Domů » Bleskovky » Větší oko ve smartphonu nenajdete. Sharp se chlubí 1“ snímačem a 240Hz displejem

Větší oko ve smartphonu nenajdete. Sharp se chlubí 1“ snímačem a 240Hz displejem

Už delší dobu se spekuluje, že chystaný smartphone Huawei P50 bude vůbec prvním telefonem, v jehož výbavě najdeme velký 1“ fotosenzor. Huawei však s odhalením „pé padesátky“ otálí, a tak si v této kategorii uzmul prvenství jiný výrobce – japonský Sharp. Jeho nový vlajkový smartphone Aquos R6 je však zajímavý i v jiných parametrech.

sharp aquos r6 3

Sharp Aquos R6: je libo 240Hz displej?

Když se u čerstvě představené novinky podíváte na tiskové snímky nebo do tabulky specifikací, patrně si postesknete nad tím, že Sharp své telefony v Evropě neprodává. Sharp Aquos R6 totiž vypadá skutečně velmi zajímavě, a to nejen díky unikátnímu fotoaparátu. Začněme například přední stranou. Přes tu se rozléhá 6,67“ OLED panel s rozlišením 1260 × 2720 pixelů, technologií IGZO a variabilní obnovovací frekvencí, která se umí přepínat v rozsahu od 1 do 240 Hz. Displej je obklopen tenkými rámečky, vlevo a vpravo je pak výrazně zaoblený.

Poprvé s 1“ fotosenzorem

Přímo do displeje je integrovaná čtečka otisků prstů, nahoře uprostřed pak ještě najdeme otvor pro 12Mpx selfie kamerku. Zajímavější je ale bezesporu hlavní fotoaparát na zadní straně, který je reprezentován skutečně velkou čočkou ověnčenou prstencem obsahujícím logo Leica. Základem této kamery se stal 1“ snímač od Sony, který se pyšní podobnými parametry jako senzor v kompaktních fotoaparátech Sony RX100. Snímač má rozlišení 20 megapixelů, nad ním se pak nachází 7 optických členů zajišťujících světelnost objektivu f/1.9.

sharp aquos r6 1

Ekvivalent ohniskové vzdálenosti v tomto případě činí 19 mm. Jiný fotoaparát vám výrobce bohužel nenabídne. Na zádech totiž chybí jak širokoúhlá kamerka, tak teleobjektiv; součástí sestavy je už jen ToF senzor a LED blesk. Tělo telefonu je skleněné a pyšní se zvýšenou odolností vůči vodě a prachu.

sharp aquos r6 2

Srdcem telefonu je čipset Qualcomm Snapdragon 888, spárovaný s 8 nebo 12 GB RAM. Úložiště má pak kapacitu 128 GB. O výdrž se stará akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Telefon bude k dispozici v bílé a černé barvě u japonských operátorů NTT Docomo a SoftBank. Cenu zatím neznáme, bude zveřejněna až v červnu při zahájení prodeje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. „Už delší dobu se spekuluje, že chystaný smartphone Huawei P50 bude vůbec prvním telefonem, v jehož výbavě najdeme velký 1“ fotosenzor“
  Tak a teď se vraťte do roku 2014, zkuste si osvěžit paměť a spekulace můžete dát rovnou stranou. První s 1″ senzorem byl Panasonic Lumix DMC-CM1, takže Huawei nebo Sharp budou už jen ti další v řadě.

  • To byl spíš foťák s mobilem. Než mobilní telefon s foťákem. Ta tloušťka byla ohromná.
   Každopádně je škoda, že Sharp v Evropě neprodává, už jsem na jejich mobily koukal. Rozhodně jsou zajímavé. Pokud funguje i na našich frekvencích, pak by nemusel být problém si ho objednat. Už jsem měl Samsung Note 10 objednaný z Hongkongu, chtěl jsem Snapdragon. Takže proč ne, v dnešní době.

  • Taky to bylo víc než 6 let zpátky a technologie jsou opět o kus dál. Ale jeho dizajn nemění nic na tom, že byl první s 1″ senzorem a pan redaktor má v článku chybu.

 2. K čemu je 1″ čip, když je před ním mizerná a fixní optika?
  Ono ty optický omezení se pak horko těžko dopočítávají… a lecos se nedopočítá nikdy.
  Základem kvalitního snímku je kvalitní sklo.
  Kvalitní sklo stojí víc, jak většina mobilů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).