Domů » Bleskovky » Vyvinout software pro autonomní vozy je složitější, než dostat raketu do vesmíru, tvrdí ředitel Waymo

Vyvinout software pro autonomní vozy je složitější, než dostat raketu do vesmíru, tvrdí ředitel Waymo

Rčení, že je něco „raketová věda,“ se pro vyjádření relativní náročnosti dané činnosti vžilo v mnoha jazycích. Jak se zdá, pro ještě komplexnější problémy by se mohlo do budoucna vžít i označení, že je to jako „vymyslet autonomní řízení.“ Alespoň dle Johna Krafcika, výkonného ředitele společnosti Waymo, jež vznikla pod záštitou Google, a která se snaží zprovoznit auta, jež by uměla jezdit bez zásahu řidiče.

John Krafcik, CEO společnosti Waymo. Zdroj: Wikipedia
John Krafcik, CEO společnosti Waymo. Zdroj: Wikipedia

V rozhovoru pro Financial Times Krafcik poznamenal, že se jedná o větší výzvu, než vyslání rakety na oběžnou dráhu. Ta totiž musí stovky kilometrů na orbitu vyletět bezpečně pouze ve chvíli, kdy jsou na palubě lidé. U autonomního řízení je však nutné nehavarovat a bezpečně dopravit cestující do destinace znovu a znovu.

Složitost systému dokládá i množství firem, které se do vývoje pustily. Autonomní řízení je jedním z hlavních cílů automobilky Tesla, přičemž její ředitel Elon Musk již před několika lety sliboval, že v roce 2020 bude na silnicích přes milion vozů, které se budou řídit samy. Snahu již vzdal například Uber, který do vývoje před lety vkládal v přepočtu přes 500 milionů Kč měsíčně a ředitelé odhadovali, že se autonomní vozy dostanou na silnici již během roku 2019.

David Preiss

Diskuze k článku

  1. U robotických vysavačů je to pravda jednodušší.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).