Domů » Bleskovky » HoloLens poletují ve vesmíru, pro pozemské využití však zatím chybí aplikace

HoloLens poletují ve vesmíru, pro pozemské využití však zatím chybí aplikace

Brýle pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens jsou v podstatě připravené jít do běžného prodeje, prozradil na konferenci TED ve Vancouveru otec projektu Alex Kipman. V oblasti hardwaru mezi současným vývojářským kitem a prodejní verzí zřejmě nedojde k žádným změnám, naopak velký pokrok se musí odehrát v softwarové části, neboť obsahu je zatím po čertech málo.

holens

Alex Kipman prozradil, že souprava HoloLens půjde do běžného prodeje, až nastane její čas. V současné době totiž dokáže obsloužit zhruba 12 věcí, což není u zařízení s cenou 3 tisíce dolarů (asi 73 tisíc korun bez DPH) obhajitelné. Kipman nechce, aby HoloLens potkal stejný osud jako Kinect k Xboxu, který sice v počátcích zaznamenal velmi dobré prodeje (10 milionů kusů za 60 dní), avšak kvůli malému množství obsahu projekt nakonec příliš úspěšný nebyl. Microsoft proto nyní se svými partnery na obsahu usilovně pracuje.

Kromě běžného spotřebitelského života mají HoloLens promluvit i do úzce specializovaných oblastí. Dva exempláře se například nacházejí na mezinárodní vesmírné stanici (ISS), další na podvodní výzkumné stanici Aquarius, kde pomáhají astronautům NASA při jejich běžných činnostech. V rámci projektu SideKick pracují ve dvou režimech.

CbqqzMgWEAErMo8

První v z nich je mód vzdáleného experta, který využívá Skype pro spojení astronauta s lidmi, kteří v reálném čase vidí stejný obraz jako on. Tito experti pak mohou vzdáleně poskytovat pokyny, ať už hlasové, nebo vizuální zasílané přímo do brýlí.

Luca-Parmitano-4

Druhý mód je školící, a znázorňuje astronautům holografické ilustrace zobrazované přímo na reálných objektech, s nimiž pracují.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. kaja (neregistrovaný)

    „pro pozemské využití však zatím chybí aplikace“

    U microsoftu zcela bezny jev

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).