Domů » Bleskovky » Virgin Galactic představila nadzvukový letoun. Je rychlejší než Concorde

Virgin Galactic představila nadzvukový letoun. Je rychlejší než Concorde

Společnost Virgin je konglomerát založený anglickým miliardářem Sirem Richardem Bransonem, jehož jednou ze stovek dceřinných společností je i Virgin Galactic. Ta před pár dny odhalila interiér své lodě SpaceShip Two, která má nabídnout komerční lety do vesmíru. Kromě toho ale nyní představila i koncept nadzvukového letadla.

virgin galactic utrasonic 2

Letadlo již prošlo zhodnocením vesmírné agentury NASA, která konceptu dala zelenou. Kapacita stroje má být od 9 do 19 cestujících, prostor uvnitř je totiž možné upravit dle požadavků. I přes malou kapacitu je prý možné rozdělit sedadla na Business a First Class.

virgin galactic ultrasonic

Co se týče výkonu letadla, na vývoji pohonu spolupracuje Virgin Galactic s firmou Rolls Royce, která má s výrobou leteckých motorů bohaté zkušenosti. Stroj má být schopen překonat rychlost zvuku třikrát a dosahovat rychlosti přes 3 675 kilometrů za hodinu, označovanou také jako Mach 3.

Přečtěte si takéSupermoderní Concorde technologiemi předběhl dobu. Aerolinky o něj ale zájem neměly

Ekologický nadzvukový letoun

Letecká hladina by měla být okolo 18 kilometrů a firma plánuje provozovat letoun co nejekologičtěji. Ambicí je dláždit cestu inovovaným leteckým palivem, jehož využití bude dlouhodobě udržitelné z hlediska životního prostředí.

virgin galactic ultrasonic 3

Náklady na vývoj nejsou známy, firma však tvrdí, že je na dobré cestě ke splnění nastavených cílů a první cestující by mohli do letadla nastoupit v následujících letech. Prozatím není známa ani cena za letenku. Jisté však je, že nebude levná.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Tady toto už zde čtu 15 let, a nic takového zatím nelétá. A asi dalších 15 let ještě nic ani nebude.

 2. Je to směšné, 9 – 19 cestujících a k tomu jenom projekt.
  Srovnávání s Conkorde, to je jako srovnávání osobního auta s nákladním.

  • Karel Endler

   Zvlášť, když se tvrdí, že JE rychlejší, než Concorde. Takže kosmické lodi od Davida Webera jsou opravdu mnohem rychlejší, než od Elona Muska… :-)

 3. Richard se snaží všemi dostupnými prostředky zvrátit nevyhnutelné. Kopíruje v PR Muska, ale Muskem není a nikdy nebude. Virgins jsou v bankrotu, Virgin Galactic mu už nepatří a o tomto projetu raději ani neuvažujte. To je aktuálně mimo jeho možnosti.

 4. Stačí se podívat jak na tom pan majitel momentálně je s penězi a je každému jasné kde skončí další nabubřelý projekt.
  Pán už má svá léta, prohání se na elektrokole po ostrově a shání prachy kde může. Obrázky jsou hezké, dál se to nedostane

 5. jana oblouková

  Až na to, že představili projekt, spíš svou představu, ale ne letoun. A použití přítomného času „je rychlejší“? Čistá fantasmagorie.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).