Domů » Bleskovky » Virgin Galactic představila nadzvukový letoun. Je rychlejší než Concorde

Virgin Galactic představila nadzvukový letoun. Je rychlejší než Concorde

Společnost Virgin je konglomerát založený anglickým miliardářem Sirem Richardem Bransonem, jehož jednou ze stovek dceřinných společností je i Virgin Galactic. Ta před pár dny odhalila interiér své lodě SpaceShip Two, která má nabídnout komerční lety do vesmíru. Kromě toho ale nyní představila i koncept nadzvukového letadla.

virgin galactic utrasonic 2

Letadlo již prošlo zhodnocením vesmírné agentury NASA, která konceptu dala zelenou. Kapacita stroje má být od 9 do 19 cestujících, prostor uvnitř je totiž možné upravit dle požadavků. I přes malou kapacitu je prý možné rozdělit sedadla na Business a First Class.

virgin galactic ultrasonic

Co se týče výkonu letadla, na vývoji pohonu spolupracuje Virgin Galactic s firmou Rolls Royce, která má s výrobou leteckých motorů bohaté zkušenosti. Stroj má být schopen překonat rychlost zvuku třikrát a dosahovat rychlosti přes 3 675 kilometrů za hodinu, označovanou také jako Mach 3.

Přečtěte si takéSupermoderní Concorde technologiemi předběhl dobu. Aerolinky o něj ale zájem neměly

Ekologický nadzvukový letoun

Letecká hladina by měla být okolo 18 kilometrů a firma plánuje provozovat letoun co nejekologičtěji. Ambicí je dláždit cestu inovovaným leteckým palivem, jehož využití bude dlouhodobě udržitelné z hlediska životního prostředí.

virgin galactic ultrasonic 3

Náklady na vývoj nejsou známy, firma však tvrdí, že je na dobré cestě ke splnění nastavených cílů a první cestující by mohli do letadla nastoupit v následujících letech. Prozatím není známa ani cena za letenku. Jisté však je, že nebude levná.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments