Vyšlo nové sestavení Windows 10 pro Insidery: přidává nové funkce a pozměňuje design

Windows 10 Insider preview

Microsoft včera večer vydal nové testovací sestavení systémů Windows 10 (číslo 16241) a 10 Mobile (číslo 15230). I když jsme minule psali, že podzimní Creators Update je prakticky hotov a nyní se na něm jdou hledat chyby, Microsoft překvapil, a pro majitele počítačů, tabletů a všemožných hybridů s Windows 10 pár dalších novinek připravil.

Změny ve Fluent Designu

Microsoft stále ladí designové změny, které do Windows přijdou pod souhrnným názvem Fluent Design. V tomto sestavení došlo k drobné změně prvku Acrylic Material, který se stará o průsvitnost objektů. Změna je to skutečně velmi kosmetická, implementována byla údajně na žádost Insiderů.

Sledování výkonu GPU

Několik sestavení nazpět přidal Microsoft do správce úloh možnost sledovat vytížení grafického adaptéru, nyní tuto funkci designově ladí. V tomto sestavení je vidět název GPU v levém sloupci, je defaultně zapnutých několik oken zobrazujících čtyři nejpoužívanější grafické operace, tedy 3D, kopírování a kódování / dekódování videa. Nově se zde také nachází počítadlo paměti, ať už dedikované, nebo sdílené.

A když už jsme ve správci úloh, Microsoft pozměnil logiku zobrazování jednotlivých procesů prohlížeče Microsoft Edge.

Vylepšení rozšířené reality

V Redmondu si také pohrávali s funkcemi rozšířené reality, například byla přidána podpora pro USB ovladače (bezdrátové přijdou později). Kromě toho byla opravena spousta chyb, a vylepšena stabilita a uživatelský zážitek na mnoha frontách, například při streamování 360° videa ve 4K rozlišení, nebo při samotném spouštění aplikací.

Windows Update vám vytíží datovou linku podle přání

Microsoft také vylepšoval službu Windows Update, nově například hlídá vytížení vaší sítě a na základě toho dynamicky nastavuje rychlost pro stahování aktualizací, aby vaši normální činnost nenarušovala. A i kdyby, budete moci Windows Update přiškrtit otěže sami a vybrat si, kolik procent vytížení sítě jí povolíte využít. Máte-li omezená data a více zařízení s Windows 10 v síti, doporučuje Microsoft zapnout možnost aktualizace z jiných počítačů, takže se potřebné soubory stáhnou ze serverů Microsoftu jen jednou a zbytek si předají zařízení po síti.

V nastavení lze také nově nastavit limity pro odesílání souborů do internetu, a to jak na základě rychlosti, tak na základě objemu dat. Novinkou je také monitor aktivity, který vám přehledně řekne, kolik dat pro aktualizaci systému jste stáhli / odeslali ze serverů Microsoftu, od ostatních zařízení či z internetu.

Obnovení hesla z domovské obrazovky

Pokud se k zařízení přihlašujete skrze účet Azure AD Premium či běžněji účtem Microsoft, a přistihnete se, že najednou nevíte heslo ke svému účtu, budete jej moci přímo ze zamykací obrazovky resetovat. Doufáme, že tato funkce bude nějakým způsobem sekundárně chráněná, aby bylo možné zamezit žertům „vtipálků“, kteří se náhle dostanou k vašemu zamčenému zařízení.

Ubuntu ve Windows Store

V tomto týdnu byl do obchodu aplikací Windows Store vypuštěn Linux, konkrétně příkazová řádka distribuce Ubuntu. Máte-li zájem ji používat, můžete si ji stáhnout z tohoto odkazu.

Nejprve je ale zapotřebí v Ovládacích panelech – programy a funkce – zapnout nebo vypnout funkce Windows přidat položku Windows Subsystem for Linux a restartovat zařízení.

Známé chyby

Jako všechna testovací sestavení, je i tohle prošpikováno spoustou chyb, přičemž od zítřejšího dne začne jejich velké komunitní vyhledávání v rámci akce Bug Bash. Už nyní ale Microsoft ví o následujících chybách, na které si musíte dát při testování pozor:

  • V tomto sestavení nefunguje v aplikaci pošta synchronizace mailů přes IMAP protokol (Gmail, Yahoo, AOL, apod.)
  • U univerzálních aplikací nefunguje klávesová zkratka pro vyvolání diktování Win – H
  • Stále není možné v prohlížeči Microsoft Edge kopírovat hyperlink
  • Některé hry mohou mít problémy s překryvem aplikace Origin, kvůli čemuž pak není možné se ve hrách pohybovat
  • U posledních sestavení pro Insidery se objevuje problém se ztrátou nastavení sítě, kdy statické IP adresy jsou změněny na DHCP. Po upgradu na toto sestavení je tak nutné síť znovu nastavit
  • Některé aplikace se nezobrazují korektně, pokud máte nastavené škálování obrazu na více než 100%
  • Některé aplikace, např. Tweetium, nerenderují správně uživatelské prostředí
  • Windows Defender Security Center nelze použít pro konfiguraci kontrolovaných složek a dalších funkcí z minulého sestavení, aplikace při změně nastavení spadne. Vliv na bezpečnost to však žádný nemá
Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku