TOPlist

Velký pohled na novou verzi TouchFLO prostředí: Inovace v každém směru

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Společnost HTC na nedávném Mobile World Congressu představila dvě nová Pocket PC s označením Touch Diamond 2 a Touch Pro 2. Jedná se o nástupce velmi dobře prodávaných modelů, oproti kterým nabídnou zajímavá vylepšení, a to nejen v oblasti hardwarové výbavy, ale i v software. V operačním systému Windows Mobile totiž bude k dispozici třetí generace TouchFLO prostředí, na které HTC spolupracovalo přímo s Microsoftem a výsledkem je téměř dokonalá optimalizace většiny nabídek pro snadné ovládání pomocí prstů. TouchFLO ve své třetí verzi je velmi podobné starší verzi, se kterou jsme se setkali například u Diamondu nebo Touche HD, přibylo zde ale několik zcela nových vlastností a nabídek, které dokážou zefektivnit práci. Pojďme se tedy na nové TouchFLO prostředí podívat.

Při psaní článku jsem měl k dispozici testovací verzi tohoto prostředí, je tedy možné, že se některé nabídky a dialogová okna ve finální verzi ještě změní.

Obsah článku
vylepšený 3D plugin na obrazovce Dnes
kontakty, telefon a historie hovorů
staré aplikace v novém kabátku
nové dialogy a softwarová klávesnice

Třetí generace prostředí se opět skládá z TouchFLO 3D pluginu na obrazovce Dnes, několika přeskinovaných aplikací, podpory uživatelských gest a zbrusu nové softwarové klávesnice. Změnil se také vzhled kontextových nabídek, které jsou po vzoru chystaných Windows Mobile 6.5 výrazně zvětšené a mnohem lépe se v nich orientuje. Vezmeme to ale pěkně popořadě. Při prvním spuštění komunikátoru vybaveným poslední verzí této technologie se objeví konfigurační obrazovka, která vám nabídne import kontaktů ze SIM karty do telefonního seznamu a následné nastavení datových služeb podle vaší SIM karty. Dále se objeví dialogové okno, ve kterém si budete moci vytvořit vlastní mobilní vizitku. Jakmile dokončíte tuto základní konfiguraci, telefon bude vyžadovat restart a poté se již objeví klasický TouchFLO 3D plugin.

---
Úvodní nabídka vám nabídne import kontaktů ze SIM karty a nastavení datových přenosů; nový panel notifikací

Vylepšený 3D plugin na obrazovce Dnes
TouchFLO 3D plugin se nově skládá z celkem 12 záložek, které si nyní představíme. Ještě před tím si ale povíme něco o novém způsobu upozorňování na události (notifikace). Ty se nově zobrazují ve speciální nabídce, která je přístupná po kliknutí do prostoru horní stavové lišty. U této nabídky je patrná inspirace z konkurenční platformy Google Android, kde jsem si na ni velmi navykl, a proto je mi u Windows Mobile příjemným zpestřením. Objevují se v ní odkazy nejen na zmeškané hovory či události, ale i na nové textové zprávy a e-maily; jednoduše máte vše důležité hned na očích a v případě potřeby můžete notifikace dvěma kliknutími promazat.

--
Vytvoření vlastní vizitky (kontaktní karty)


Základní záložka

Na první záložce TouchFLO 3D pluginu se tradičně zobrazují velké hodiny, název operátora, aktuální datum, čas případného alarmu a očekávané události z kalendáře. Rovněž odsud máte přístup do historie hovorů. Pokud kliknete na hodiny, objeví se další nabídka, ve které lze zobrazit čas z několika světových měst a pod druhou záložkou pak najdete detailní konfiguraci alarmu. Vše zvládnete nastavit bez nutnosti vytahování stylusu, ostatně stačí se podívat na přiložené obrázky.

---
Hlavní obrazovka a nové nastavení alarmu


Kontakty

Záložka kontakty vám umožní nastavit si několik oblíbených kontaktů, které se zobrazí přímo na pluginu. Každý kontakt je reprezentován velkým obrázkem, pod kterým naleznete dvě tlačítka – pro uskutečnění telefonního hovoru a odeslání textové zprávy. V případně potřeby můžete přes levou softwarovou klávesu zobrazit kompletní seznam kontaktů nebo přes pravou klávesu editovat/přidávat nové položky. Vše je opět pěkně uspořádané a snadno se zde zorientujete. Pokud chcete zobrazit detaily vybraného kontaktu, jednoduše stačí kliknout na jeho obrázek. V tu chvíli se objeví zcela nová nabídka, ve které opět můžete vládnout vašimi prsty. Pokud se rozhodnete editovat detaily kontaktu, rovněž můžete očekávat zbrusu nové dialogové okno, po původních nevzhledných nabídkách standardního vzhledu Windows Mobile ani památky. Podobně uživatelsky přívětivá nabídka se objeví i v případě vytváření zcela nového kontaktu.

---
Náhled na oblíbené kontakty; detail; vytvoření nového kontaktu


Textové zprávy a e-maily

V této nabídce máte přístup k posledním 20 textovým zprávám, mezi kterými můžete snadno listovat pomocí gest. Přes levou kontextovou klávesu si můžete nechat zobrazit všechny textové zprávy, přes pravou pak narazíte na volby pro vytvoření, odpověď, přeposlání nebo odstranění vybrané zprávy. Přes tlačítko v horní části obrazovky pak můžete přejít rovnou do editoru textových zpráv.

---
Textové zprávy; náhled na e-mail a jeho celé zobrazení

Velmi podobně jsou na tom e-maily, které naleznete na čtvrté záložce. Mezi nimi můžete rovněž snadno listovat, v obálce potom vidíte krátký náhled na text e-mailu. Zde se opět objevují problémy s diakritikou, ale snad to bude ve finální verzi opraveno. Pokud si na malý náhled e-mailu kliknete, objeví se vám jeho kompletní zobrazení. I toto dialogové okno doznalo změn a jeho vzhled nyní vypadá o poznání moderněji. Však ono už bylo na čase.


Kalendář

Zcela nová je pátá záložka zobrazující měsíční a denní náhled na události v kalendáři. S trochou nadsázky lze prohlásit, že zobrazení je velmi podobné jako nabízí klasická aplikace kalendář ve Windows Mobile. Defaultní náhled je měsíční a pokud si kliknete na nějaký den, dostaví se jemný efekt přiblížení a následné zobrazení položek tohoto dne. Poměrně snadno můžete přidávat i nové položky, pro ně se ale bohužel objevuje klasická nabídka Windows Mobile, ale třeba se to do finální verze TouchFLO 3D ještě změní. Mnohem lépe by se sem hodily editační boxy, které se zobrazují například při editaci kontaktů.

--
Měsíční a denní zobrazení v novém TouchFLO kalendáři


Internet a akcie
Šestá záložka nabízí rychlý přístup k internetovému prohlížeči Opera Mobile a také k aplikaci YouTube, která dovoluje sledovat videa ze stejnojmenného serveru. Pod velkou ikonkou zeměkoule zůstal prostor pro vaše záložky oblíbených stránek, které si do seznamu můžete přidávat přes kontextové nabídky. Rovněž zde nechybí tlačítko pro vyvolání vyhledávacího pole Google.

---

V další záložce si můžete nechat zobrazit informace o stavu akcií. Do seznamu si samozřejmě můžete přidat vlastní počet položek. Po kliknutí na vybranou se pak zobrazí detailní informace včetně grafu. Hodnoty v grafu lze filtrovat podle několika časových intervalů (den, 5 dnů, měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců, 1 rok a 2 roky).


Obrázky
Osmá v pořadí je záložka nabízející rychlý přístup k obrázkům, fotografiím a uloženým videoklipům (prohledává se celá vnitřní paměť zařízení + obsah paměťové karty, maximální limit je 99 obrázků). Mezi jednotlivými položkami opět můžete snadno listovat přes pohybová gesta. Stejně rychle si můžete zobrazit všechny zmenšeniny obrázků v aplikaci Album nebo spustit slideshow. Přes pravou kontextovou nabídku se pak nabízejí další akce, jako upload fotografie na váš profil na Facebooku, odeslání snímku e-mailem či třeba přiřazení fotografie ke kontaktu. V horní části záložky pak najdete dva zástupce (spuštění fotoaparátu a videokamery).

--


Hudba

Pravděpodobně jedna z nejčastěji využívaných záložek bude ta s jednoduchým přehrávačem hudby. Graficky je vše velmi pěkně zpracování a zejména listování mezi jednotlivými skladbami vypadá náramně hezky (pokud u nich máte doplněné i obrázky alb). Přes levou softwarovou klávesu se pak můžete dostat do knihovny, kde lze skladby dále filtrovat (zobrazení vše, podle autora, podle žánru, podle alba…). Na hlavní obrazovce pod artworkem alba rovněž vidíte aktuální informace o stopáži a připravený je i posuvník pro přetáčení. Přes malé ikonky v pravém horním rohu pak ještě můžete aktivovat náhodné nebo opakované přehrávání.

--


Počasí

Graficky naprosto bezkonkurenční je desátá položka zobrazující informace o počasí. Přes nabídku Menu můžete přidávat nová města z celého světa (v České republice jsou standardně k dispozici tyto: Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Praha), nicméně přes tuto neoficiální úpravu lze přidávat i další. Největší část zabírá předpověď na aktuální den, ve spodní části pak vidíte ještě předpověď na dny nadcházející. Grafické ikonky reprezentující aktuální stav počasí nejsou statické ale velmi pěkně animované. Zejména efekt deště a následného setření stěračem na displeji vypadá náramně hezky. V nastavení této záložky lze rovněž navolit, zda se mají aktualizace počasí stahovat automaticky nebo manuálně, což je důležité především pro ty, kteří nemají ke své SIM kartě aktivovaný neomezený datový tarif.

-


Nastavení

Předposlední záložka slouží ke konfiguraci některých vlastností systému a samotného TouchFLO 3D pluginu. Úplně první položka Sync data (synchronizace) dokáže spustit okamžitou synchronizaci. Pod položkou Sound (zvuky) pak naleznete poměrně vydařeného správce melodií a vyzváněcích profilů. Třetí možnost Wallpaper (pozadí) dovoluje změnit pozadí na první záložce TouchFLO 3D pluginu. Bohužel, ať jsem nastavil jakýkoliv obrázek, vždy došlo k jeho poměrně výrazné komprimaci a tapeta tedy ve finále příliš hezky nevypadala.

---
Nastavení 3D pluginu; editace jednotlivých záložek; správce komunikace

Nabídka Communications (komunikace) otevře známého správce komunikačních modulů, kterého budete znát spíše pod názvem Comm Manager, i ten se může pochlubit upraveným vzhledem. Za velice užitečnou považuji nabídku Customize Tabs (úprava záložek), přes kterou je možné záložky, které nechcete používat, vypnout. Stejně tak dobře ale zvládne změnit i jejich uspořádání. Jediné záložky, které nelze vypnout, je právě nastavení a programy. Předposlední položka slouží k editaci vaší osobní vizitky a ta úplně poslední spouští průvodce pro přidání vaší e-mailové adresy do mobilního Outlooku, který byl také přepracován do zcela nové grafické podoby.

--
Nastavení vyzváněcích profilů; přidání e-mailového účtu


Programy
Do této nabídky si můžete přidávat zástupce svých oblíbených aplikací. Na WVGA rozlišení je k dispozici celkem 24 položek, u VGA pak 18. Mezi jednotlivými záložkami TouchFLO 3D pluginu se můžete přepínat pomocí dolní lišty nebo přes horizontální pohybová gesta (tahem doprava se dostanete na další, tahem doleva na předchozí).

-


Kontakty, telefon a historie hovorů
Lehce upraveného kabátku se v nové verzi TouchFLO dočkala aplikace Phone, která slouží k uskutečňování telefonních hovorů. Zhruba polovinu obrazovky zde zabírá numerická klávesnice, kterou lze ale v případě potřeby skrýt. Na pozadí se pak nachází stručná historie hovorů a seznam kontaktů. V dolní časti najdeme velké tlačítko Talk pro uskutečnění hovoru a na okrajích pak dva přepínače pro konferenční hovory a videokomunikaci. Na druhém screenshotu si pak můžete prohlédnout, jak vypadá obrazovka příchozího hovoru. Velká část displeje je zde věnována obrázku volajícího, pod kterým se zobrazuje telefonní číslo. Pro příjem a ukončení hovoru bude možné využít nejen hardwarových kláves na komunikátoru, ale i posuvníku, kde tahem doleva hovor přijmete a tahem na druhou stranu naopak odmítnete. Pokud chcete pouze ztlumit vyzvánění, stačí stisknout tlačítko Mute Ring. Pod levou kontextovou klávesou najdete přístup do klasického správce kontaktů (ten neobsahuje žádné prvky TouchFLO rozhraní), nicméně pokud se v TouchFLO 3D pluginu přesunete na druhou záložku s názvem kontakty, získáte přes stejnou kontextovou klávesu přístup do zcela nového seznamu kontaktů.

---
Telefonní aplikace, volání a příchozí hovor

TouchFLO kontakty se interně dělí na další 4 záložky, na té první vidíte kompletní přehled všech lidí ve vašem seznamu + obrázek, pomocí kterého můžete kontakty mnohem snadněji identifikovat. V horní části je malé tlačítko pro zobrazení vyhledávacího formuláře a na pravém okraji pak nechybí abecední posuvník.

---
Všechny kontakty; oblíbené položky; historie hovorů

Druhá záložka kontaktů je tvořena nabídkou oblíbených. Zde zařazené položky se objevují i v TouchFLO 3D pluginu. Třetí nabídka u testovací verze nebyla úplně funkční, ale mělo by přes ni jít aktualizovat statusy na Facebooku a případných dalších komunitních serverech + se zde budou zobrazovat události, které máte na komunitních službách sledujete. A konečně poslední záložka zobrazuje pěknou historii hovorů. Základní náhled zobrazuje veškerou komunikaci v jednom okně, ale přes nabídku menu lze položky dodatečně filtrovat (příchozí/odchozí hovory…).


Staré aplikace v novém kabátku
TouchFLO prostředí upravuje vzhled některých aplikací tak, aby se s nimi dalo mnohem snadněji pracovat bez nutnosti vytahování stylusu. Velmi zdařilým příkladem je nová kalkulačka, při jejímž vývoji se HTC inspirovalo u iPhonu. V portrait režimu se zobrazuje standardní klávesnice, nicméně pokud displej přetočíte do landscape zobrazení, kalkulačka se přepne na vědeckou. Automatická rotace kalkulačky je v tomto případě řešena přes pohybový senzor, u modelu Touch Pro 2 bude zase reagovat na vysunutí hardwarové klávesnice.

--
Nová kalkulačka se vydařila


FM rádio, vlastní melodie a přehrávač videí z YouTube
Ve standardním přehrávači Windows Media player bohužel chybí ekvalizér a ani s příchodem Windows Mobile 6.5 se to nijak nezmění. HTC se to tedy už dříve rozhodlo vyřešit po svém, a sice přes utilitu Audio Booster, která nabízí několik předdefinovaných ekvalizérů + možnost vlastního nastavení. Je ale dobré vědět, že Audio Booster funguje pouze v případě, že máte k telefonu připojena sluchátka. Jelikož většina komunikátorů od HTC v budoucnu nabídne FM rádio, nemůže v systému chybět aplikace pro jeho obsluhu, ani zde ale nesmíte zapomenout připojit sluchátka. Pro vytváření vlastních vyzváněcích melodií se nabízí program MP3 Trimmer, který z vybrané skladby ve formátu MP3 vytvoří melodii podle vašeho zadání. Ke sledování oblíbených klipů ze serveru YouTube můžete využít integrovaného klienta, který se v telefonech objevuje už od prvních verzí TouchFLO prostředí. Je škoda, že přes tuto aplikaci nelze videa do telefonu stahovat pro pozdější offline prohlížení, nicméně to by asi bylo v rozporu s licenčními podmínkami Google/YouTube.

---
FM rádio; vlastní vyzváněcí melodie; YouTube přehrávač

Task manager, hlasový záznamník, prohlížeč obrázků a fixace GPS
Nedílnou součástí operačního systému Windows Mobile je task manager, neboli správce aktuálně spuštěných programů. Poměrně jednoduchý task manager je v systému integrovaný přímo od Microsoftu, nicméně HTC už dříve přišlo s vlastní alternativou. Jejich řešení je přístupné z hlavní obrazovky Dnes, kde se po kliknutí do pravého horního roku (tlačítko Ok/křížek) automaticky vyroluje nabídka běžících aplikací. Mezi programy se tak můžete rychle přepínat, ukončovat je nebo si nastavit vlastní pravidla pro každou aplikaci. Je škoda, že tento task manager není přístupný i z jiných nabídek systému, případně bych uvítal možnost vyvolání nabídky přes nějakou hardwarovou klávesu, což ale nejde.

---
Task manager; hlasový záznamník a prohlížeč obrázků

Pro uložení hlasových poznámek můžete využít jednoduchý záznamník od HTC. Ten příliš mnoho nastavení nenabízí a vlastně se skládá pouze z ovládací lišty ve spodní části displeje. Za velmi zdařilý považuji prohlížeč obrázků HTC Album, který je možné pěkně ovládat přes pohybová gesta. V základním zobrazení nabízí náhled na zmenšeniny uložených obrázků. Po zvětšení si pak snímek lze prohlédnout v plné velikosti. Krouživým pohybem prstu po displeji ve směru hodinových ručiček lze obrázek přiblížit, v protisměru pak zpětně oddálit.
QuickGPS je utilita, která vám pomůže urychlit fixaci pozice GPS přijímače ve vašem komunikátoru. Program si dokáže z internetu stáhnout data o aktuálních polohách satelitů, které pak využije při fixaci pozice v navigačním programu. Data jsou vždy platná pouze několik dnů, pokud se tedy aplikaci rozhodnete využívat, je potřeba je čas od času aktualizovat kliknutím na tlačítko Download. Aktualizovat můžete buď manuálně nebo nechat aplikaci stahovat data automaticky podle potřeby. QuickGPS rozhodně není jen nějakým marketingovým lákadlem, pokud budete fixaci používat, celkem výrazně tím urychlíte výsledné zaměření vaší pozice.

---
Vlastnosti obrázku; fixace GPS pozice; ekvalizér


Nové dialogy, systémové nabídky a softwarová klávesnice
Na prvním obrázku v této kapitole si můžete prohlédnout informační okno, které se zobrazuje v případě změny hlasitosti. Úrovně lze ovládat jak přes hardwarové klávesy, tak také přímo přes displej. Ve spodní části nechybí dvojice tlačítek pro rychlé nastavení tichého režimu a vibrací.

---
Změna hlasitosti; nové podoby kontextových menu

Jak jsem již zmínil v úvodu, s novým TouchFLO prostředím verze 3 se podstatně změnila podoba kontextových nabídek, které jsou nyní o poznání větší a lépe se s nimi pracuje. Někomu ale možná bude jejich nová velikost trochu vadit, jelikož na displej s rozlišením 480×800px se vejde maximálně 8 položek z nabídky, pokud jich tedy daná aplikace obsahuje více, je nutné použít šipky nebo gesta pro posunutí, a to občas trochu zpomaluje při práci. Starý vzhled kontextových nabídek bohužel aktivovat nejde. Na druhém obrázku je vidět kontextová nabídka u e-mailového klienta, která zakryje téměř celou část displeje. Na dalším screenshotu si můžete prohlédnout pop-up okno, které se objeví například při práci s textem.

Rychlá nabídka, připojení k PC a další nabídky
Při delším stisku červeného sluchátka (pokud si to tedy v nastavení nezměníte) se objeví rychlá nabídka neboli Quick List. Přes něj můžete aktivovat letadlový režim, uzamknout telefon, vypnout aktivní datové přenosy nebo nastavit vibrace. Pokud telefon vybavený technologií TouchFLO připojíte k počítači, zobrazí se dialogové okno, ve kterém lze vybrat režim připojení. Pro synchronizaci a pomalejší kopírování dat lze zvolit režim ActiveSync, naopak pro nahrávání filmů a objemných souborů doporučuji režim Disk Drive (obsah paměťové karty se v PC objeví jako další disk a karta je pochopitelně v tu chvíli přímo v zařízení nepřístupná). Poslední režim Internet sharing zvolte v tom případě, pokud chcete váš komunikátor použít jako modem pro PC (sdílení internetového připojení telefonu přes USB kabel do PC. Pokud nenastavíte jinak, bude se toto dialogové okno zobrazovat pokaždé, když připojíte USB kabel. Na úplně posledním obrázku je pak vidět nová podoba pop-up oken, které se občas v systému objevují při provádění nějaké činnosti. Tato nabídka se konkrétně objeví při vypínání zařízení.

---

Zcela nová klávesnice
Softwarová klávesnice se také doznala příjemných vylepšení. Jednotlivé klávesy jsou nyní dostatečně veliké a poměrně dobře se na ní píše prsty, já jsem ale i tak dal raději přednost stylusu, je to zkrátka zvyk. Pokud klávesu stisknete rychle, napíše se primární znak, tedy většinou nějaké písmeno. Pokud chcete vyvolat sekundární symbol, který na klávese vidíte šedivou barvou, je potřeba přidržet ji o něco déle. Klávesnice se rovněž svým uspořádáním přizpůsobuje aktuálně spuštěné aplikaci. Pokud například píšete textovou zprávu, objeví se klasický layout, jakmile se přepnete do webového prohlížeče, vidíte v dolní liště namísto mezerníku (který při zadávání URL adres opravdu není potřeba) tlačítko s doménovými koncovkami. Podobnou funkci nabízí třeba iPhone a jsem rád, že se tato vlastnost dostala i na Windows Mobile. Na třetím obrázku klávesnice je pak její numerický layout a některé další symboly.

---
Několik podob softwarové klávesnice

Pokud jste se již s TouchFLO prostředím setkali u některých z aktuálně dostupných komunikátorů, pravděpodobně vám některé nabídky budou připadat povědomé. Něco totiž opravdu zůstalo stejné ze starší verze, ale i tak je třetí generace této technologie o poznání více integrovaná přímo do operačního systému, aby také ne, když se na vývoji podílel i Microsoft. Nová verze TouchFLO prostředí se oficiálně objeví až v komunikátorech HTC Touch Diamond 2 a HTC Touch Pro 2, upgrade pro Touch HD a další Touch modely se přímo od výrobce neplánuje, ale od čeho máme Xda-developers, že? :-)

TouchFLO si za dobu své existence získalo řadu příznivců i odpůrců, starší verzi byla ale vyčítána právě nedostatečná integrace do operačního systému, což se nyní výrobci podařilo vyřešit a TouchFLO je mnohem více spojené se samotným operačním systémem a celkově jsem z inovací příjemně překvapený. Je možné, že se do finální verze ještě některé vlastnosti změní, i tak si ale myslím nyní můžete udělat celkem dobrý obrázek o tom, co nové TouchFLO nabídne.

Pokud si chcete všechny screenshoty prohlédnout ve vysokém WVGA rozlišení (480×800px), navštivte naši Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku