Rušný týden pro Tesly: jedna zabránila nehodě, druhá se utopila

Tento týden na internetu způsobily poprask hned dvě nezvyklé situace týkající se elektromobilu Tesla. První z nich je „duchapřítomný“ zásah autopilota v Modelu X, který dost možná zachránil život jeho řidiči.

Tesla Autopilot Avoids Semi

Majitel zveřejnil video na němž je vidět, jak se ho na mokré dálnici snaží předjet velký kamion. V půlce manévru však řidič z nějakého důvodu ztratí nad kolosem kontrolu a ten zamíří přímo do dráhy Tesly. Než mohlo dojít k zásadní boční srážce s přívěsem, autopilot stihl SUV strhnout do odstavného pruhu. Prudkého manévru si všiml řidič kamionu a stabilizoval své vozidlo. Autopilot následně bezpečně vrátil Model X zpátky do pravého pruhu.

Řidič na internetu vyjádřil velkou vděčnost za autopilota, neboť prý nepochybuje, že bez jeho zásahu by ho kamion smetl. Na to však reagovali někteří lidé upozorněním, že měl štěstí, že vše zafungovalo. V manuálu k Modelu X se totiž píše, že řidič u hrozících bočních srážek nemůže spoléhat na intervence autopilota.

Ne vždy se daří

Druhý incident se týká taktéž Modelu X, avšak není zdaleka tak pozitivní. Bílá Tesla totiž z neznámého důvodu v Nizozemsku sjela do městského kanálu, v němž chvíli plavala a poté se potopila. Jestli je na vině autopilot, nebo člověk, není v současnosti jasné.

Majiteli se nic nestalo a navzdory příjezdu záchranky odmítl ošetření.

Na fotografiích je také vidět, že se po potopení automaticky otevřely dveře vozu. Otázkou je, jestli otevření způsobilo vniknutí vody do elektroniky, nebo se snad jedná o bezpečnostní funkci. Jedno je však jisté – Elon Musk se v roce 2016 chlubil, že Modely S vydrží nějakou dobu plavat a jejich elektronika je tak dobře utěsněná, že by měly krátké zasažení vodou vydržet bez úhony. V nadsázce pak dokonce dodal, že by je pravděpodobně šlo krátkodobě využívat jako lodě.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku