TOPlist

Viewsonic podpořil projekt Česká cesta do vesmíru, spojil se s astronautem Alešem Svobodou

Pár astronautů, drží se za ruce
  • Americká firma Viewsonic se spojila s českým astronautem Aleše Svobodu
  • Ten se chystá zúčastnit simulované vesmírné mise Promise
  • Ta se odehraje 6. až 8. září v tréninkovém centru Little Moon City Prague v pražských Dejvicích

Společnost Viewsonic je známá především svými projektory a monitory, nicméně jako každá velká firma tu a tam podpoří nějaký zajímavý projekt, který přesahuje hranice jejího zájmu. Nyní Viewsonic oznámil, že se stal partnerem simulované vesmírné mise Promise se záložním astronautem Alešem Svobodou, která se uskuteční ve dnech 6. až 8. září 2024 ve vědeckém tréninkovém centru Little Moon City Prague (LMCP) na ČVUT v pražských Dejvicích. ViewSonic zajistí technologickou podporu pro vizualizaci a komunikaci během této mise.

Podpora simulované mise s českým astronautem

Mise Promise, organizovaná LMCP ve spolupráci s Akademií věd České republiky s podporou Ministerstva dopravy ČR, se zaměřuje na popularizaci kosmického výzkumu a podporu českého kosmického průmyslu. Klíčovým účastníkem mise je major Aleš Svoboda, bojový pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA). Během vědecké části mise stráví posádka 48 hodin v izolaci v habitatu Hydronaut, který simuluje let na Měsíc. Posádka, jež zahrnuje konstruktéra Matyáše Šandu a odborníka na hyperbarickou medicínu Miroslava Rozložníka, bude provádět různé vědecké experimenty včetně izolovaného výstupu na „měsíční povrch“ za pomoci virtuální reality.

Modul Hydronaut
Habitat Hydronaut, ve kterém posádka stráví 48 hodin

Popularizační část mise se soustředí na prezentace vědeckých projektů a firem zapojených do kosmického výzkumu, které budou vysílány živě z Vědeckého studia LMCP. Americká společnost Viewsonic podpoří komunikaci a prezentaci během celé události. Využívat k tomu bude například interaktivní panely IFP52-2F s certifikací EDLA, interaktivní panel IFP6562 s kapacitní technologií, digitální totem EP5542 nebo elektrický naklápěcí stojan VB-STND-008.



Detail vesmíru



Nepřehlédněte

Nejdetailnější snímek vesmíru bere dech. Tvoří jej 170 milionů fotek

Ačkoli tato mise neznamená, že se český astronaut v dohledné době podívá na Měsíc, jistě se v rámci této pozemní mise podaří nasbírat řadu užitečných dat, které mohou v případném lidském (a hlavně českém) snažení o dobývání vesmíru výrazně pomoci. Jediným českým astronautem je prozatím stále Vladimír Remek, který se do kosmu podíval roku 1978 a strávil zde týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6 v rámci projektu Interkosmos.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku