Vyšel Spb Mobile Shell 3.0: Uživatelské prostředí plné zajímavých nápadů (první dojmy)

-Pokud nebudeme počítat TouchFLO 3D a další nadstavby operačního systému přímo od výrobců komunikátorů, můžeme Spb Mobile Shell označit za vůbec nejčastěji používané uživatelské prostředí pro Windows Mobile. Jedná se o produkt ruské společnosti Spb Software, který od vydání první verze výrazně pokročil co se vzhledu a funkcí týče, proto se není čemu divit, že si mezi uživateli získal takovou popularitu. Neznám příliš mnoho aplikací pro Windows Mobile, které by měly například na Mobile World Congressu vlastní stánek. V únoru se rovněž objevilo video, na kterém byla zachycena vývojová verze Mobile Shellu 3.0. To mezi čtenáři sklidilo pozitivní ohlasy a každého zajímalo, kdy se do oběhu dostane finální verze.

Ten den nadešel právě dnes a Mobile Shell 3.0 si nyní může každý zájemce zakoupit nebo alespoň vyzkoušet. Plná verze programu se prodává za standardních 30 USD, nicméně pokud jste si dříve zakoupili licenci na starší Mobile Shell 2.x, máte nárok na slevu 50%. V případě, že jste si starší verzi programu zakoupili v uplynulých 90 dnech, bude vám upgrade na verzi 3.0 poskytnut zcela zdarma. To jsou myslím férové podmínky.

- - -
Hlavní obrazovka; nabídka programů

Mobile Shell 3.0 podporuje kromě angličtiny dalších 25 jazyků, mezi kterými nechybí čeština ani slovenština. V testovací beta verzi, kterou jsem měl od výrobce k dispozici, nebyla lokalizace ještě úplně ideální, ale výrobce mě ujistil, že to bude ve finální verzi opraveno. Aplikaci je možné používat na systému Windows Mobile 5.0 a vyšší, autoři už nyní přislíbili plnou podporu pro chystané Windows Mobile 6.5. Jen pro zajímavost, velikost instalačního CAB souboru pro QVGA/VGA displeje je 6,94 MB, aplikace si pak v paměti přístroje zabere 4,87 MB (QVGA) nebo 7,70 MB (VGA). Mobile Shell 3.0 samozřejmě podporuje i jiná rozlišení displeje (WVGA, WQVGA).

Oproti starší verzi se vzhled nabídek výrazně změnil a přibylo obrovské množství nových funkcí. Program jednotlivé funkce dělí do několika obrazovek, mezi kterými se lze přepínat přes 3D rotační panel (Carousel). V celém prostředí fungují pohybová gesta, a pokud se například nacházíte na hlavní obrazovce (Professional Home), dostanete se vertikálním tahem do obrazovky další (Lifestyle Home). Možností se samozřejmě nabízí mnohem více a asi by bylo zbytečné se tady o nich podrobně rozepisovat, když si je každý může vyzkoušet :-). Jen pro upřesnění, Mobile Shell 3.0 nabízí celkem 12 funkční obrazovek, mezi kterými se můžete velmi rychle přepínat a některé z nich si můžete pomocí plovoucích objektů a dalších nastavení přizpůsobit k obrazu svému.

- - -
Nastavení programu; dva styly pro zobrazení ploch

Hlavní obrazovka Professional Home (raději budu používat originální anglické názvy, ty české mi moc nesedly), zobrazuje informace o datu, čase, počasí a zobrazuje rovněž upozornění z kalendáře, které si můžete rozkliknout do podrobnějšího zobrazení. Rovněž se z této nabídky dostanete do textových zpráv, historie hovorů či třeba nastavení vyzváněcího profilu. Spodní lišta je pro všechny panely společná; na levé straně se zpravidla zobrazuje tlačítko pro změnu panelu, uprostřed zpravidla ikony s dalšími funkcemi a napravo nabídka pro další nastavení dané obrazovky.

Spb Mobile Shell 3.0 na videu

Inspiraci u systému Google Android rozhodně nezapře druhá obrazovka Lifestyle Home, která se skládá z celkem tří ploch, na které si můžete v libovolném pořadí umísťovat speciální widgety. Widgety mohou zobrazovat třeba informace o času, počtu zmeškaných hovorů nebo aktuálně přehrávané skladbě. Možností se nabízí opravdu mnoho a stejně snadno si přes widgety na plochu můžete umístit zástupce na systémová nastavení nebo nainstalované programy. Velmi pěkně vypadá pozadí, které je pro všechny tři plochy společné a při posouvání se nenápadně pohybuje. V základu připravil výrobce šest takto uzpůsobených tapet, ale není žádný problém použít vlastní, jen je potřeba, aby měly požadované rozměry.

- - -
Lifestyle nabídka; práce s widgety; SPB nabídka

Oblíbil jsem si také nabídku Launcher, ve které se zobrazuje seznam naposledy používaných aplikací + několik dalších ikon. Přes nabídku funkcí se můžete přepnout do detailnějšího režimu, ve kterém se na displej vejde podstatně více položek. V nastavení Mobile Shellu lze také vybrat, zda má panel Launcher nahradit klasickou nabídku Start. Z Launcheru se dá také dostat do nového Task Managera, který zobrazuje aktuálně spuštěné programy. Ty můžete v případě potřeby jednotlivě nebo hromadně ukončit. Launcher je dále provázaný s nabídkou SPB Menu, ve které naleznete několik složek se zástupci aplikací, které máte ve vašem zařízení nainstalované. Do nabídky si také snadno můžete přidávat své vlastní položky.

- - -

Další trio panelů se stará o kontakty. Z panelu Call Log máte okamžitý přístup do historie hovorů. Přes odkazy v dolní liště se dále dostanete na panel oblíbených kontaktů, který může být tvořen několika plovoucími položkami, jejichž pozici a velikost si můžete upravit zcela podle svého gusta. Kontakty z nabídky oblíbené je možné zobrazit i ve 3D nabídce. Posouvání je vždy pěkně plynulé, a to nejen v kontaktech, ale ve všech nabídkách Mobile Shellu. Svůj podíl na tom má především nový engine, na kterém je třetí generace tohoto prostředí postavena, a pak také podpora hardwarové 3D akcelerace, kterou výrobce zmiňuje v tiskových materiálech.

Samotný správce kontaktů až tak revoluční není. Detail kontaktu zvládne zobrazit ve vlastním rozhraní, ale jakmile budete chtít editovat nebo vytvořit nový kontakt, přepne vás Mobile Shell do klasického Windows Mobile vzhledu. To samé se děje třeba při psaní e-mailu a textových zpráv. Zajímavé je napojení na službu Facebook, ze které můžete k vybraným kontaktům získat obrázek přímo z jejich profilu, a dokonce si jej můžete oříznout podle vašich potřeb.

- - -
Nastavení hlasitosti; správce modulů a změna vyzváněcího profilu

Aktuální informace o počasí můžete sledovat přes Weather panel. Ten v horní části zobrazuje předpověď počasí na aktuální den, dole naopak vidíte předpověď na čtyři nadcházející dny. Mimochodem, informace o počasí si také můžete přes Widgety umístit do panelu Lifestyle Home. Provázanost jednotlivých nabídek Mobile Shellu 3.0 je opravdu zdařila a během používání programu narazíte na spoustu podobných případů.

Do oka mi padl také panel Agenda, ve kterém se přehledně zobrazují všechny nadcházející události z kalendáře. Agenda je přístupná nejen přes obrazovku s výběrem panelů, ale také přímo z obrazovky Professional Home. Přes kontextovou nabídku si do kalendáře můžete přidat další nové události, bohužel se při této akci otevře klasický systémový formulář. Předposlední panel Time zobrazuje informace o domácím a světovém čase v různých městech. Zapomenout nesmím na poslední nabídku, ve které můžete upravovat systémovou hlasitost nebo měnit typ vyzvánění.

- - -

Spb Mobile Shell 3.0 disponuje vlastním Wireless Managerem, přes který můžete ovládat jednotlivé moduly ve vašem zařízení (GSM, Bluetooth, Wi-Fi…). V nastavení narazíte také na položku pro zálohu/obnovu vašeho uživatelského nastavení Shellu. Trochu mě mrzí, že vývojáři nevytvořili vlastní dialogové nabídky pro psaní textových zpráv a přidávání/editaci kontaktů a položek v kalendáři. V tomto směru má navrch TouchFLO 3D prostředí od HTC, které ve své poslední verzi výše zmíněné nabídky nahrazuje vlastními, ale třeba se dočkáme v dalších verzích. Shell tento neduh do jisté míry kompenzuje množstvím funkcí a uživatelskou přívětivostí. Někomu možná velký počet funkční panelů vyhovovat nebude, já sám jsem také nejčastěji používal jen kombinaci Professional a Lifestyle. Kladné body si prostředí zaslouží za grafické zpracování, efekty a celkovou rychlost. QVGA verze prostředí si z operační paměti RAM ukousne příjemné 4 MB, VGA verze okolo 10 MB.

Sám nepatřím mezi příliš velké zastánce uživatelských prostředí, ale Spb Mobile Shell 3.0 mě příjemně překvapil a opět je vidět, že si s jeho vývojem dali autoři pořádně záležet. Pokud vás program zaujal, není nic jednoduššího, než si z oficiálních stránek stáhnout zkušební trial verzi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

17 komentářů

 1. zebra11 (neregistrovaný)

  Opravdu skvělý program, už delší dobu ho používám na HTC Kaiser s WM 6.1 a mohu říct že se toto prostředí dokáže vyrovnat i WM 6.5; sice má své nedostatky (složitější dostání se ke kontaktům/programům atd.) ale je jeden z nejlepších programů své kategorie. Rozhodně doporučuji vyzkoušet už kvůli tomu co se napsalo v této recenzi.

 2. pk (neregistrovaný)

  hmmm na i780 s rozlisenim 320×320 to nezobrazuje korektne.. mate niekto podobne skusenosti s i780? aj pri dpi 96 aj pri 128 :(

 3. killerGBU (neregistrovaný)

  podporuje už tahle verze počasí bez SPB weather?

 4. Radek Hulán (neregistrovaný)

  Jak je to s integrací na jiné SPB aplikace, jmenovitě SPB Phone Suite (skvělý přepínač profilů dle času, událostí v kalendáři, atd.)?
  A jak s integrací na aplikace konkurence – třeba SBSH Calendar Touch?

 5. matelkoxxl (neregistrovaný)

  tento soft je super,akurat jedna vec mi tam chyba a to je meno operatora na lifestyle obrazovke.nikde som to nenasiel,ani widget na to.neviete co s tym???

 6. priby (neregistrovaný)

  Ahoj,
  rád bych se zeptal autora článku, jestli opravdu existovalo výslovné přání výrobce Spb Shellu, aby informace a recenze byly vydávány až po 21.4., tedy po oficiálním uvedení tohoto software. Na jednom nejmenovaném konkurenčním serveru totiž vyšel článek již včera, tedy 20.4., kde čtenáři pějí ódy jak je ten jejich server nejrychlejší. Pokud je to ale pravda, přijde mi to, například vůči smartmanii, značně nefér.

 7. fido_cz (neregistrovaný)

  Profily z SPB Suitu se do Shellu integruji

 8. Lakva (neregistrovaný)

  Stejně se ale musím přidat k dotazu Radka Hulána – jak je to s integrací dalších programů. Na profily používám phoneAlarm protože dokáže naprofilovat na co si jen vzpomenu – a jeho „proužek“ pro today chci mít možnost vidět. Pokud to nejde, pak je pro mě podstatně lepší SPB Pocket Plus – efektů má sice míň, ale nastavitelnost je vynikající a přitom to jde snadno.
  Plugnout do Shellu SPB diary asi půjde – je to od téže firmy, ale na rychlou editaci událostí za pochodu bych asitak 10x upřednostnil zrovna zmíněný SBSH Calendar Touch. A o této možnosti zrvona docela pochybuju
  Ano, lze ho spustit. Ale když vyvolám z shellu přímo editaci události… jde vyvolat editační okno SBSH?

  2 Priby: Tady se ale zmínka v podobě středně dlouhého článku objevila už před pár týdny – spousta předběžných informací, nějaké screeny…
  Ale nebyla to recenze – Jirka se v článku výslovně zmínil, že s recenzí přijde, až bude nová verze oficiální a dokončená.
  Velice rozumný přístup, podle mého názoru!!!
  A pokud konkureční server recenzuje bety… No, je to jejich přístup… Ale své zkušenosti s betami už taky mám a přestože jsem hračička, telefon ve funkci organizátoru potřebuji trvale funční a stabilní – takže bety programů, co se zažírají do systému, si už důkladně rozmýšlím…

 9. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  priby: Ano, v e-mailech od SPB Software, které se týkaly Mobile Shellu 3.0, se vždy uváděla informace
  „The following information is considered strictly confidential and should not be made public before the official product release announcement from Spb Software on April 21st, 2009. We greatly appreciate your cooperation.“
  Pokud se někteří autoři tohle rozhodli nerespektovat, případně si uniklou beta verzi stáhli z nějakého warez fóra, je to jejich věc. Říká se tomu exkluzivita za každou cenu. Na SmartManii by také mohl článek o Shellu vyjít už minulý týden, ale pro mě je spolupráce s výrobcem důležitější.

 10. ice3437 (neregistrovaný)

  Dají se někde stáhnout další widgety?

 11. pk (neregistrovaný)

  takze SPB mobile shell nepodporuje a ani v buducnosti nebude podporovat realVGA. Takze bohuzial u mna tento produkt skoncil. Ostavam u klasickej today obrazovky

 12. permar (neregistrovaný)

  SBSH Touch Calendar nejde integrovat do Shellu ,aspoň mě se to bohužel nepovedlo a nikde v nastavení SPB Mobile S 3 to bohužel není…pokud se podíváte do kalendáře ,tak se zobrazí defaultní,ale Touch Calendar ani náhodou,bohužel
  Na druhou stranu oceňuji rychlost a zatím spolehlivost této aplikace

 13. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ice3437: Ptal jsem se výrobce a do budoucna bude možné do Shellu přidávat další widgety. Ty prý bude možné stahovat buď samostatně, nebo budou součástí dalších verzí prostředí.
  Co se týče propojení, tak výrobce napsal, že je aplikace kompatibilní s Spb Phone Suite, Spb Weather, Spb Traveler a Spb Time. V Mobile Shellu 3 je přidána i podpora pro některé aplikace jiných výrobců, nicméně z nich asi nedostanu, o které konkrétně se jedná Tak snad alespoň takhle to stačí.

 14. Kubajsz6 (neregistrovaný)

  Libovka dlouho jsem hledal nahradu za Touch Flo na mem HTC Touch HD a musim rict je vazne nadhera SPB je svizny a prehledny snadno se ovlada a na oko vypada velmi prijemne vsem doporucuju

 15. LordKaspr (neregistrovaný)

  SPB Mobile Shell 3 je komfortní záležitost již v základu, přesto byl doporučil několik témátek/skinů: http://www.actualitemobile.com/forum/index.php/topic,1654.0.html

 16. blackwhit (neregistrovaný)

  Nainstaloval jsem SPB mobile shell 3.0 na WM 6.5… Jsem spokojenej s moznostma i po vizualni strance, ale mam hodne velkej problem s tim, ze telefon neni schopnej mi oznamit prichozi SMS. Ani vibrace, ani zvuk… az kdyz telefon „zapnu“, vidim na today obrazovce pocet neprectenych zprav… Nemate nekdo tip, jak to vyresit? je to takovy hloupy, kdyz nevim o tom, ze mi nekdo pise…

 17. omebe (neregistrovaný)

  blackwhit: hmmm, mám ten stejný problém na HTC TD2 WM 6.1

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel