Domů » Bleskovky » WP8.1 telefony s 512 MB RAM budou moci využívat 16MB limit paměti pro úlohy na pozadí (aktualizováno)

WP8.1 telefony s 512 MB RAM budou moci využívat 16MB limit paměti pro úlohy na pozadí (aktualizováno)

Operační systém Windows Phone 8.1 byl mezi vývojáři, novináři a uživateli, kteří se novou verzi rozhodli s předstihem vyzkoušet, přijat velice kladně. Přesto se najdou některá omezení, která vývojářům mohou zkomplikovat práci, a jedním z nich je i snížení limitu pro tzv. „background tasks“ (úlohy na pozadí) u zařízení, která jsou vybavena 512 MB RAM.

Na Windows Phone 7.1 byl tento limit nastaven na 15 MB, s příchodem Windows Phone 8 se zvýšil na 20 MB a po vydání Windows Phone 8 Update 3 dokonce na 25 MB. V poslední verzi Windows Phone 8.1 ale Microsoft limit snížil na 16 MB. Úlohy na pozadí aplikace používá nejen pro aktualizaci dlaždic na hlavní obrazovce, ale třeba také pro doručování toast notifikací.

Podotýkáme, že toto omezení se týká pouze zařízení s 512 MB RAM. U telefonů s 1 GB RAM je limit nastaven na dostačujících 30 MB a u high-end zařízení se 2 GB RAM dokonce na 40 MB.

Aktualizováno

Velice se čtenářům omlouváme za chybně uvedené informace v odstavcích výše. Jak nás upozornil vývojář Martin Suchan, limity pro úlohy na pozadí byly naopak ve Windows Phone 8.1 navýšeny. Pro telefony s 512 MB RAM byl ve Windows Phone 7.1 limit 6 MB RAM, u Windows Phone 8 11 MB, a u Windows Phone 8.1 tedy došlo k navýšení na 16 MB.

Za tip na bleskovku děkujeme T. Slavíčkovi

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

58 komentářů

 1. Yegr (neregistrovaný)

  Nojo, Microsoft.

  • Pouč nás, jestli to někde dělají lépe.. Jak se jinde řeší paměť pro livetiles..

   E, počkat, live tiles? To jinde vlastně nemají.. Tak nic..

  • EarL (neregistrovaný)

   A proč by to měli mít ? Vždyť jste tu nedávno kecaly blbosti jak je všechno super a najednou máte živé čtverečky, gratuluji.

  • Zive ctverecky jsou tu nejake roky, od pocatku WP.

  • Ten limit dat je (mimojiné) i pro aktualizaci živých dlaždic. Pokud si tedy Yegr povzdechne, že zas MS zavádí hloupá omezení, tak Mimonaut správně uvedl, že omezení tam možná jsou, ale na funkci, která nikde jinde v žádném OS není… A ta omezení jsou tam jen proto, aby dlaždice každou vteřinu nestahovala HD texturu a nepočítala největší prvočíslo…

  • Bublina (neregistrovaný)

   Domníváš se, že my všichni tady jsme pouze ženy? Tak to prrr, chlapečku.

 2. Tak nejaky duvod to asi ma.

 3. Vyzerá to tak, že niektorý programátori asi nevedia, alebo sa im nechce optimalizovať.

  A pritom sa ešte doteraz vytvárajú hry pre zariadenia poskytujúce 1MB pre danú hru, nič viac a tu je to na backround tasky, čo by mali byť nenáročné úlohy, neviem čo tam niektorý spracuvávajú keď potrebujú 25MB, veď to už je aj na slušnú kôpku 5Mpx jpeg obrázkov.

 4. Jirka (neregistrovaný)

  Jako vyvojář rozhodně nezuřím, 16MB na background task je víc než dostatečné (obvykle stačí jednotky MB), více vadí fakt, že tento limit bude jiný pro různá zařízení, což znamená, že se vždy budete muset vlezt do 16MB, nebo dělat více verzí (např HD verzi pro tel. s 1GB), což by bylo v pořádku pro hry, ale ne pro běžné aplikace.

 5. Vojta (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě, jak se s tímhle popere Facebook, jeho aplikace jsou v tomhle proslavený (Nejen android, na WP je ta appka taky hrůza). Ti to snad rovnou zabalí :D

 6. Jirin (neregistrovaný)

  A co z toho plyne pro obyčejné uživatele? Snížení rychlosti, nebo jak se to na aplikacích projeví?

  • Nijak. Nepoznáš to. Tedy vlastně naopak – telefon bude mít k dipozici více volné RAM, takže se to projeví pozitivně.

 7. Ta odkazovana tabulka je spatne, u WP7 to bylo 6MB a u WP8 11/20MB u 512/1024MB telefonu, takze zadne zhorseni, naopak.

  • Michal Javůrek

   Martine, díky za upozornění a odkaz na správný článek na Twitteru. Nejsem bohužel vývojář, tak jsem pouze pracoval s tou informací, na kterou upozornil Tomáš a nevěděl jsem, že jsou v původní tabulce hodnoty chybné. Ještě jednou se omlouvám, text už jsem aktualizoval a nadpis opravil. Děkuji.

 8. Jsem rad, ze mam se svým telefonem dostatečnou rezervu a i to, ze WP jako takovy není tak RAM rozezrany jako jiné slavne OS.

  • Nějaká spojitost s článkem nebo klasické kopání minority do majority?

  • Precti si co jsem napsal a pokud nevidíš spojitost s clankem/tématem ala RAM, pak bude něco u tebe spatne.

  • „…není tak RAM rozezrany jako jiné slavne OS.“

   V článku se snad nic neporovnává s jinými OS. => dle mého si zase a znovu hateroval, ať už jsou „jiné slavné OS“ cokoli.

  • Promiň Jirko, ale článek právě jasně říká, že WP tomto limitu roztříštěný je.. Nevím, jaký to má dopad pro uživatele, ale v těch materiálech je to evidentní.

  • Kdepak, není zakazano, když se hovori o RAM poukázat i na jiné OS.To je proste diskuze nikoliv haterovani.

  • Mimonaut: Ja nemluvil ani nepoukazoval na rostristenost ve spojitosti s jinym OS.

  • Opravuji roztristenost.

  • Ale není to k tématu, čili je to haterování. Aneb měřme stejným metrem. Hateruješ.

  • Jo tys psal rozežraný, já to četl jako rozřezaný nebo co.. Tak to se omlouvám :-)

  • Je to plne k tématu o RAM.

  • Mimonaut: :-)

  • EarL (neregistrovaný)

   Nevím co mám v telefonu, nepotřebuji řešit žádné rezervy, je mi uplně jedno jak mám rozdělenou pamět. Aha, jestli to nebude tím že mám Iphone a ten funguje dokonale a nemusím onanovat nad živým čtverečkem který seber X RAMky …..

  • Njn, máš pravdu. Jenže já mrknu na ten živý čtvereček a vím, co ty se dozvíš až po otevření aplikace. A to otevření aplikace na iPhonu zabere mnohonásobně víc RAMky a hlavně sežere víc baterky…

   Jinak ty si myslíš, že iOS nemá žádné limity pro Background Tasky? Tak to jsi pěkná naivka…

  • P.Rokl (neregistrovaný)

   Jasánek Iphone vlastně nemá ani žádnou ram ani úvodní obrazovku ani pořádný multitasking ani tu stabilitu jako kdysi nemá.Má jen pár slepých ovcí.

  • EarL: No potez, ty jsi slusny iZaslapenec.

  • iZaslenec

  • iZaslepenec, nejak to nemuzu napsat :-)

  • Bublina (neregistrovaný)

   Dokonal? Proher se. Bejvavalo. Kolegové s iphony stále častěji nasávají na padání aplikaci…

 9. O logice tohoto kroku by se dalo polemizovat, nějaký důvod to určitě má, jen mne zaráží, že je různý limit pro různá zařízení.. To jako livetiles nebo notifikace budou na 512MB chodit hůř? Nebo naopak zařízení s víc paměti budou mít tuto paměť nevyužitou? Nejsem vývojář, třeba tomu jen nerozumím, ale tříštění platformy v takto základních věcech mi nepřijde jako rozumné..

  • Jinak to ale nejde. Buď nebudou existovat levná zařízení s 512 RAM nebo bude limit pro všechny nízký, takže na drahých telefonech s hodně RAM ti bude ta výbava k ničemu…

  • Ale jo. Věřím, že to jinak nejde, jen tomu nerozumím..

   Chápu, že na vývoji operačního systému nebudou dělat žádný ořezávátka, takže to racionální důvod asi má. Tohle nevypadá na politické rozhodnutí :-)

  • Já komentoval to, že jsou oddělené limity. To, že nedošlo ke snížení limitu, ale k jeho zvýšení (autor článku to popletl), je věc druhá :-)

  • Michal Javůrek

   Omlouvám se za chybnou interpretaci. Jak jsem psal v komentáři výše, pouze jsem pracoval s informací, na kterou jsem narazil na Twitteru a jelikož nejsem vývojář, neznal jsem limity pro starší verze systému a pracoval jsem (věřil) těm údajům, které byly na prvním obrázku (a které se ukázaly jako chybné). V textu už je to opravené.

 10. Mohu položit dotaz, jak se autor článku vyzná v architektuře operačních systému, ve fungování správy paměti u Windows Phone a kolik jako vývojář vyvinul aplikací, které využívají background tasky?

  Protože bych rád věděl, jaké znalosti má k tomu, aby mohl napsat tuto větu: „V poslední verzi Windows Phone 8.1 ale Microsoft nelogicky limit snížil jen na 16 MB.“

  Zcela jistě snížení logiku má. To, že ji v tom autor nevidí neznamená, že tam není. Asi se Joe Belfiore jednoho krásného rána neprobudil a neřekl, že se sníží limit, že…

  Když je to tedy podle autora nelogické, mohl by nám osvětlit fungování background tasků? Kolik si to tak bere běžně MB a podobně?

  To bylo zaprvé…

  Zadruhé tu máme to, že sice okopíroval nějaké screeny, ale zapomněl na to, co je nad těmi body 1.-3. napsáno…

  Napíšu to tedy za něj:

  ————————————————

  Memory usage cap

  Periodic agents and resource-intensive agents can use no more than 20 MB of memory at any time on devices with 1 GB of memory or more. On lower-memory devices, the limit is 11 MB. Audio agents have the memory caps described below. If a Scheduled Task exceeds these memory caps, it is terminated immediately.

  Both types of background audio agents are hosted in the same process and share the following maximum memory limits.

  ————————————————

  Takže jak to vlastně je, pane Javůrek?

  • Ještě k tomu citátu bych měl doplnit, že se jedná o popis Background agents for Windows Phone 8. Píše se tam o 11 MB u 512 MB RAM zařízení. Pokud to tedy z 11 snížili na 16, autor článku používá jinou matematiku než tu, co běžně učí na základní škole…

  • Chápu, že tě to rozčiluje, ale trochu úcty k autorovi článku by neškodilo. Už jsem to psal jednou, zkus místo kritiky článků napsat nějaký sám.. Dle počtu komentářů na to čas mít určitě budeš, dle jejich obsahu i vědomosti, takže šup šup, pusť se do toho.. Uvidíš, že to není žádná legrace, ale zas z toho můžeš mít nějakej drobák a mi si rádi přečteme kvalitní fundovaný článek ;-)

  • Nějaký článek sem tam napíšu, ale ne na Smartmanii, ale do tištěných médií ;) Na tohle nemám chuť (času je málo, ale to by se nějak zvládlo).

  • Ale my Blesk a Halo noviny nečteme.

  • Škoda, víš kolik dá práce vyměnit paruku a líčení, abych mohl být každý týden na fotografii jako nová Dívka Týdne v Blesku?

  • Michal Javůrek

   Mceza: Omlouvám se, ale jsem jen člověk a pracoval jsem s informací, kterou jsem zachytil na twitteru a přišla mi zajímavá [odkaz]. Nejsem vývojář (takže z toho můžete odvodit, že jsem nevyvinul žádnou aplikaci) a nemohl jsem tedy vědět, že hodnoty v tabulce Justin Angel uvedl chybně a že se limity oproti předchozím verzím systému zvýšily. Martin nás pak upozornil, že je v tabulce chyba a nasměroval nás na správná data a hned jak jsem se dostal ke klávesnici, jsem údaje opravil.

   Chybovat je lidské, tak snad mi bude prominuto. Speciálně u vaší osoby jsem si všiml, že máte potřebu cokoliv komentovat, ideálně ještě útočným způsobem (opravdu jsem nepoužíval jinou matematiku, jen jsem pracoval s chybnou informací). Beru to, každý máme nějakou formu projevu, ale občas si říkám, jak by se hezky na tom světě žilo, kdyby k sobě lidé měli jen o trochu více úcty, tak si z toho také zkuste něco vzít, stejně jako jsem si já vzal něco z vašeho upozornění.

  • W0lf (neregistrovaný)

   mceza pal do **** už vážně. Tak si založ vlastní web a piš si tam svoje dokonalý články. Problém je ten že ho nikdo číst nebude a až něco dokáže vybudovat, pak rejpej. A redakci prosím, kdyby tenhle osvícenej „jávímvšechnonejlíp“ měl někdy potřebu napsat článek, tady ho prosím nepublikujte.

  • Michal Javůrek: Ten Váš komentář nemá chybu a navíc mě i pobavil :-)

  • Michal: Omlouvám se, zda to bylo vzato jako útočná reakce. Ale musíte uznat, že je docela rozdíl, když jeden z největší webů o smartphonech v ČR napíše, že se limity snížily a ony se přitom zvýšily. Je to poměrně snadno ověřitelná informace, takže by se opravdu nemělo stát, že se něco takového publikuje.

   Nešlo mi ale jen o to, že ta informace byla uvedena špatně, ale i o styl článku, kde byl docela nekompromisně kritizováno to, že to MS udělal a to aniž byste podrobně znal vnitřní fungování tohoto OS. To mi vadilo více, než že se vydala informace o něčem, co bylo přesně obráceně ;-)

  • Wolfe me uz ty jeho vecne jecy kdekoliv ani neprekvapuji to vis vsude byl vsechno zna a od vseho ma klice takovy jsou nejhorsi sam se na zadny clanek nezmuze prej neni cas ale kritizuje a reje do ostatnich cemu se vlastne divim na foru jsem si ho musel dat do nepratel abych ty zvratky co vsude vypousti nebyl nucen cist.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Michal Javůrek: MCeza ma pravdu ze sa rad mentorsky vyjadrujete k veciam ktorym nerozumiete. Priniest spravu je jedna vec ale silou mocou sa snazit okomentovat/zanalyzovat tuto spravu bez znalosti problematiky je druha vec. Takze MCeza asi nebude jediny s vacsim egom…

  • Michal Javůrek

   Peete a Cheetah007: díky za podporu :)

   Mceza a MartinII: Máte naprostou pravdu, že jsem si informaci měl ještě ověřit z druhého zdroje a nestavět zprávu pouze na Tweetu jednoho, vývojáře, byť velice zkušeného (Nokia & Microsoft). To byla moje chyba a příště k tomu budu přistupovat zodpovědněji. Snažíme se, aby obsah zde na SmartManii byl pro čtenáře zajímavý a každý taková chyba nás mrzí více než si myslíte.

   Martin: Já jsem ale nic neanalyzoval, protože – jak píšete, na to opravdu nemám vědomosti, neprogramuji. Pouze jsem interpretoval informaci z chybné zprávy. Kdybych měl v době psaní textu k dispozici správný zdroj, nemuselo k chybě dojít (to jsem si měl, jak jsem psal o pár řádků výše, ověřit – moje chyba).

  • Chyba se stala, ale napravila.V

   V clanku opraveno – tak snad jedeme dal.

   Smartmania nebude jedina, kde se vyda clanek a později zaktuaklizuje, upravi, upresni.

 11. Mceza

  Klidek chlapecku a mimo to trocha slusneho chovani by ti neuskodila jak psal mimonaut vsude blejes ty sve nesmysly kritizujes autory clanku za sebemensi prohresek a sam nic nenapises takze asi TAK

  • Nauc se používat tlacitko „reagovat“ at se spravne řadí diskuze.Opet jsi to pokazil.

  • Michal Javůrek

   Tlačítko pro reagování pod daný komentář (aby nedocházelo k zakládání nového vlákna namísto odpovědi) budeme muset na novém webu lépe zvýraznit. Píšeme si do to-do listu :)

  • :D Hlavně na iPadu :D

  • Ipad s tim nema co delat ty “ vyvojari“ nic o nem nevis a mini si jakteziv nedrzel v ruce tak mlc

 12. Rastislav Maskal

  To sú super novinky, viac pamäte len umožní lepšie funkcie, inak je to doslova boj o byty. K tomu len doplním, že konečne je vo wp 8.1 opravené spúšťanie BG taskov v offline móde. Vo WP8 sa totiž v offline BG tasky nespustia.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).