Domů » Bleskovky » Vtípek řidiče Tesly: zapnout autopilota, přesednout si… a přijít o řidičák

Vtípek řidiče Tesly: zapnout autopilota, přesednout si… a přijít o řidičák

Představte si, že jedete po silnici a najednou kolem vás projede auto bez řidiče rychlostí přesahující 60 kilometrů v hodině. Respektive, řidič v autě je, jen sedí na sedadle spolujezdce a nejspíše se dobře baví reakcemi okolí. Řízení za něj obstarává autopilot v Tesle Modelu S, který nemá v posledních týdnech ty nejlepší reference.

Přesně tato situace se stala ve Velké Británii, kde byl vloni v květnu natočen Bhavesh Patel sedící mimo sedadlo řidiče. Poté, co se video dostalo na sociální sítě, se jím začala zabývat i policie a případ má nyní dohru. Patel přišel o řidičský průkaz na 18 měsíců, musí zaplatit pokutu 1800 liber (zhruba 52 000 Kč) a navíc se bude 100 hodin věnovat nucené veřejné práci.

Man disqualified from driving after turning on autopilot and leaving driver’s seat

Nenechte se zmást, jedná se o Anglii, volant je tedy na pravé straně.

Autopilot je stále spíše beta verze

Řidič se nechal slyšet, že měl smůlu, že zrovna on byl chycen, podobný vtip prý praktikuje více řidičů. Zároveň ocenil i schopnosti autopilota Tesly, ačkoliv se jedná pouze o asistenční systém, nikoliv plnohodnotnou náhradu lidského řidiče. Ten by měl být vždy za volantem a být připraven reagovat na případné náhlé změny v provozu. I přes to, že vidět zděšené obličeje řidičů ostatních aut může být legrace, jedná se o velmi nezodpovědnou zábavu, která může až příliš snadno skončit tragédií.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentářů

  1. …. potom prodal video na firma Tesla a dostal 10x vic nez zaplatil. Slusna reklama :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).