TOPlist

Virtuální realita pro PlayStation netáhne. Sony údajně snižuje výrobu soupravy PS VR 2

sony playstation vr2
  • Předobjednávky PlayStation VR 2 jsou výrazně slabší, než v Sony očekávali
  • Firma údajně nechala snížit výrobu o celou polovinu

Společnost Sony odhalila náhlavní soupravu VR 2 k herní konzoli PlayStation 5 loni v únoru. Přestože od jejího představení uběhl již téměř rok, headset pro virtuální realitu se stále neprodává – japonská firma teprve loni v listopadu oznámila, že se zahájením prodeje počítá letos 22. února. Aktuálně na toto příslušenství běží předobjednávky, ovšem podle serveru Bloomberg nejsou ani zdaleka tak silné, jak v Sony předpovídali.

Videoherní gigant údajně nechal nastavit výrobu tak, aby byl schopný v tomto kvartále vyexpedovat 2 miliony vyrobených kusů, avšak na základě nízkého počtu předobjednávek prý došlo ke snížení produkce na polovinu. Tyto informace mají potvrzovat i snížené objednávky displejů pro tento produkt.

Důvodů, proč je o PlayStation VR 2 malý zájem, je pravděpodobně několik. Jedním z nich může být cena, která prakticky kopíruje tu samotné konzole PlayStation 5 – pro český trh je stanovena na 15 tisíc korun. S ohledem na konkurenty se sice nejedná o nijak přehnanou částku, avšak ti mají navrch díky výrazně širší kompatibilitě – u Sony je omezená pouze na PlayStation.

Díky tomu mají konkurenční náhlavní soupravy výrazně větší tržní zastoupení – první generace PlayStation VR se prodaly pouze dva miliony kusů, což Japoncům přisuzuje pouze 1% tržní podíl. Dominantním hráčem je společnost Meta, jejímž soupravám Quest patří 85 procent. Analytici očekávají, že trh s náhlavními soupravami v letošním roce výrazně poroste – podle IDC by se jejich dodávky měly zvýšit o třetinu na 12,8 milionu kusů.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku