádit. Testovaný stylus je menších rozměrů, v ruce se nedrží úplně ideálně a klouže mezi prsty. Dobře je vyřešený hrot stylusu, který je zpracován z gumy, díky které tak přesně reaguje na kapacitních displejích. Nečekejte samozřejmě nic podobného, jako bývaly stylusy pro rezistivní displeje, tam byla citlivost podstatně přesnější díky tenkému hrotu a schopnostem displeje. Součástí stylusu je i šňůrka, na jejímž konci je přivázána spona, která slouží jako úchytka do zdířky na sluchátka (3,5 mm jack). Díky tomuto připevnění je téměř nemožné stylus ztratit. Bez ní by to až tak velký problém nebyl. Spousta zařízení navíc nabízí otvor pro uchycení poutka, který se dá dobře využít právě pro uchycení samotného stylusu v případě, že byste jej nechtěli upevnit do výstupu na sluchátka.

- - -

Z prvních chvil používání mi na čele přibylo hned několik vrásek, neboť jsem nemohl přijít na správný sklon ideálního používání. Chtělo to trpělivost, která mi občas chybí. Avšak zhruba po 10 minutách hledání správného úhlu jsem ovládání přišel na kloub a mohlo se plně testovat. Přesnost stylusu je opravdu dobrá a dá se říct, že rychlost ovládání s ním se vyrovná té s prsty. Opravdu bych neřekl, že nějak urychlí práci s kapacitními displeji, alespoň ne s těmi, které mají úhlopříčku nad 3,2 palce. Asi i z tohoto důvodu jsem používání stylusu moc na chuť nepřišel. A jelikož jsem moc kapacitních displejů pod 3,2″ neviděl, myslím si, že stylus není opravdu potřeba. Na videu níže se můžete podívat, jak se s jeho pomocí píšou SMS.

Výše uvedené zkušenosti z používání ale neznamenají, že je kapacitní stylus špatný. Rozhodně to není špatný doplněk dnešních komunikátorů, mnou testovaný kousek patří ke špičce na trhu, a i když jsem si jeho používání neoblíbil, jsem si jist, že někomu přijde velmi užitečný. Vůbec bych se nezlobil, kdyby byl stylus o něco delší, pak by se v ruce držel lépe. Za zapůjčení děkuji společnosti Sunnysoft, u které si tento stylus můžete zakoupit.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku