Domů » Bleskovky » Sony zatím neví, kolik bude stát PlayStation 5. Mohou za to nedostupné komponenty

Sony zatím neví, kolik bude stát PlayStation 5. Mohou za to nedostupné komponenty

Výroba jednoho kusu očekávané herní konzole PlayStation 5 by měla stát přibližně 450 amerických dolarů (tedy v přepočtu asi 10 340 korun). Na vině mají být nedostatkové a finančně nákladné komponenty. Informaci přinesl server Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje, kterou jsou obeznámené s děním uvnitř společnosti Sony.

Xbox vs. PlayStation

Technologický gigant z Japonska usilovně připravuje následovníka úspěšné konzole PS4, která vstoupila na trh v roce 2013 a k dnešnímu dni se jí prodávalo více než sto milionů kusů po celém světě. Na PlayStation 5 bude útočit Xbox Series X od Microsoftu. S příchodem obou herních systémů se počítá na letošní předvánoční sezonu.

xbox series x 3
Takto bude vypadat Xbox Series X

Ačkoliv konkrétní hardwarové specifikace zatím nezveřejnil ani jeden výrobce, Microsoft se alespoň pochlubil vzhledem své nadcházející konzole. Učinil tak loni v prosinci při příležitosti předávání videoherních cen The Game Awards. Příznivci PlayStationu jsou na tom v tomto ohledu ještě o poznání hůře, musejí se totiž spokojit pouze s několika fotografiemi vývojářské verze konzole, který k má k finální podobě daleko.

Vysoká výrobní cena

Mezi fanoušky se však v posledních hodinách spekuluje o jiné, neméně významné otázce. Lidé napříč internetem živě spekulují, kolik za PS5 vlastně zaplatí. Diskusi nastartoval článek serveru Bloomberg, podle něhož výrobní cena konzole činí zhruba 450 dolarů, což je znatelně více, než kolik stála výroba PS4, u které se uvádí 381 dolarů. Připomeňme, že PlayStation 4 vstoupil do prodeje za cenu 399 dolarů.

sony playstation 5 2
Render vývojářské verze PS5

V takovém případě by se prodejní cena PS5 mohla pohybovat kolem částky 470 dolarů, což je výrazně více, než za kolik Sony nabízí svou v současnosti nejvýkonnější konzoli PS4 Pro (399 dolarů, nepočítáme-li slevové akce).

Paměti? Nedostatkové zboží

Výrobní cenu konzole žene nahoru především cena spolehlivých pamětí DRAM a NAND, o něž je enormní zájem mezi výrobci chytrých telefonů a na trhu jsou nedostatkovým zbožím.

Videoherní společnosti často prodávají konzole s vidinou minimálního výdělku, někdy dokonce se ztrátou. Díky tomu mohou stlačovat jejich cenu a zpřístupnit je co nejširšímu počtu potenciálních zájemců, kteří následně utrácejí za software či stále populárnější služby na bázi předplatného.

Důvěryhodnost zveřejněných informací podpořil také analytik Daniel Ahmad, podle něj by však výrobní cena mohla být i vyšší.

Zdroje uvádějí, že naprostá většina komponentů je pevně daná, a to včetně chlazení, které má být v případě PS5 neobvykle nákladné s cenou několika dolarů za kus, obvykle to přitom bývá méně než dolar. Sony se tak chce ujistit, že se výkonný čipset nebude uvnitř konzole přehřívat. Nebezpečný koronavirus podle dostupných informací zatím do plánů japonské společnosti nezasáhl.

PS4 se do důchodu nechystá

Vedení Sony zatím zůstává v otázce cenotvorby trpělivé. Mnoho chystaných videoher pro PS5 se navíc objeví také na jeho předchůdci. Redaktoři Bloombergu nicméně neupřesňují, zda mají na mysli first nebo third party tituly. Renomovaný novinář Jason Schreier však už před nějakou dobou uvedl, že minimálně několik exkluzivních her si jinde než na PS5 zkrátka nezahrajete. U her od vývojářů třetích stran se však očekává, že minimálně letos se objeví na obou generacích konzolí, příkladem budiž titul Outriders od polského týmu People Can Fly.

Při rozhodování o prodejní ceně PS5 budou v Sony přihlížet také k tomu, kolik si za své zařízení bude účtovat konkurenční Microsoft. Ani v případě Xboxu však není jasné, kdy ke zveřejnění ceny dojde, obecně se však počítá s veletrhem E3, který se koná v červnu v Los Angeles.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na