Domů » Bleskovky » Oculus Rift je dražší, než se očekávalo. V Evropě se začne prodávat v květnu

Oculus Rift je dražší, než se očekávalo. V Evropě se začne prodávat v květnu

Letošní rok by měl být rokem virtuální reality, do prodeje půjde několik náhlavních souprav včetně nejočekávanějších „helem“ HTC Vive Pre a Oculus Rift. Výrobce druhého jmenovaného zařízení konečně na veletrhu CES oznámil dostupnost a cenu, přičemž zejména cenou fanoušky dost nepříjemně překvapil – Oculus Rift bude stát 599 dolarů, v Evropě 699 euro (cca 19 tisíc korun) + poštovné. K nám se však zatím oficiálně dovážet nebude.

  

Bohužel Oculus si za zklamání fanoušků může zcela sám, což potvrdil i zakladatel společnosti Palmer Luckey. Ten v září vypustil z úst nešťastnou větu, že cena se bude pohybovat někde za hranicí 350 dolarů, čímž chtěl utišit spekulace médií, která tvrdila, že Rift bude stát astronomických 1 500 dolarů. Nyní se za svůj výrok omlouvá, údajně chtěl vyjádřit pouze kontrast mezi odhadem médií a skutečností, nikoliv však konečnou cenu. Částce 350 dolarů nahrával i fakt, že se za ni prodávala druhá verze vývojářského kitu.

  

Ani zmíněná částka údajně výrobu brýlí nepokryje a společnost ji bude muset dotovat zejména prodejem obsahu. Vybrané hry a aplikace budou k dispozici zdarma, ceny těch nejzajímavějších titulů se mají pohybovat na úrovni cen her pro počítače a herní konzole. Společně s brýlemi bude v balení náhlavní souprava, herní ovladač Xbox, ovladač Oculus Rift, senzor polohy a dvojice her, Oculus však žádné ořezané balení o tyto položky nechystá; jejich cena je prý oproti ceně brýlí zcela zanedbatelná.

  

Oculus také oznámil doporučenou počítačovou sestavu, na které bude možné hrát většinu titulů v maximální kvalitě – vyžadován je alespoň procesor Intel Core i5-4590, grafická karta NVidia GTX970 či AMD R290 s HDMI 1.3 výstupem, 8 GB RAM a operační systém Windows 7 SP1. Pořádné virtuální hraní bude zkrátka vyžadovat pořádnou investici, tedy pokud nejste jedením z prvních 7 500 přispěvatelů; ti totiž dostanou Oculus Rift zdarma. Předobjednávky začínají již nyní, první majitelé by měli dostat Rift v květnu.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Josil (neregistrovaný)

    Dvoji cena tak to je uzasne. Netusim kdo to vymyslel ale je to pekna prasarna. A co se tyka te GTX 970 proc ji tam porad pisou kdyz je to neni ani plnohodnotna 4GB grafika. Jsou to jen minimalni pozadaovky takze predpokladam ze to zobrazeni bude hrozne jelikoz to GK moc stihat nebude. Podle me bude potreba X99 + i7-59xx + 32GB RAM + GTX 980TI nebo FURY X to spis vypada na zaklad

  2. Oculus si může pindat co chce, konečné slovo má tak jako tak Facebook.

  3. [odkaz]

    vystihnul vse podstatne, neda se nez souhlasit…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).