Domů » Články » Vše, co potřebujete vědět o Xbox Series X. Máme kompletní specifikace

Vše, co potřebujete vědět o Xbox Series X. Máme kompletní specifikace

Xbox Series X (zdroj obrázku: Microsoft)

Microsoft se pochlubil kompletními hardwarovými specifikacemi nadcházející herní konzole Xbox Series X. Patří mezi ně také podpora odnímatelného úložiště či bleskurychlé načítání her. Technologický gigant rozhodně neponechává nic náhodě a slibuje hráčům herní zážitek bez kompromisů – bavíme se zde o dostatečném výkonu pro hraní ve 4K rozlišení při 60 (a v některých případech až 120) snímcích za vteřinu.

Xbox Series X 31
Zdroj obrázku: Microsoft

Skvělý výkon ve všech ohledech

Srdcem nové konzole se stane procesor od AMD postavený na architektuře Zen 2, který nabídne osm jader s taktem 3,8 GHz. O grafický výkon se postará jednotka založená na nové technologii RDNA 2 s výkonem 12 teraflopů a 52 výpočetními jednotkami, taktovanými na 1,825 GHz. To vše na základě 7nm výrobního procesu. Zapomínat bychom neměli ani na grafickou paměť, která se vyšplhá na úctyhodných 16 GB. Vaše oblíbené hry se budou ukládat na 1TB SSD disk, vyrobený na zakázku.

Xbox Series X specs 1
Hardwarové parametry Xboxu Series X, zdroj obrázku: Microsoft

V kompaktním provedení Xboxu Series X se nacházejí dvě základní desky, přičemž celá jednotka je chlazena vzduchem, který je nasáván zespodu a vyfoukán v horní části přes 130milimetrový ventilátor. Xbox Series X už měl také možnost exkluzivně otestovat technologický youtube Austin Evans, který o něm připravil velmi podrobné video.

Xbox Series X Hands On, Gameplay & Controller!

Tajemný slot poslouží k rozšíření interní paměti

Microsoft také odhalil, k čemuže vlastně slouží onen tajemný slot na zadní straně konzole. Všechny spekulace stranou, jedná se totiž o důmyslný způsob, jak rozšířit interní paměť zařízení, a to konkrétně speciálními kartami s kapacitou 1 TB. Když už jsme zabrousili na zadní stranu konzole, neměli bychom opomenout přítomnost USB 3.2 pro podporu externích harddisků. Na přední straně, která, ostatně jako celá konzole, působí elegantním a nenápadným dojmem, se vyjímá 4K Blu-ray mechanika.

Xbox Series X 41
Zdroj obrázku: Microsoft

Bleskurychlé načítání

Lidé z herní divize Microsoftu se však nespokojili pouze se zveřejněním archu se specifikacemi. Podělili se také o několik videí, která demonstrují různé funkce a vychytávky, po nichž volá nejeden majitel některé ze současných konzolí.

Tip: Sony zatím neví, kolik bude stát PlayStation 5. Mohou za to nedostupné komponenty

V prvním videu si můžeme prohlédnout názorné porovnání načítacích časů. Na dvou vedle sebe umístěných televizích sledujeme loading hry State of Decay 2. Na levé obrazovce se titul načítá na Xboxu One X, na pravé na Xboxu Series X. Zatímco hráč u levé televize čeká dlouhé desítky vteřin, hráč napravo už po pár sekundách vesele pobíhá po herní mapě. Rozdíl? Parádních 40 sekund ve prospěch nadcházející konzole.

Xbox Series X - Loading Times Tech Demo

Okamžité přepínání mezi hrami

Jak už bylo uvedeno v jednom z předchozích odstavců, Xbox Series X je vybaven speciálně navrženým SSD diskem pro rychlé načítání. Nad rámec toho Microsoft vyvinul systém, kterému říká „Xbox Velocity Architecture“. Ten zajistí užší spolupráci mezi hardwarem a softwarem, z čehož rezultuje efektivnější načítání asetů. To ocení například milovníci her s otevřeným světem, který se díky zmíněné vychytávce bude dynamičtěji načítat.

Přítomnost SSD uživatelům dále umožní okamžitě pokračovat hned v několika souběžně spuštěných titulech. I v tomto případě jsme se dočkali efektní videoukázky.

Xbox Series X - Quick Resume Tech Demo

Minecraft? Jedině s ray tracingem

Padlo také několik slov o ray tracingu, který umožní existenci realistických a světelných a zvukových efektů. Jedná se o technologii v ranném stádiu, s níž se můžete v současné době setkat pouze ve vybrané hrstce počítačových her, a to ještě za předpokladu, že vlastníte grafickou kartu, která ray tracing podporuje. Microsoft hardwarový ray tracing nového Xboxu prezentoval na populárním Minecraftu. Vylepšeného vizuálu se však dočká třeba i akční pecka Gears 5.

Microsoft se holedbá, že si nový Xbox poradí také s hraním v rozlišení 8K, v tomto ohledu se však jedná spíše o hudbu budoucnosti a kdybychom měli tipovat, tak pouze u vybraných titulů.

Ovladač nabídne USB-C i sdílecí tlačítko

Společnost také navázala spolupráci s výrobci televizí a HDMI fórem, díky čemuž v souvislosti s podporou HDMI 2.1 nabídne funkce „Auto Low Latency Mode“ (ALLM) a „Auto Refresh Rate“ (VVR). Výsledkem má být velmi nízká odezva, kdykoliv zmáčknete tlačítko na novém ovladači. I o něm prozradil Microsoft několik dosud neznámých detailů.

Xbox Series X vs Xbox One
Porovnání velikosti: Xbox Series X vs. Xbox One X (zdroj obrázku: Eurogamer.net)

Ovladač nově nabízí USB-C, vkládají se do něj AA baterie a podporuje funkci Bluetooth Low Energy. Nechybí ani v dnešní době nezbytné dedikované tlačítko pro sdílení videí či obrázků mezi přáteli. K zahození však nebudou ani současné ovladače, k Xboxu Series X je totiž bez problému připojíte.

NepřehlédněteSony PlayStation 5: vše, co potřebujete vědět o nové next-gen konzoli

Na závěr se s vámi podělíme o rozměry nového Xboxu – ty činí 301 milimetrů na výšku a 151 milimetrů na šířku, resp. hloubku. Konzoli můžete dle libosti postavit vertikálně i horizontálně. Logo Xboxu je však umístěno vertikálně, v této pozici budeme Xbox Series X patrně vídat na většině propagačních materiálů.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments