Domů » Články » Velký pohled na operační systém BlackBerry: Neprávem opomíjená platforma

Velký pohled na operační systém BlackBerry: Neprávem opomíjená platforma

Ať už čtete české či zahraniční stránky zaměřené na komunikátory, jistě se mnou budete souhlasit, že se v záplavě článků o Androidu, iOS či Windows Phone 7 objeví zmínka o BlackBerry velmi ojediněle. Povětšinou platí, že se ostatní systémy běžně nacházejí v reklamách, tisku, televizi a čím dál častěji je vídáme kolem sebe v ulicích měst. Proč ale mezi uživateli nejsou tak rozšířeny zařízení BlackBerry? Odpověď je jednoduchá – kvůli malé informovanosti. Rozhodl jsem se proto připravit tento článek s přehledem možností této platformy, ve kterém byste měli najít odpovědi na většinu často kladených otázek.

V USA a Kanadě je BlackBerry v současné době vůbec nejsilnější mobilní platforma, nicméně v našich končinách se těší o poznání menší popularitě. Nemá moc cenu rozebírat otázky PR managementu a reklamy; nerad bych vás nudil, proto se vrhnu rovnou na věc. Nejdříve se pokusím představit BlackBerry OS jako takový, pozastavím se u různých datových tarifů a neopomenu ani zabezpečení, multimediální funkce, synchronizaci a nákup i instalaci aplikací. Ke konci článku si pak nechám dostatek prostoru, abych odpověděl na vaše dotazy, které jste mohli donedávna pokládat v této bleskovce publikované v našem fóru. Další informace ze světa ostružinových telefonů naleznete v našich starších článcích. Kanadský RIM se mimochodem v průběhu příštího roku chystá vstoupit také do světa tabletů a před nedávnem v této souvislosti představil zajímavý PlayBook.

Kapitoly článku
zabezpečení
datové tarify
pracovní funkce, organizace času
internet, multimédia a zábava
multitasking, synchronizace a aplikace
dotazy od čtenářů
další screenshoty z operačního systému

Jmenuji se Berry, BlackBerry
Kanadská společnost Research In Motion jako jedna z mála ignoruje dnešní trend bohatých animovaných přechodů a leckdy přezdobené grafiky v mobilních OS. Naopak se zaměřuje na okamžitou odezvu, funkčnost, spolehlivost, maximální bezpečnost, pracovní funkce, ale neopomíjí ani stránku multimediální. Výsledkem těchto ingrediencí je systém BlackBerry OS.

- -
Úvodní obrazovka RIM OS 6 a zobrazení kalendáře (aplikace deToday); lišta se zástupci je rozdělena do několika skupin

- - 
Hlavní menu; notifikace různých událostí na úvodní obrazovce (zleva doprava BBM, e-mail, Twitter, Facebook)

Dosavadní verze včetně poslední RIM OS 6 jsou postaveny na platformě Java, připravovaný OS 7 pak bude mít jádro QNX. Pro koho se BlackBerry hodí? Někteří z vás možná podvědomě odpoví: „Pro firemní uživatele“. Ale to už dávno není podmínkou, BlackBerry je svými vlastnostmi stejně vhodný i pro běžné uživatele a speciální datové tarify, kterým se budu věnovat o několik odstavců dále, jsou dnes v České Republice relativně snadno dostupné a v rozumném cenovém rozmezí.  Rozšíření působnosti nasvědčují i prodávané modely telefonů. Kromě klasické konstrukce s QWERTY klávesnicí začal RIM vyrábět i multimediální telefony jako Storm, který postrádá hardwarovou QWERTY klávesnici, aby uvolněné místo zaujal velký kapacitní displej. A za zmínku stojí jistě i zajímavá kombinace – BlackBerry Torch s velkým displejem a výsuvnou klávesnicí.

Zabezpečení
Komunikátory BlackBerry jsou právem považovány za nejbezpečnější telefonní a datová zařízení. Úzkostlivá snaha udržet data v bezpečí souvisí s původně firemním zaměřením, kde má každý kB nevyčíslitelnou cenu. Společnost Research In Motion si vytvořila vlastní šifrování (AES a 3DES) pro přenos hovorů a dat, klíč k němu nemají ani vládní tajné služby. Možná to zní jako sci-fi, ale je to tak. Paradoxně kvůli vysoké bezpečnosti musí společnost RIM neustále řešit konflikty především se státy blízkého východu, oficiálním důvodem jsou prý obavy, aby bezpečné komunikace nevyužívali teroristé k plánování útoků.

- -
Ověření softwaru po restartu; pokročilé nastavení zabezpečení

- -
BlackBerry Device Firewall; n
astavení zabezpečení

Mezi další bezpečnostní prvky patří podpora SSL heslování v prohlížeči, které se využívá nejčastěji v internetovém bankovnictví. Veškeré emailové zprávy, které přijmete či odešlete, prochází přes BlackBerry APN, kde jsou rovněž šifrovány pomocí SSL. Dále všechny emailové přílohy jsou předem ověřeny a přerenderovány v bezpečném kódování, které zabrání, aby na vašem zařízení spouštěly jakékoliv nežádoucí procesy a ohrozily tak citlivé informace. Nežádoucí kontakt můžete také manuálně zablokovat ve vestavěném „BlackBerry Device Firewall“. Příchozí emaily jsou částečně filtrovány anti-spam ochranou, pokud i přes ni budete dostávat spam, můžete jej v telefonu blokovat pomocí vhodně nastavených filtrů. Mezi hlavní bezpečnostní prvky patří i šifrování dat ukládaných na paměťovou kartu zařízení a zabezpečení portu pro sdělování GPS pozice. Stažené aplikace jsou ověřovány integrovanou antivirovou a spyware ochranou. Doporučuje se nastavit i heslo zařízení, pokud se v případě krádeže pokusí zloděj tipnout si přístupový kód a desetkrát se mu to nepodaří, tak se veškerá data uložená v zařízení i na paměťové kartě automaticky vymažou. A v případě nedopatření můžete data zpětně obnovit ze zálohy přes BlackBerry Desktop Manager.

Datové tarify
Na českých i zahraničních fórech se téměř neustále vyskytují dotazy na datové tarify, ano, mluvím v množném čísle, protože si můžete vybrat mezi BES, BIS, běžným mobilním datovým tarifem nebo se rozhodnout předplacený internet v mobilu zcela ignorovat. Pokud jste pozorně četli předchozí odstavec, pak jistě pochopíte důvod, proč si RIM vytvořil vlastní datové tarify. Kdyby se data přenášela přes operátory, vyšly by veškeré snahy o bezpečnost nazmar, pokud si tedy vyberete BES nebo BIS, data vám budou proudit „bokem“ přes speciální BlackBerry přípojný bod.

- -
V OS 6 vyžaduje i prohlížeč speciální datový tarif BIS/BES, bez něj uvidíte toto upozornění; po aktivaci BIS/BES vám přijde informační email a vedle ukazatele signálu se objeví malá ikonka RIM;

A teď k jednotlivým tarifům. BlackBerry Enterprise Server, zkráceně BES, je ryze firemní řešení určené k synchronizaci firemních emailů a jiných dat, může být využíváno k práci s Microsoft Exchange Server a správce firemní BES sítě má možnost dálkově ovládat všechny přístroje, instalovat a mazat aplikace a provádět další potřebné úpravy. Vzhledem k tomu, že nejsem podnikatel ani zaměstnanec firmy, nemám s tímto tarifem osobní zkušenosti, tudíž se raději zaměřím na další body, místo abych opisoval informace z jiných zdrojů. BlackBerry Internet Service, zkráceně BIS, je naopak tarif dostupný i fyzickým osobám za rozumnou cenu (relativně k nabízeným službám) i u českých operátorů.

Jediný operátor, který zatím nabízí BIS pouze firemním zákazníkům s určitou minimální měsíční útratou je Vodafone. T- Mobile i O2 shodně poskytují BIS za 299 Kč měsíčně.  Tarif není nijak datově omezený (nemá FUP), a ačkoliv někomu připadá cena 299 Kč vysoká, ve srovnání s tarifem „Připojení na stálo“ od Vodafone, který má měsíční FUP (Fair User Policy – datový limit) 3 GB/měsíc, je o 200 Kč levnější. Jediným omezením BIS je nemožnost sledovat videa na YouTube (výchozí prohlížeč jinak YT podporuje a můžete videa pohodlně sledovat přes Wi-Fi) a sdílení internetu z BIS do počítače je umožněno pouze po zakoupení speciálního software. RIM se tak snaží zřejmě zamezit přetížení serverů, paradoxně ale můžete poslouchat přes BIS online rádia.

- - 
BIS u českého T-Mobile a O2

BlackBerry můžete používat i s běžným datovým tarifem, na který jste zvyklí u jiných telefonů, ale připravte se na značná omezení. Než jsem vyřešil přechod od Vodafone k T-Mobile a aktivaci BIS, používal jsem několik dní BlackBerry s obyčejným tarifem. Na OS 5 fungoval výchozí prohlížeč a aplikace třetích stran, v OS 6 je pak blokovaný i výchozí prohlížeč. Jako alternativa stále zůstává Opera Mini, nicméně komplikacím se nevyhnete a troufnu si říci, že bez BIS/BES využijete ani ne 25 % potenciálu BlackBerry. Nebudou vám fungovat oficiální aplikace jako Facebook a Twitter, ale především bez BIS se vám ani nezobrazí výchozí poštovní klient, instalace aplikací bude také složitější. Proč všechny tyhle problémy? Pokud nechápavě pokyvujete hlavou, přečtěte si znovu předchozí odstavec věnovaný zabezpečení.

T-Mobile navíc umožňuje používat BIS zároveň s běžným datovým tarifem. Jestliže vám nevadí připlatit si dalších 300 korun, získáte navíc YouTube a jednoduché sdílení internetu přes USB či Bluetooth. Pokud se rozhodnete stejně jako já pro samostatný tarif BIS, naopak se doporučuje nechat si u operátora zablokovat pro jistotu ostatní přípojné body, na konci měsíce se tak vyhnete nepříjemnému vyúčtování. Pokud nechcete platit žádný datový tarif, pak vám koupi BlackBerry nedoporučuji. Získáte sice rychlý a spolehlivý telefon, ale kromě QWERTY klávesnice přijdete prakticky o všechny jeho výhody.

Pracovní funkce
Ačkoliv by se daly vést sáhodlouhé debaty o tom, co jsou vlastně pracovní funkce na mobilním zařízení a jak praktické jsou v porovnání se software na notebooku či stolním počítači, osobně patří mezi mé pracovní požadavky na smartphone přehledná práce s emaily a možnost pohodlně odepsat na urgentní zprávy, dále bezproblémové prohlížení dokumentů sady Office a jejich základní úprava a několik dalších užitečných kancelářských funkcí jako je kalkulačka, poznámkový blok nebo seznam úkolů. A to vše zvládá BlackBerry na jedničku. Nativní emailový klient v BlackBerry je atypický v tom, že přijímá emaily v reálném čase. Nemusíte nastavovat interval stahování emailů, telefon se zbytečně nevybíjí pravidelným obnovováním schránky i když vám nic nepřišlo, a zároveň nehrozí, že urgentní zpráva přijde až ve chvíli, kdy se schránka zaktualizuje.

- - -
Seskupený přehled všech událostí v programu Messaging; lze nastavit mazání emailů lokálně nebo i na serveru; zobrazení HTML emailu a práce s přílohami

Díky speciálním datovým tarifům si můžete na BlackBerry přečíst kopii příchozího emailu malou chvilku poté, co dorazí na poštovní server. Emaily jsou řazeny přehledně, pokud máte více účtů, můžete si je prohlížet jednotlivě nebo společně. Samotné přidávání emailových účtů je velice snadné, stačí zadat adresu, heslo a ostatní informace už si BlackBerry nastaví sám, při přihlášení GMail účtu se vám navíc zobrazí volba synchronizace kalendáře a kontaktů. K „Message“ aplikaci můžete připojit i další komunikační kanály jako notifikace a zprávy z Facebooku, vzkazy z Twitteru, BlackBerry Messengeru nebo Windows Live Messengeru. Píšu „můžete“, protože tenhle komplexní systém nemusí každému vyhovovat, proto si jednotlivé položky zapnete či vypnete podle svých potřeb.

- - -
Aplikace Word To Go; 
Sheet To Go (obdoba Excelu); PDF To Go ve stránkovém zobrazení, funkce Word Wrap přizpůsobí text displeji

- - -
PDF To Go se zapnutým Word Wrap; Výchozí kalendář v měsíčním zobrazení; kalkulačka má jen základní funkce

K organizaci času dobře poslouží výchozí kalendář, který kromě klasických funkcí podporuje i synchronizaci s Google účtem, sociální sítí Facebook a událostmi z BlackBerry Messengeru. Je to celkem příjemná funkce, kterou často využívám. Když si potřebuji zadat novou událost do kalendáře a napsat si k ní rovnou i poznámky, případně vložit adresu, tak to udělám na počítači přes Google Calendar a událost se automaticky přenese i do kalendáře v BlackBerry. Účet na Google také dobře poslouží při přenosu kontaktů a kalendáře při přechodu z jiného operačního systému. Synchronizace s Facebookem je další praktická věc – na počítači potvrdíte účast na nějaké události a než řeknete švec, už ji máte uloženou v kalendáři. Upomínky si pak můžete prohlížet všechny dohromady nebo filtrovat podle zdroje, k přehlednosti pomůže i možnost nastavit si pro každou skupinu událostí jinou barvu.

- -
Nastavení synchronizace kalendáře s Google Calendar; poznámkový blok MemoPad

Práce s poštou je navíc značně zpříjemněna klávesovými zkratkami na nejužitečnější funkce (vytvořit email, označit jako přečtený/nepřečtený, přidělit značku pro pozdější zpracování, odpovědět, přeposlat atd.). Klávesové zkratky jsou obecně zabudované do různých aplikací v systému – do internetového prohlížeče, přehrávače hudby, jsou k nezaplacení i při práci s dokumenty, a to zcela nativně a bez dodatečných utilit. Pro práci s Office dokumenty slouží sada Documents To Go. V systému je předinstalována bezplatná verze, která umožňuje čtení a základní úpravy, placená verze pak nabídne pokročilé volby editace a možnost vytvářet soubory. Poradí si bez problémů i s většími dokumenty, zkoušel jsem otevřít 40MB Word dokument a načetl se poměrně rychle, nejdříve se totiž načte několik počátečních stránek, můžete tak hned číst zatímco se načte zbytek dokumentu. Documents To Go podporují pochopitelně i formáty ze sady Office 2007 a vyšší (docx, pptx…), program PDF To Go pak využijete ke čtení dokumentů ve formátu pdf.

- -
Password Keeper slouží k ukládání hesel; vytváření nového úkolu

Defaultní budík v RIM OS je naopak aplikací, na které je ještě co zlepšovat, můžete totiž nastavit pouze jeden čas buzení a měnit mezi volbami vypnutý / zapnutý / pouze pracovní dny. Mezi další pracovní funkce patří klasicky poznámkový blok, seznam úkolů nebo kalkulačka. Ta poslouží pouze pro základní matematické úkony, pokud byste chtěli náročnější funkce, můžete si zakoupit vědeckou kalkulačku jako dodatečnou aplikaci. Na závěr se zmíním o aplikaci Password Keeper, která se, jak její název napovídá, postará o bezpečné ukládání hesel. Pro lepší představu si všechny zmíněné funkce můžete prohlédnout na přiložených obrázcích.

Multimediální funkce, internetový prohlížeč, komunikace a zábava
Jak jsem napsal v úvodu, BlackBerry už dávno není jen ryze pracovní platforma, nabízí i dostatek multimediálních funkcí. Výchozí přehrávač zvládá běžně používané hudební a video formáty, bez dodatečných pluginů přehraje i online rádia, ale podpora titulků bohužel chybí. Hudba je řazena podle informací z ID3 tagů na interprety, alba a žánry, můžete si vytvářet i vlastní seznamy skladeb. Hudební soubory lze nahrát buďto klasicky zkopírováním na kartu nebo můžete svou ostružinu synchronizovat s hudebním přehrávačem iTunes či Windows Media Player.

- -
Výchozí přehrávač hudby a videa; hudební knihovna a řazení podle interpretů

V druhém případě se vám stáhnou i ilustrace z obálek a k maximálnímu pohodlí přispěje možnost synchronizace skladeb přes Wi-Fi. Hudební přehrávač je celkem dobře integrovaný do systému; pokud si například pustíte hudbu a přejdete do internetového prohlížeče, kalendáře či kamkoliv jinam, tak všude budete mít v lokálním menu položku „Now playing“, která vás bleskurychle vrátí do přehrávače. Odkudkoliv také můžete přehrávání pozastavit stisknutím tlačítka „Mute“, které se nachází na všech BlackBerry komunikátorech, přehrávání se samo zastaví i v případě, že vám bude někdo volat nebo budete-li chtít natočit video. Oproti tomu přehrávání videa se pozastaví, jakmile přejdete na jinou aplikaci nebo zamknete zařízení.

- -
Wi-Fi synchronizace hudby: stahování vybraných skladeb z počítače do komunikátoru; prohlížeč obrázků

- - -
BlackBerry Messenger neboli BBM; nastavení profilu v BBM; defaultní Twitter klient

Prohlížeč se od předchozí verze v OS 5 znatelně zlepšil. Aktuální verze podporuje surfování ve více záložkách, pohyb po stránkách je svižnější, zoomovat můžete stiskem trackpadu/trackballu, plynule pak můžete přibližovat web podržením klávesy Alt a pohybem po trackpadu nahoru a dolů. U BlackBerry s dotykovým displejem je k dispozici i multitouch zoomování. Pokud chcete například zkopírovat úryvek článku, stačí ho označit tahem při stisknuté klávese Shift a po stisknutí tlačítka Menu vám automaticky kurzor přeskočí na položku kopírovat. Pak se dejme tomu přesunete do rozepsaného emailu, opět stisknete Menu a na „první na ráně“ bude volba Vložit. To jsou zkrátka detaily, které ve vás vzbudí pocit, že BlackBerry přesně ví, co právě chcete udělat.

- -
Zobrazení webové stránky v náhledu; zalomení řádkování textu při přiblížení

- -
Jako úvodní obrazovku si můžete nastavit záložky a historii, domácí stránku nebo naposledy otevřené stránky;  dlouhým podržením hlavního ovládacího prvku se zobrazí menu kurzoru

Pokud vám nebude výchozí prohlížeč vyhovovat, můžete si samozřejmě nainstalovat jakýkoliv jiný (Bolt Browser, Opera Mobile, Opera Mini). U zábavních funkcí stojí za to zmínit různé komunikační a sociální programy. BlackBerry OS má oficiální klienty pro Windows Live Messenger, GTalk, ICQ, Facebook, Twitter, FourSquare, Gowalla, Google Maps a další. Všechny zmíněné programy lze propojit s aplikací pro správu emailů a textových zpráv a u všech se zobrazují notifikace na hlavní obrazovce.

- - -
Oficiální BB klient pro Foursquare; komunikace s Windows Live Messengerem; funkce hledání z úvodní obrazovky je komplexně řešena a ušetří spoustu času

Zvláštní pozornost si zaslouží komunikační program BlackBerry Messenger neboli BBM. Je to jedna z nejvíce propagovaných funkcí této platformy. Přes BBM i můžete psát a posílat soubory se svými „ostružinovými“ přáteli. Každý BlackBerry komunikátor má totiž specifický a nezaměnitelný PIN kód, který se používá jako adresa pro doručování BBM zpráv a pro registraci koupeného softwaru. BBM se od běžných „kecálků“ liší tím, že jste pro autorizované kontakty neustále online (pokud zcela nevypnete telefon či datové připojení), můžete se také připojit do BBM skupin (tip: přidejte se do skupiny SmartMania BBM). Pokud jste nováček, můžete se přes BBM leccos dozvědět od zkušenějších uživatelů, nebo si jen tak popovídat o čemkoliv. Osobně mě BlackBerry Messenger dost nadchl, narazil jsem tam na spoustu fajn lidí a naučil se během dvou dní rychle psát na klávesnici nově koupené ostružiny.

- - -
Logická hra Shake & Spell; Texas Holdem Online poker; oficiální program pro editaci webových stránek běžících na WordPressu

Co se týče her, nečekejte velké zázraky s 3D grafikou, hry nepatří mezi přednost BlackBerry. Najdete ale dostatek logických her jako Word Mole (obdoba známé stolní hry Scrabble), všelijaké osmisměrky, sudoku, kvízy nebo klasiku jako BrickBreaker, Copter, PacMan nebo Texas Holdem Poker online. Ačkoliv společnost Research In Motion rozšiřuje své zaměření, stále se předpokládá, že se budete o BlackBerry zajímat kvůli zcela jiným prioritám. Pozornost si určitě zaslouží funkce hledání v telefonu, protože je hodně propracovaná a ušetří spoustu času. V systému můžete hledat prakticky odkudkoliv, a to tak, že jednoduše začnete na klávesnici psát požadovaný výraz. Nejkomplexnější je hledání z úvodní obrazovky.  Po napsání výrazu nebo jeho části se vám zobrazí nalezené výsledky v kategoriích: kontakty, emaily, BBM zprávy, SMS, záložky a historie prohlížeče, kalendář, hudba, video, obrázky, vyzváněcí melodie, podcasty, zvukové záznamy, poznámky, úkoly, nastavení, pomoc. A pokud vám ani to nestačí, můžete si jedním kliknutím nechat výraz najít i online na sítích Facebook, Twitter, Google, YouTube nebo BlackBerry App World. Jak takové hledání vypadá, si můžete opět prohlédnout na obrázku.

Multitasking, synchronizace, nákup, instalace a správa aplikací
Především uživatele odchované systémem Windows a Windows Mobile bude zajímat, jak je řešený multitasking neboli správa spuštěných aplikací. Pokud otevřete nějakou aplikaci, můžete ji zavřít přes místní volby nebo stiskem tlačítka „zpět“. Pokud chcete aplikaci nechat běžet na pozadí, lze se stisknutím tlačítka pro ukončování hovorů vrátit na hlavní obrazovku, nebo podržením tlačítka BlackBerry (to s logem RIM) zobrazit právě spuštěné programy a přepínat mezi nimi. Pro rychlé přepínání mezi programy slouží klávesová zkratka Alt + Escape (tlačítko zpět), která má v podstatě stejnou funkci jako Alt + Tab ve stolních Windows.

- -
Zobrazení spuštěných aplikací; CrackBerry SuperStore funguje i v ČR a slouží k nákupu aplikací z online obchodu MobiHand

 - -
Seznam nainstalovaných a běžících aplikací lze řadit podle využití CPU, RAM a úložného prostoru; ukázka integrace sociálních sítí s kontakty v zařízení

V OS 6 vypadá seznam spuštěných programů jako soubor ikonek na poloprůhledném pozadí (podobně jako Exposé na OS X). Pokud máte utkvělou potřebu po sobě všechny programy ukončovat, nedivte se, že vám to u některých programů nepůjde (BlackBerry Messenger, výchozí internetový prohlížeč, emailový klient a telefon). Není to chyba, ale čistě praktické opatření, které nechává nejdůležitější systémové programy rychle přístupné ke spuštění. Ani jableční fanoušci se ale nemusí vzdávat svých zvyků, nechte si na pozadí spuštěno dalších pět, deset, patnáct programů a systém bude reagovat pořád svižně.

- -
Synchronizace s počítačem probíhá přes program BlackBerry Device Manager; záloha obsahu telefonu

Synchronizace s počítačem se provádí přes program BlackBerry Desktop Manager, ve kterém můžete instalovat a mazat aplikace, synchronizovat kalendář, úkoly, kontakty a poznámky s Microsoft Outlook, kopírovat hudbu, obrázky, videa, vytvářet a obnovovat systémové zálohy, aktualizovat systém samotný a sdílet internet přes USB či Bluetooth (pokud máte kromě BIS/BES i běžný datový tarif). Aplikace s příponou JAD se instalují takzvaným OTA (Over The Air) bezdrátovým způsobem, přímo z karty můžete instalovat aplikace formátu JAR. Přes BB Desktop Manager zas přípony ALX a se soubory COD si pak poradí neoficiální utilita BBSAK (BlackBerry Swiss Army Knife).

- -
OTA instalace WordPressu; stahování aplikace přes SuperStore

Nákup aplikací probíhá přes BlackBerry App World, který zatím není v České republice podporován, to se má pravděpodobně změnit začátkem roku 2011. Nic vám ale nebrání stahovat freeware či nakupovat aplikace, témata a hry přímo z komunikátoru přes neoficiální aplikaci SuperStore, kde vám stačí platební karta a registrace v online obchodě MobiHand. Nepotřebné programy smažete buďto přes správu aplikací v nastavení nebo stačí jednoduše v hlavním menu vybrat aplikaci, stisknout Menu a vybrat volbu Smazat. Můžete také vytvářet a mazat složky, přesouvat mezi nimi jednotlivé programy, měnit jejich pořadí nebo je skrývat.


Dotazy od čtenářů
Na fóru jste se mohli prostřednictvím tohoto vlákna ptát na konkrétní funkce či vlastnosti, které vás zajímají, případně navrhovat témata do článku. Nyní se na vybrané dotazy pokusím odpovědět. Pokud máte k BlackBerry jakékoliv další dotazy, využijte prostoru v našem diskuzním fóru, kde mají telefony s ostružinou ve znaku svou vlastní sekci.

Radek Hulán (01): Pokud mohu, tak mraky „must-have“ funkcí jsou zde – tedy pro mé potřeby. Kdyby je šlo rozebrat, jak je plní BlackBerry, potěšilo by to :-)

• synchronizace s Exchange serverem je možná v rámci BlackBerry Enterprise Server, případně přes ProfiEmail a další aplikace třetích stran. Vzhledem k tomu, že nejsem podnikatel ani zaměstnanec firmy, nemohu odpovědět podrobněji na některé body ohledně Exchange a nechtěl jsem do článku kopírovat útržky informací nalezené přes vyhledávače, zkus se tedy poptat na fóru, kde se jistě najde nějaký firemní BlackBerry uživatel, který má s touto službou osobní zkušenosti (případně budeme rádi, když nás doplníte do komentářů). Stejně tak neporadím se službami Roboform, LastPass a KeePass.

- - -

podpora pro HTML emaily: ANO (viz screenshoty)
stahování příloh do určité velikosti automaticky s emailem:  ANO, s emailem se zobrazí všechny přílohy, ty se ale stáhnou jen pokud je uživatel skutečně potřebuje a klikne na ně.  Šetří to úložný prostor a životnost baterie.
• podpora pro Live / Hotmail email (nativně MAPI, ne přes POP3); podpora pro synchronizaci všech složek, včetně odeslaných emailů: ANO
• podpora pro MSN protokol: ANO
• synchronizace a propojení telefonu s PC / Outlookem 2007 / 2010: ANO
• synchronizace pro Microsoft OneNote poznámky: NE
synchronizace více počítačů s jedním telefonem: ANO
• moderní multitouch browser: ANO
• podpora pro Flash: Částečně. Prohlížeč Flash animace nepodporuje, ale například videa z YouTube otevírá přes nativní přehrávač médií. V budoucnu by se to mělo změnit, jelikož Adobe chystá uvolnit Flash pro BB.
• podpora pro Opera Mini (Java): ANO
• možnost nepoužívat datové přenosy v roamingu plně automaticky, aniž bych na to musel myslet: ANO, v nastavení datového připojení lze zvolit buďto upozornění při přechodu na roaming, nebo datový tok přes roaming vypnout a dál to neřešit.
• snadné vypnutí/zapnutí nadefinovaného datového připojení: ANO
internet z telefonu do PC: přes běžný přípojný bod ANO, sdílení BIS/BES pouze přes speciální software
internet z PC v telefonu: NE, pouze přes Wi-Fi router

- -

navigace: online pomocí výchozí aplikace BlackBerry Maps, případně Google Maps. Offline a turn-by-turn navigace pro BlackBerry existují, ale zatím ani jedna není úplně perfektně vyřešena; doufejme, že se to v budoucnu zlepší. Aktuálně to ale v ČR příliš použitelné není.
• podpora Microsoft Office dokumentů: ANO
poznámky: defaultní MemoPad ANO, OneNote NE
• integrace Facebook profilů na existující kontakty v telefonu, automatická aktualizace statusů, alb, avatarů z Facebooku pro kontakty, rychlý přehled o jeho SMS, MMS, emailech, hovorech, statusech a událostech: ANO
USB Mass Storage: pro paměťovou kartu ANO, pro paměť telefonu NE

- - -
Synchronizace Facebook profilu s kontaktem v zařízení; režim připojení a lokalizace systému/jazyk klávesnice

možnost instalace aplikací do paměti telefonu i na microSD: NE, pouze do paměti telefonu
možnost plně ovládat telefon z PC: Zatím jsem takový program nenašel, takže NE, opačná možnost existuje
podpora pro skutečný multitasking: ANO
česká klávesnice, čeština v dokumentech, emailech…: ANO, českou lokalizaci lze nastavit v systému bez nutnosti restartu a bez instalace či koupě lokalizace, ANO česká klávesnice je rovněž v základu včetně podpory diakritiky v dokumentech, emailech, na webu atd.

shuda23 (02): Zajímala by mě rychlost a jednoduchost zámku kláves … Srovnání. Odemykání i zamykání. Upozornění na zmeškané události v nečinnosti zařízení atd…

• všechny BlackBerry komunikátory mají vlastní tlačítko pro zámek kláves, v systému lze nastavit i zámek s heslem. U originálních pouzder se BlackBerry zamkne po zasunutí do pouzdra a odemkne okamžitě po vyjmutí z něj. Pokud máš telefon v pouzdře a přijde email, sms a podobně, tak se zmeškaná událost po vyjmutí z pouzdra hned otevře. Jde nastavit, zda se tohle bude dít vždy nebo jen krátce po oznámení. Taky vyzvánění, vibrace a LED se nastavují zvlášť pro telefon v pouzdře a venku. Můžeš si tak nastavit, že ti zprávy z MSN budou v pouzdře pípat a vibrovat, ale když máš telefon venku, čili s ním něco děláš, tak si zapneš třeba jen blikání diody, aby tě to zbytečně neobtěžovalo. Nikdy bych neřekl, co udělá z pouzdra kvalitní softwarová podpora.
• upozornění na zmeškané události v nečinnosti zařízení: ANO, pomocí LED diody, lze nastavit i periodické zvukové či vibrační upozornění

Nox (03): S čím mohu synchronizovat BB jako fyzická osoba, která nechce utrácet za Outlook? Dále by mě zajímaly zkušenosti se čtením e-knih na BB, byť to není přístroj pro ně určený. Potom mě zajímá pár věcí, co umí hloupý telefon, ale ty chytré s tím mají problém: Počítáni přenesených dat, posláni všech kontaktů přes Bluetooth, připojení notebooku k internetu přes telefon, příjem souboru pres Bluetooth.

• synchronizace mimo Outlook: ANO, jednoduchá je synchronizace s Google účtem (kalendář a kontakty) bez potřeby instalace dodatečného softwaru
• čtení eBooks: ANO, pomocí PDF To Go nebo programu iSILO (přímo eBook čtečka)
• počítání přenesených dat: ANO, používám na to free aplikaci Network Traffic Control
• odeslání všech kontaktů přes Bluetooth: NE
• tethering: viz výše
• příjem a odesílání souborů přes Bluetooth: ANO

-
K počítání přenesených dat můžete využít aplikaci Network Traffic Control

PITT (04): Jak funguje na BB Microsoft Office, konkrétně Excel? Zjistil jsem, že je podporován, ale žádný zázrak to není, dost ho potřebuji pro práci. A hlavně jaká je synchronizace s PC?

 Excel, synchronizace s PC: dokumenty z Excelu lze prohlížet a editovat v Documents To Go, aplikace umí i pokročilé funkce a výrazy, udělal jsem ti pár screenů. Synchronizace popsána výše v článku.

- -
Excel (Sheet To Go) a v
kládání funkcí

Miramares (05): Zajímalo by mě, jak je BlackBerry přehledné na „první pohled“. Teď na Windows Mobile zapnu obrazovku a na Today vidím, jaké mám dnes schůzky, úkoly atd., co mě čeká zítra… ale co si tak pamatuju, tak BB asi nic takového nemá…

 přehlednost: Z mého pohledu výborná díky diskrétní grafice, ostatně podívej se na screeny
 kalendář, úkoly atd. na Today obrazovce: ANO, na OS 6 pomocí některých témat (třeba Classic Zen Today Calendar), případně dodatečných aplikací (deToday), OS 5 umí vše v základu

Martiniela (06): Také se připojuji, aby bylo vyzkoušeno, jak se čtou ebooky na BlackBerry( formát pdb)

 na čtení knih v PDF je použita aplikace PDF To Go a na eBooky v PDB například program iSILO. S tím, že PDF To Go má možnost zobrazení „Word Wrap“, která převede formát a zalomení řádků tak, aby se dala kniha v PDF číst pohodlně na displeji, aniž by ses musel posouvat do stran.

Bkf1 (07): Ten článek bude něco jako recenze se zaměřením na uživatele starých Windows Mobile, že? V tom případě, bych ještě dodal (možná trochu zbytečně), aby byl doplněn o co největší sbírku screenů z UI, které mi připadá velmi příjemné, moderní, barevné, přitom je přehledné a není kýčovité…“

 pokusil jsem se zaznamenat všechny stěžejní programy, funkce a nastavení – screenshotů je v článku téměř 150, ale kdyby tě ještě něco zajímalo, dej vědět.

Andreas (08): Nevím, zda se to do článku vejde, ale mě by zajímal přehled některých top aplikací pro BlackBerry, zejména pak ty zaměřené na time management.

 nejdůležitější programy jsem v článku rozebral, kdyby tě zajímaly detaily nebo něco dalšího, neváhej se zeptat v komentářích pod článkem.

TheSkreth (09): Taky bych se rád připojil s žádostí na bedlivé prozkoumání organizačních funkcí BlackBerry, jako je kalendář, kontakty, úkoly, e-mail a jejich možnost propojení s MS Exchange, případně offline s Outlookem (včetně zmíněných a velmi žádaných kategorií), IM klient. Plus by mne zajímala přítomnost GPS modulu a využití nějaké smysluplné navigace do auta.

na většinu zmíněných funkcí se ptal výše Radek Hulán, v rámci možností jsem se pokusil na dotazy odpovědět. Jestli jsem na něco zapomněl, ptej se v komentářích.


Další screenshoty z operačního systému

- - -
RSS čtečka; nabídka internetového prohlížeče; instalace schématu

- - -
SMS zprávy; pokročilé vyhledávání v e-mailech; nastavení textových zpráv

- -
Nastavení filtrování e-mailů; automatické otevření příchozí zprávy po vyjmutí komunikátoru z pouzdra (nastavení)

- - -
Ukázka hlavní obrazovky ze staršího BB OS 5; nastavení vyhledávání; denní zobrazení kalendáře

- - -
Ukázka z internetového prohlížeče; mobilní verze fóra SmartMania.cz; nastavení automatického zapínání a vypínání zařízení

- - -
Přehled nejdůležitějších stavových informací; možnosti připojení k Wi-Fi; Wireless Manager a nejnutnější nastavení se zobrací po kliknutí na horní panel úvodní obrazovky

- - -
Průvodce nastavením; nemusíte se obávat, že se vám ztratí nastavení či rozepsaný soubor pokud stisknete tlačítko Escape (Zpět), v případě neuložených dat se totiž zobrazí upozornění; seznam úkolů

- - -
Další nastavení při vytváření nového úkolu; legendární hra PacMan; aplikace lze snadno mazat přímo z hlavního menu

- - -
BlackBerry App World – oficiální aplikace pro nákup softwaru, zatím není v ČR dostupná, to se má údajně změnit začátkem příštího roku; oficiální DropBox klient; Facebook klient s podporou Places. Ikonka adresáře znamená, že je profil propojen s daným kontaktem v systémovém adresáři

- - -
Správce aplikací

- - -
Stavové informace; nastavení automatického zapnutí/vypnutí; aktivace prediktivního vkládání textu s diakritikou

- - -
Další užitečná funkce na zrychlení psaní. Pokud například napíšu „bb“, po zadání mezery se mi výraz automaticky změní na BlackBerry; ukázka lokálního vyhledávání; nastavení je rozděleno do kategorií

- - -
V adresáři se zobrazují i fotografie kontaktů. Můžete je buď nastavit ručně nebo nechat stáhnout z Facebooku; synchronizace kontaktů s Google účtem; ikonou skartovače pročistíte operační paměť

- - -
Klávesové zkratky BlackBerry; měření rychlosti přes BIS 

- - -
Prohlížeč obrázků a přehrávač videa (lišta po několika vteřinách zmizí); správce souborů

- - -
Seznam videí s náhledy; obrázky je možné třídit do složek; Ukázka hlavního menu ze starší verze RIM OS 5

- - -
Týdenní zobrazení kalendáře; vyhledávání v kontaktech; rychlé přepínání vyzváněcích profilů

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

42 komentářů

 1. Darker (neregistrovaný)

  Velmi chvalim tento clanek. Je urceny predevsim pro lidi, kteri se doposud s BB nesetkali. Proto bych zde rad zminil dulezitou informaci. Pokud budete chtit vyuzit potencial BB, musite mit minimalne sluzbu BIS od operatora. Pote musite Vas telefon zaregistrovat. Registruje se PIN a IMEI telefonu. Problem nastava, pokud koupite pouzite zarizeni. Pokud predchozi majitel pred prodejem nezrusil registraci, telefon pro dalsi nelze pouzit s BIS.

 2. Darker (neregistrovaný)

  Ach ta cestina… telefon uz nejde pouzit s BIS, coz z nej dela 1/4 BB.

 3. khooca (neregistrovaný)

  Pěkný článek, díky za něj. Zají má jakou používáš čtečku QR kodů (např. kvůli BBM) a jaká aplikace zobrazuje to vytížení systému aplikacemi (v OS6 nic takového není). Díky.

 4. khooca (neregistrovaný)

  Zkusil jsem beetagg, obrázek se naskenoval, ale zobrazuje nesmysly..:(

 5. vopec (neregistrovaný)

  děkuji za perfektní článek. Sám jsme na Blackberry přešel cca před měsícem z WM 6.5. A pro mě osobně to byl obrovský krok dopředu. Teď kudy chodím, tak BB chválím. Mám BIS od T-Mobile a jsem na 150% spokojený. A pro doplnění – APPWORLD FUNGUJE, ale jen pro free aplikace a musíte vědět jak na to (http://blackberryczech.cz/?p=4160).

 6. shuda23 (neregistrovaný)

  Peknej clanek. Bohuzel mne utvrdil ve faktu, ze BB nechci.

 7. nox (neregistrovaný)

  Nezbyva mi, nez podekovat autorovi za zodpovezeni cele te kupy dotazu. A az slevni Outlook na cenu akceptovatelnou moji penezenkou, jit do BB.

 8. Tadeáš Sedláček (neregistrovaný)

  Článek kvalitně rozpitval problematiku BB OS a i já za něj děkuji. Vzhledem k celkem striktní datové politice tak nyní ve výběru nového zařízení váhám mezi WP7 a Androidem…

 9. Standa (neregistrovaný)

  Super článek, díky autorovi :-)
  Ke spokojenosti chybí už jen aby Vodafone začal nabízet BIS. Za pár měsíců plánuju rozšířit svou ostružinovou flotilu a nerad bych se po letech s vdf rozloučil…

 10. milennium (neregistrovaný)

  Velice, velice hezký článek ! Povedl se…

 11. peter34 (neregistrovaný)

  Veľmi dobre sa mi to čítalo, veľká vďaka aj pochvala autorovi. Škoda offline navigácie, nebyť jej absencie tak by som nešiel do Androidu.

 12. goofysk (neregistrovaný)

  Darker: Opravdu MUSÍM mít min. službu BIS? Bez ní internet (nebo něco jiného kromě BB mailu) fungovat nebude? Co když chci prostě jen rychlý tel. s kvalitní klávesnicí. A Gmail se dá odebírat i přes aplikace Googlu ne?

 13. Ruslan Botsyurko (neregistrovaný)

  2 khooca: Momentalne pouzivam QR ctecku ScanLife, umi i carovy kody. A na razeni aplikaci jsem nic neinstaloval, v OS 6.0.0.358 jdu do Settings-Application manager a pohybem do stran se prepina zobrazeni, tam je prave i to seskupeni podle CPU a RAM.

  2 goofysk:Pokud chces jen rychly telefon s dobrou klavesnici, tak se bez BIS obejdes. Zrovna Gmail ma vlastni aplikaci na spravu mailu a na OS5 mi fungovaly i google maps a prohlizec. Jen jsem konstatoval, ze bez BIS je dostupna ctvrtina z celkove BlackBerry nabidky. Pokud ta ctvrtina pokreje vetsinu tvych potreb, tak v tom nevidim problem.

  Jinak jsem rad, ze se vam clanek libi, vase kladne ohlasy jsou nejlepsi odmenou za praci ;)

  \ Odesláno z BlackBerry Bold 9700

 14. JiRa (neregistrovaný)

  S nemožností navigace na BlackBerry to není až tak pravda – ze stránek Wisepilot.com lze stáhnout velmi kvalitní on-line turn-by-turn navigaci i pro ČR včetně hlasových pokynů v češtině, která využívá mapových podkladů Navteq, takže má velmi slušně pokryté Česko včetně čísel popisných.
  Navigace je bohužel jen on-line, ale svými funkcemi si nijak nezadá s TomTomem. Fungují zde radary, zřejmě i dopravní info, fotorealistické znázornění výjezdů z dálnice atd. Doporučuji vyzkoušet.

 15. JiRa (neregistrovaný)

  Co se týče důvodů k přechodu na BlackBerry, byl další článek zveřejněn na http://www.blackberryweb.cz/?p=875#comment-627.
  Při prohlížení obrázků v tomto článku je třeba si uvědomit, že jsou to obrázky plochy z nedotykového BB s displejem 2,4 palce, pokud by tu byly obrázky z BB Torch s 3,2 palcovým displejem, vypadalo by to jinak.
  Velkou výhodou poslední generace BB (Torch) je kombinace velmi slušného kapacitního displeje s klasickým ovládáním – můžete BB ovládat zcela dotykově, ale současně se displeje nemusíte prakticky vůbec dotýkat – dost podstatná výhoda např. při editaci textu nebo kopírování textu z webových stránek do mailu.

 16. vopec (neregistrovaný)

  Chtel bych se zeptat na jednu vec: Na nekterych screenshotech je videt na today obrazovce výpis událostí z kalendare – coz je pro me docela podstatne a dulezite. Snazil jsem se na to jit pres vhodne tema a stahl si ,,Imagining 2.0,, tam ale výpis z kalendare na today obrazovku vyskoci jen ve chvili kdyz trackpaded najedu na ikonu kalendare. Nevíte nekdo jak to vyresit abych mel vypis udalosti z kalendare na today obrazovce porad?

  Za radu moc diky

 17. fido_cz (neregistrovaný)

  Vyzkousej app deToday. Je k vyzkouseni na 14 dnu, stoji asi 5 dolaru.

 18. goofysk (neregistrovaný)

  Ok. Jen sem se chtěl ujistit, že to bez toho BIS/BES taky funguje… Tato platforma se mi totiž již delší dobu velice líbí a vážně uvažuji o nákupu 9700. Software je VELICE svižný a bez zbytečných grafických zvráceností, které jsou v dnešní době tak IN. A dílenské zpracování (alespoň podle toho, co sem měl zatím v ruce) je rovněž na vysoké úrovni.

  Jinak parádní článek, děkuji…

 19. bobo.cz (neregistrovaný)

  @Darker: to co si napsal není pravda. Žádná „deregistrace“ není nutná. BIS je vázáno k samotnému uživateli, který může volně přecházet mezi mnoha různými BlackBerry bez nutnosti cokoliv měnit/deregistrovat apod.

  @Vopec: zobrazení položek kalendáře na displeji je otázkou samotného motivu BB. Můžeš si nastavit motiv, který bude vyhovovat přesně Tobě – jiná grafika, zobrazení kalendáře, úkolů, zpráv apod. Všechno to závisí na motivu, který si můžeš koupit, stáhnout mnoho free motivů nebo si jej vytvořit sám pomocí přehledného programu od RIM – BlackBerry Theme Builder.

  Jinak Ruslane…skvělej článek. Pár věcí by se dalo ještě doplnit, ale jinak myslím, že si odvedl skvělou práci – takže smekám ;)

  Vojta Dalekorej
  BlackBerryCzech

 20. khooca (neregistrovaný)

  Ruslan: díky za odpovědi, našel jsem.

  Může mi někdo poradit, jak zcela ukončit aplikace – konkrétně BBM (bold 9700, OS6)? Zmíněným tlačítkem „zpět“ se sice aplikace tváří jako vypnutá (je v seznamu spuštěných aplikací jako poslední), ale notifikace stále chodí = tzn je stále zapnutá. Jak jí zcela ukončit jinak, než restartem?

 21. fido_cz (neregistrovaný)

  BBM ukoncit nejde.

 22. Ohledně kalendáře i BBM jsem psal v článku. Zobrazení kalendáře závisí na zvoleném tématu, to, které ho zobrazuje jen po přejetí na ikonu kalendáře jsem měl na OS5, má výhodu v tom, že zobrazuje podobně i sms a maily. BBM ukončit nejde, to je právě ten rozdíl oproti ostatním kecálkům. Taktéž nejde ukončit výchozí browser, emailový správce a telefonní aplikace. Není to bug, ale účel. Pokud by tě zprávy z BBM nějak vadily, stačí si vhodně nastavit notifikace. s registrací BIS neporadím, kupoval jsem si nové zařízení a BIS mi registroval automaticky operátor po objednání služby, sám jsem nemusel hnout prstem. Po prodeji akorát vím, že mohou vzniknout komplikace na BBM, ale to všechno je o domluvě s předchozím majitelem.

 23. AKTUALIZACE: BBM skupina SmartMania BB Fans naplnila početní limit, proto jsem dnes založil novou skupinu s názvem SmartMania BBM, majitelé BlackBerry se mohou přihlásit pomocí nového QR kódu, který najdete zde: http://farokh.smartmania.cz/smartmania/smartmania_bbm.png , případně mě můžete požádat o pozvánku na PIN 231C1001 .

 24. bkf1 (neregistrovaný)

  TO Ruslan:
  Moc hezky pohled na platformu BB v novem kabatku (OS 6), ale jedna vec mi na tom vylozene vadi. Ne primo co se tyce me, ale co se tyce ostatnich pripadnych zajemcu – screeny nejsou lokalizovane!!! Nechapu proc, kdyz OS6 je cesky :-/

 25. vetristo (neregistrovaný)

  Ahoj, naozaj skvely clanok. Ja tiez uvazujem nad prechodom z WM na BB, ale mam zasadnu otazku! odpoved som sice ziskal ciastocne na internete, ale iba pre OS5.

  JE NEJAKYM SPOSOBOM MOZNE UROBIT Z QWERTZ KLAVESNICE QWERTY IBA PREPNUTIM V MENU? V OS6 by to vraj malo fungovat. Nie som totiz zvyknuty na QWERTZ a moj operator ponuka iba QWERTZ verziu.

 26. 2 bkf1: Ahoj, screeny jsou v angličtině protože jsem zvyklý používat na veškeré elektronice anglickou lokalizaci, jinak jde čeština samozřejmě přepnout. Omlouvám se, pokud to někomu vadí.

  2 vetristo: V systému můžeš změnit jazyk zadávání znaků, ale QWERTZ za QWERTY nezaměníš. Zkoušel jsem to teď chvíli hledat na crackberry a nenašel jsem žádné řešení. Jediným řešením je koupit ostružinu jinde, já kupoval Bolda u SunnySoftu a měli i QWERTY verzi.

 27. DonGiovanni (neregistrovaný)

  Omlouvám se, že se ptám, ale jelikož mi tak moc BB nezajímá a nebavilo by mě přečíst celý dlouhý článek, tak by mě zajímalo jestli je BB v češtině? Našel jsou pouze, že v dokumentech, v klávesnicích apod. ano, ale jestli není v telefonu čeština, tak nemá šanci se zatím uchytit…

 28. Ruslan Botsyurko (neregistrovaný)

  2 DonGiovanni: Čeština JE v systému, myšleno kompletní lokalizace, nejen v dokumentech.

 29. Anaxagoras (neregistrovaný)

  Letos jsem si koupil v červnu Blackberry Bold 9000. Léta používám WM v kombinaci s Exchange serverem a Blackberry jsem prostě chtěl vyzkoušet, právě kvůli již tak vychváleným emailových funkcím. Pár dní jsem telefon používal pouze s datovým paušálem a měl jsem v podstatě velmi drahý telefon, který toho moc neuměl, email byl pouze přes javovou aplikaci od Gmailu a na pop3/imap/exchange si musíte najít jinou alternativu, která často nesplňuje všechny požadavky. Hodně aplikací je vázáno pouze na BIS/BES tarif, většinou k nim ale lze najít alternativy, ale není jich moc. Když jsem si pořídil na zkoušku BIS tarif od T-Mobile, telefon znatelně ožil a objevily se nové funkce, začal fungovat BBM, Twitter a ICQ od BB. Po dvou měsících jsem ale telefon stejně odprodal, protože mě prostě vadilo spousta věcí, hlavně v emailech. Nějak mě už nebaví furt hrát si s telefonem a hledat co a jak ochcat, hacknout atd atd. Ideální je koupit zařízení a rovnou s ním moc začít fungovat bez nutností dohrávat další aplikace, které jen zpomalují zařízení. Co se týče pověstné stability OS, rychlosti nabootovaní zařízení a dílenského zpracování telefonu (v mém případě BB Bold 9000, který se i přes svoje stáří stále prodává za nehorázný peníz), tak mám taky rozporuplné pocity. Zkoušel jsem několik verzí OS včetně hybridů 5. a 6. a sem tam telefon zamrzl, někdy jsem musel vyndat i baterku, protože telefon nejde opravdu vypnout. To co se tváří jako vypnutí je hibernace, proto rychlý start po zapnutí! Dílenské zpracování taky nic moc, je to plast, zadní kryt nelícoval.

  A teď k BIS. BIS neumí Exchange! Na Exchange účet se ale dostane pokud máte OWA. Další nevýhodou BIS je, že je omezen počet emailových účtů, tuším že na 10, a dále počet přijatých zpráv v každém účtu. Takže pokud si nastavíte synchronizaci např. Gmailu, tak Vám to nestáhne již přijaté zprávy, začnou chodit až nově příchozí a zprávy starší než 1 měsíc Vám automaticky vypadnou z emailu a není možnost si je už na zařízení prohlédnout. Jedinou výhodou BIS dle mého názoru je tedy pouze push doručování emailů, které je skutečně bleskové!

  Pokud chcete mít plně funkční Exchange, musíte mít aktivován tarif BES, musíte mít Microsoft Server (SBS, či cokoli jiného) s Microsoft Exchange a musíte si koupit licenci na Blackberry Enterprise Server. BB nabízí i bezplatnou verzi Blackberry Enterprise Serveru, ale tuším, že je omezena pouze na jedno zařízení a nefungují úplně všechny služby.

  Co se týče RoboFormu, tak RoboForm má pouze klienta, který umí prohlížet šifrované soubory s daty uložené na telefonu nebo paměťové kartě. Neumí je synchronizovat online a neumí je automaticky vyplňovat do prohlížeče v telefonu. Funguje tedy pouze jako prohlížeč.

  Pro mě, jistě se najde spousta lidí, kteří se mnou nebudou souhlasit, po tříměsíčním testování z toho plyne jasný závěr. Když Blackberry, tak jedině pokud bych měl možnost plnohodnotného BES. S BIS dostanete předraženou Nokii E72. Bez BIS/BES je to high end telefon s low end funkcemi za drahý peníz.

 30. bkf1 (neregistrovaný)

  TO Ruslan:
  Me osobne anglictina nevadi ani mi nedela problem, ale myslim, ze pro vetsinu lidi, bude lokalizace do cestiny celkem zasadni ;o) A obzvlast recenze, ktera je zamerena na lidi, kteri by uvazovali o prechodu, by mela urcite obsahovat vsechny screeny z lokalizovaneho OS ;o)

 31. premikkoci (neregistrovaný)

  Podivte se na klip skupiny Black eyed peace a to písničky The Time. Jeden z členů používá právě tablet Blackberry.

 32. PITT (neregistrovaný)

  Díky za skvělý článek hodně mi pomohl v mém rozhodování.

 33. Wallot (neregistrovaný)

  Nejvetsi vyhoda BB je prave v BESu, diky nemu nemusim resit zadne synchronizace jelikoz kalendar a kontakty jsou nestale ve spojeni s Exchange. Taky se v pohode dostanu na intranet. Telefon je sice zamceny a nemuzu si instalovat co me napadne, ale na praci jsem zatim nic lepsiho nemel. Soukrome bych to ale nechtel jelikoz BB maji maly displej s malym rozlisenim a neni pro ne poradna navigace

 34. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  premikkoci: jj, to je pěkný product placement :)
  jinak klip je zde http://www.youtube.com/watch?v=JwQZQygg3Lk (čas 2:15)

 35. Gater (neregistrovaný)

  Takže v OS 6 nejde webbrowser ani po upraveni service book ?

 36. Martin V. (neregistrovaný)

  2 Seby: Ano pojedou, BIS je v podstatě datový tarif, jen speciálně ušitý pro potřeby Blackberry. Získáš díky nim spoustu funkcí, které by s klasickým datovým tarifem nešlapaly. BIS má navíc výhodu, že nemá FUP, takže lze jen a jen doporučit;-). Blackberry rulezz:-)

 37. Martin V. (neregistrovaný)

  2 Gater: Kdo řekl, že na OS6 nejde web browser. Samozřejme jde, jen s první verzí padal na modelu 9700 a to díky paměti, které bylo málo. Nová verze 6.0.0.380 a i ta předešlá už upozorní na málo paměti a umožní pozavírat ostatní okna a pak jede vše ok

 38. Gater to asi špatně pochopil. V OS6 nefunguje browser POKUD NEMÁŠ BIS/BES. Jinak je samozřejmě plně funkční a o hodně lepší než jeho starší verze z OS5.

 39. Gater (neregistrovaný)

  Ano, myslel jsem s BIS. Tak to je docela škoda, už takhle byla ta datová politika docela přísná. Myslím, že by bylo pro hodně lidí BB ideální telefon, ale bohužel si musí člověk připlatit 300 kč měsíčně. Když člověk měsíčně platí za paušál 280 kč i s neomezeným internetem, tak je to docela rozdíl, škoda :) Uvažoval jsem o Curve 9300, ale nejspíš to nemá cenu.

 40. Vodafone vyžaduje i od firemních zákazníků určitou měsíční útratu, od které umožňují BIS. Absolutně nechápu, čeho tím chtějí dosáhnout a proč to takhle komplikují, ale těžko se s tím dá něco dělat. Jedině je bombardovat stížnostmi na absenci BIS.

 41. daneel (neregistrovaný)

  Podrobný článek zabývající se podstatnými věcmi a odpovědi na dotazy — vynikající. Přesto, omlouvám se, pokud jsem to přehlédl, ale řeším přechod z klasického telefonu a stejně jako u ostatních platforem, ani zde se mi nedaří zjistit, zda je možné se připojit a synchronizovat kalendáře přes CalDAV/WebDAV (ne jen Google). Například http://www.mozilla.org/projects/calendar/caldata/CzechHolidays.ics bych si rád připojil pro čtení, zatímco jiný kalendář na svém serveru i pro obousměrnou synchronizaci…

 42. peter bob (neregistrovaný)

  Potřebujete peníze v spěchu? Nechť Payday úvěr pomoct

  Jsem věřitel Mr.peter bob od schváleného vládou a certifikován úvěr company.Are vás potřebují osobní nebo obchodní úvěr, jste v oddělení a potřebujete úvěr konsolidace finance.We nabídku za velmi nízkou úrokovou sazbou 3%. Jste unavený z hledání půjčku, nic víc starat, protože my jsme tady a plně připraven vám pomoci ze svých finančních problémů .. Byl jste scammed, proč umírají v tichu? Použít a objednejte si půjčku do tří pracovních dnů. se ještě dnes, zatímco poslední nabídka Zájemci .. by měl kontaktujte nás prostřednictvím emailu: peterbobfirm@blumail.org

  Pan / paní jméno: …………………………

  Příjmení: …………………….

  Obchodní jméno (pokud existuje): ……………………..

  Výše úvěru potřeba: ………………………..

  Půjčka Doba trvání: ………………………………

  Účel úvěru: …………………………

  Měsíční příjem ……………………..

  E-mail: …………………………

  Země: ………………..

  Město: …………………………

  Stát / Provincie: …………………………

  Telefon: ………………………..

  Níže uvedené kontaktní informace:

  Kontakt Jméno: Mr.peter bob

  EMAIL: peterbobfirm@blumail.org

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *