Domů » Bleskovky » Rušný týden pro Tesly: jedna zabránila nehodě, druhá se utopila

Rušný týden pro Tesly: jedna zabránila nehodě, druhá se utopila

Tento týden na internetu způsobily poprask hned dvě nezvyklé situace týkající se elektromobilu Tesla. První z nich je „duchapřítomný“ zásah autopilota v Modelu X, který dost možná zachránil život jeho řidiči.

Tesla Autopilot Avoids Semi

Majitel zveřejnil video na němž je vidět, jak se ho na mokré dálnici snaží předjet velký kamion. V půlce manévru však řidič z nějakého důvodu ztratí nad kolosem kontrolu a ten zamíří přímo do dráhy Tesly. Než mohlo dojít k zásadní boční srážce s přívěsem, autopilot stihl SUV strhnout do odstavného pruhu. Prudkého manévru si všiml řidič kamionu a stabilizoval své vozidlo. Autopilot následně bezpečně vrátil Model X zpátky do pravého pruhu.

Řidič na internetu vyjádřil velkou vděčnost za autopilota, neboť prý nepochybuje, že bez jeho zásahu by ho kamion smetl. Na to však reagovali někteří lidé upozorněním, že měl štěstí, že vše zafungovalo. V manuálu k Modelu X se totiž píše, že řidič u hrozících bočních srážek nemůže spoléhat na intervence autopilota.

Ne vždy se daří

Druhý incident se týká taktéž Modelu X, avšak není zdaleka tak pozitivní. Bílá Tesla totiž z neznámého důvodu v Nizozemsku sjela do městského kanálu, v němž chvíli plavala a poté se potopila. Jestli je na vině autopilot, nebo člověk, není v současnosti jasné.

Majiteli se nic nestalo a navzdory příjezdu záchranky odmítl ošetření.

Na fotografiích je také vidět, že se po potopení automaticky otevřely dveře vozu. Otázkou je, jestli otevření způsobilo vniknutí vody do elektroniky, nebo se snad jedná o bezpečnostní funkci. Jedno je však jisté – Elon Musk se v roce 2016 chlubil, že Modely S vydrží nějakou dobu plavat a jejich elektronika je tak dobře utěsněná, že by měly krátké zasažení vodou vydržet bez úhony. V nadsázce pak dokonce dodal, že by je pravděpodobně šlo krátkodobě využívat jako lodě.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. Neví někdo, zda v případě nehody kdy byl údajně chybný autopilot, může Tesla nějak přezkoumat záznamy? Pokud ne, tak je to nanic, protože pak každý majitel Tesly který způsobí nehodu, může obvinit autopilota – sice mu to nijak nepomůže, co se týká odpovědnosti za způsobenou škodu, ale alespoň si vyleje flustraci, a firma s tím nic nenadělá…

  2. Otevřít dveře při pádu do vody je ta největší blbost, lézt se má okénkem, aby se auto hned nepotopilo, a člověk se stihl včas odpoutat…

    • To sice ano, ale málokdo má po ruce ten bazmek na rozbíjení oken a jak si mnozí myslí, pod vodou okénko opravdu nevykopnou.

    • On hlavně málokterý člověk má fyzicky na to, aby u auta ponořeného k hraně okýnek nebo dokonce už pod vodou ty dveře vůbec otevřel. Jakmile je auto pod vodou, tlaková síla působící na dveře a bránící jejich otevření bude pár stovek kiilo. A s hloubkou samozřejmě roste. Pokud okýnka nedokážeš stočit nebo rozbít, máš po žížalkách.

    • No tak hlavně spousta lidí se tím okénkem ani neprotáhne. Pokud to auto otevře dveře samo, můžu odepnout pás a vyplavat – pokud nejsem mimo

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).