TOPlist

Vyšla nová Opera Mobile 10 beta pro Windows Mobile

Po několika měsících vývoje byla uvolněna nová betaverze internetového prohlížeče Opera 10 pro Windows Mobile, která přináší celou řadu zajímavých vylepšení nejen v uživatelském rozhraní. Po vzoru desktopové verze přibyla na hlavní obrazovce Speed Dial nabídka vašimi oblíbenými stránkami, dále je zde nový panel pro procházení již otevřených stránek a nepatrně se změnil i způsob přibližování obsahu na stránce, kde si nyní vystačíte jen s jedním kliknutím.

Je zajímavé, že Opera snad zatím oficiálně na svých stránkách nevydala jedinou finální verzi prohlížeče pro Windows Mobile. Měli jsme tu Operu 8 beta, Operu 9.5/9.7 beta a nyní přichází Opera 10 beta, která zase pokročila o kousek dále. Mobilní verze využívá vykreslovacího jádra z desktopové verze a autoři se chlubí tím, že obsah stránky bude na displeji mobilního zařízení vypadat stejně jako na PC. Vzhledem k tomu, že mám novou Operu ve svém zařízení nainstalovanou teprve chvíli, neměl jsem šanci prohlížeč pořádně otestovat, ale stránky, které jsem zvyklý prohlížet, se mi vykreslovaly v pořádku, i když problém jsem s tím neměl ani na starší verzi 9.7.

Při spuštění prohlížeče vás přivítá nová Speed Dial nabídka, která je tvořena devíti zástupci, které můžete využít pro rychlé načtení nejčastěji prohlížených stránek. Pěkné je, že se do náhledů ukládají miniatury webů; to přidává na přehlednosti a práci to nijak nezpomaluje. V horní části obrazovky je panel pro zadání adresy a vyhledávací políčko na Google. Opera 10 má upravené automatické dokončování, které šetří čas při zadávání. Spodní část nabízí panel s tlačítky pro ovládání prohlížeče. Nalezneme zde dvojici šipek pro procházení (Zpět a Vpřed), tlačítko pro oddálení obsahu, nové načtení stránky (Refresh), správce otevřených stránek a tlačítko pro přístup do Nastavení.

- - - -

Zoomovací lišta, která se objevila u některých buildů starších verzí zde chybí, a chuť si nechte zajít i na zoomovací pomocí dvojkliku na displej. Nyní se přibližování provádí trochu jednodušeji, stačí pouze jednou kliknout na oblast, kterou chcete přiblížit a prohlížeč ji automaticky nazoomuje. Pro oddálení pak použijete levé krajní tlačítko v liště. V prvních okamžicích mi tenhle nový způsob přišel trochu zvláštní, nicméně ve finále vám to vlastně šetří několik kliknutí na displej. V nastavení lze rovněž vybrat defaultní úroveň přiblížení. Standardně je nastavena na 200%, mě jako optimální přišla hodnota 160%.

Novinky v Opera Mobile 10 beta
– vylepšené uživatelské prostředí
– rychlejší načítání stránek
– Speed Dial nabídka
– nový panel pro procházení otevřených stránek
– integrace Opera Turbo
– nové adaptivní zoomování
– ukládání stránek a obrázků
– doplňování při zadávání adresy, správce hesel
– automatická rotace obrazu u zařízení s pohybovým senzorem

V nastavení lze dále aktivovat režim Opera Turbo, mobilní zobrazení, landscape režim nebo možnost zobrazení na celou obrazovku. Opera 10 nabízí správce hesel, možnost ukládání stránek pro offline prohlížení, historii a samozřejmě i záložku s oblíbenými stránkami, do které automaticky načte vaše oblíbené položky z výchozího prohlížeče Internet Explorer.

- - - -

U uživatelského rozhraní je patrná inspirace s Operou Mini pro Javu, dokonce jsem při prvním spuštění měl pocit, zda jsem si nestáhl špatnou verzi :-). Rychlost prohlížeče je dobrá a vykreslování stránek je o poznání svižnější než s Internet Explorerem pro WM. Další informace o prohlížeči Opera Mobile 10 naleznete na oficiálních stránkách, instalační soubor pro Windows Mobile naleznete zde (4,43 MB, cab).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku