Domů » Bleskovky » Dnes začíná předprodej HTC Vive a Hololens, za 2 týdny se představí PlayStation VR

Dnes začíná předprodej HTC Vive a Hololens, za 2 týdny se představí PlayStation VR

Zanedlouho bude odstartován souboj virtuálních realit. V květnu má jít do prodeje náhlavní souprava Oculus Rift, o měsíc dříve bude HTC expedovat svoji náhlavní soupravu Vive, údajně nejpokročilejší virtuální realitu současnosti. Tchajwanská společnosti si také za své řešení nechá řádně zaplatit, na svém blogu zveřejnila mezinárodní ceník, v němž dokonce nechybí ani Česká republika.

htc vive

To by mohlo naznačovat, že u nás bude HTC svoji virtuální realitu oficiálně prodávat, ačkoliv cena je prozatím uvedena v Eurech – 899 EUR; s dopravou to je v přepočtu asi 26 000 korun včetně daně. Vive je tak o 200 EUR (asi 5 500 korun) dražší, než Oculus Rift, jehož cena byla mimochodem odhadována mnohem níže (více informací). Předobjednávky HTC Vive se rozeběhnou již dnes v 15:00 na těchto stránkách, odesílání prvních zásilek začne 5. dubna. Jejich součástí bude i Job Simulator a aplikace Google Tilt Brush.

Google's Tilt Brush

Google a Sony také něco chystají

V souvislosti s Googlem se spekuluje, že v květnu představí vlastní autonomní řešení, které vystoupí za hranice smartphonu ukrytého v lepenkové krabici (více informací). A aby toho nebylo málo, 15. března koná tiskovou konferenci Sony, na níž představí svoji soupravu PlayStation VR, která by měla stihnout začátek prodeje ještě v tomto pololetí. Spekuluje se, že PlayStation VR bude stát zhruba 500 – 555 dolarů, tedy asi 12 500 – 13 800 korun bez DPH). 

playstationvr

HoloLens zatím pouze pro vývojáře

Posledním ze skupiny je Microsoft a jeho brýle pro rozšířenou realitu HoloLens. Jejich komerční start je zatím z důvodu malého množství aplikací v nedohlednu (více informací), to by však měli napravit vývojáři aplikací v následujících měsících. Podle zprávy serveru Fortune začnou předobjednávky vývojářského kitu již dnes, první kusy by měli vývojáři dostat na konci března. Náhlavní souprava má stát zhruba 3 000 USD (74 tisíc korun), její výhodou však je, že nevyžaduje žádný separátní hardware k dodání výkonu.

HoloLens neoslní velikostí zorného pole a vydrží na jedno nabití 5,5 hodiny

Vývojářský kit má obsahovat aplikace:

  • HoloStudio, které naučí vývojáře pracovat s gesty a tvorbou 3D obsahu,
  • HoloTour k zobrazení známých míst (Řím, Machu Piccu) v úhlu 360° s 3D zvukem
  • Skype s funkcí holografické videotelefonie

Doufáme, že na konci března se v rámci vývojářské konference Microsoft Build dozvíme něco o dostupnosti a předběžných cenách pro koncové spotřebitele.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Jan (neregistrovaný)

    Cim to je, ze MS bude zase posledny …

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).