Sledujte nás na YouTube

Vyzkoušejte Operu Mini pro Windows Phone (homebrew)

O víkendu se na Xda-developers objevila neoficiální portace webového prohlížeče Opera Mini pro odemčené Windows Phone telefony. Oficiální cestou přes Marketplace by se Opera Mini na Windows Phone zřejmě nikdy neobjevila – mohou za to striktní podmínky Microsoftu, ale díky práci uživatelské komunity je možné tento oblíbený prohlížeč provozovat i na mobilních Windows, a ocení jej zejména uživatelé s pomalejším datovým připojením, protože právě Opera Mini na svých serverech komprimuje data z požadovaných stránek, která se následně přenášejí do prohlížeče. A podle reakcí uživatelů tahle neoficiální portace funguje naprosto stabilně a svižně; nechybí ani česká lokalizace.

-

Bohužel si Operu Mini zatím nevyzkouší všichni, zapotřepí je totiž kompletní unlock (vysvětlení najdete v komentářích), Chevron a Interop v tomto případě nepomohou. Kompletní unlock zajišťují například ROMky od skupiny DFT, které jsou určené jen pro některé telefony od HTC.  Instalační XAP soubor můžete stahovat z tohoto odkazu (1,13 MB) a pokud Operu Mini vyzkoušíte, podělte se do komentářů o své dojmy.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

12 komentářů

 1. Gater (neregistrovaný)

  Co je to kompletní unlock ?

  • Je to druh unlocku, který se objevuje právě o DFT ROMek pro telefony od HTC, a umožňuje například spouštět nativní EXE soubory (což právě vyžaduje Opera Mini).

   Tohle je hezké shrnutí “Developer unlock will let you install xap. Interop unlock will let inbuilt interop library work. Full unlock will let Opera native exe run.” :)

  • Gater (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: Díky Jirko :) tak to bohužel nevyzkouším. Docela by mě zajímalo srovnání rychlosti native IE prohlížeče a té Opery.

  • GreenArrow (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: Pochopil jsem to správně,že tenhle unlock umožní spouštět staré WM programy?

  • GreenArrow: Až tak to není. Je pravda, že u této Opery Mini použil autor aplikaci z Windows Mobile a doprogramoval ještě speciální vrstvu, která právě umožňuje spuštění na Windows Phone.

 2. VNavrátil (neregistrovaný)

  Podporuje tahle Opera flash?

 3. Between (neregistrovaný)

  Nevíte někdo jaké omezení brání Opeře aby byla v Marketplace? Myslím, že by to hodně lidí uvítalo…

  • Mám pocit, že jedna z podmínek MS pro umístění aplikace s charakteristikou webového prohlížeče je to, že musí využívat jádra IE9 jako výchozí IE v systému. Což je důvod, proč se Opery Mobile/Mini nebo jiných prohlížečů pro WP nedočkáme (leda že by MS upravil podmínky).

 4. raven_kix (neregistrovaný)

  Tak jsem Operu Mini zkusil nainstalovat. Nikdy dřív jsem ji na jiném mobilu nepoužíval. Na co jsem jako první narazil, tak zatím nepodporuje landscape a pinch-to-zoom. Přiblížit lze jen dvojitým poklepáním, takže existují jen 2 úrovně zoomu. Buď pohled na celý web nebo maximální přiblížení. Na druhou stranu se mi líbí možnost nastavit si v jaké kvalitě se mají načítat obrázky nebo jdou úplně vypnout. To určitě přenos dat výrazně ušetří.

  Teď jsem se taky ve vlákně autora dočetl, že rotaci displeje snad doplní v budoucnu.

 5. ONDR4SH3K (neregistrovaný)

  Taktéž jsem si Operu nainstaloval a funguje skvěle. Je rychlejší, než dosavadní IE a na mém telefonu má IE tehdenci zaseknout se v 3/4 načítání stránky. Proto teď budu používat Operu Mini. Pokud jste si všimli, tak má podivnou grafiku, ale to je tím, že Windows Mobile používá jinou DPI písma a nepoužívá ClearType. To se dá ve Windows Phone 7 upravit pomocí registrů, ale je to riskantní. Jsem rád, že jde nativně spouštět exe soubory z Windows Mobile, protože spousta aplikací pro Windows Phone 7 chybí. Psal jsem autorovi soukromou zprávu, jestli jde portovat i XDAndroid (emulátor androidu) a psal, že ano, ale že to nebude zkoušet. Škoda. :)

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *